Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Gledam ima novi izlezeni na moja prijatelka denes vcera izleze br 112../2013 so star dokument pa mu baraa oginal da dostavat i so preziminjata nesto ne bese vo red .No taa nisto ne dostavi od toa pa i bez toa eve molbata e uvazena
брат ај ако може објасни ми го случајот во п.п,,,мака мачам со старата процедура што ми е прекратена..
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
Денес сменат статус на финална.
Бројче 18**/2016, интервју прва недела од ноември 2015

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk
 
Член од
16 август 2016
Мислења
23
Поени од реакции
32
Drugata nedela sum za na intervju vo ambasada ako nekoj znaj so dokumenti treba da odnesam i kolku bi kostalo seto toa posto prasuvav eden posrednik mi kaza stvarno golema cifra za taja rabota.ako nekoj znae ve molam pisete.blagodaram
Ti treba doument za neosuduvanost a toj se vadi za 3-4 rabotni dena..pobrzaj!! Kolku sto se sekavam ti treba i lekarsko i izvod,neka me dopolni nekoj sto bil sega brgu na intervju. Dokumentite mora da ti se prevedeni. Vo ambasadata se plaka okolu 100e..ili 115 ne se sekavam odamna bese..pozz
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Eve i jas da spodelam, bev na intervju vo vtornikot vo Sofija. Pred ministerstvo obezbeduvanjeto povikuva 10-tina min pred zakazaniot termin da vlezes i potoa cekas pred vrata da te viknat. Vnatre gi postavuvaat standardnite prasanja, pa duri i im e smaceno bidejki site nie gi dvame istite odgovori, az sam blgar/ka, sakam i graganstvoto da mi e blgarsko, ke imam podobra idnina, imam/nemam rodnini vo bg, ke ziveam vo bg imam pari da se izdrzavam, praznici se ... tie i tie... Tolku, go pecati, se potpisuvas i si odis. Najbitnoto e deka si bugarin da kazes! Na sluzbenicite im e snaceno od intervjua i gi razbiram,,,, rusi vleguvaat nepovikani pravat problemi, sluzbenicite se nerviraat, a ti taman si sednal da te intevjuira. Mnogu, znaci mnogu rusi (sto li se, vazno ruski zborat). Edna devojka ja izbrkaa, nisto ne razbirase, pa preveduvac cekaa... Nikakvi azbuku, revolucionri, so proishod mozes da rabotis, ne ti treba graganstvo i sl prasanja nemase.Ne dobivas pin ili slicno, bidejki se si imas na listoto koga ti zakazale intevju (2016 god.) Veke mi e obrazovana prepiska, vnatre ima nov broj 9.../2016. Sluzbenickata ti posakuva prijaten den i ti vika sega narednata godina proveruvaj si.
p.s. proishod imam dobieno vo dekemvri 2015 so vencanica na prababa mi i pradedo mi od opstina Sredec Sofija.
Aj za arno! :)
 
Член од
7 јуни 2015
Мислења
7
Поени од реакции
4
Како да закажам интервју за во софија за државјанство? На кој веб сајт?
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
Денес сменат статус на финална.
Бројче 18**/2016, интервју прва недела од ноември 2015

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk
  1. Cestitki koga ti bese obrazuvana prepiskata ako ne e tajna kaj mene e Образувана преписка N:65**/2016/26.08.2016 i ako ima nekoj drug od 2016 neka spodeli nekoja informacija :) :bravobe::jeeee:
[DOUBLEPOST=1477756242][/DOUBLEPOST]
Денес сменат статус на финална.
Бројче 18**/2016, интервју прва недела од ноември 2015

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk
  1. Cestitki koga ti bese obrazuvana prepiskata ako ne e tajna kaj mene e Образувана преписка N:65**/2016/26.08.2016 i ako ima nekoj drug od 2016 neka spodeli nekoja informacija :) :bravobe::jeeee:
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
447
Поени од реакции
36
  1. Cestitki koga ti bese obrazuvana prepiskata ako ne e tajna kaj mene e Образувана преписка N:65**/2016/26.08.2016 i ako ima nekoj drug od 2016 neka spodeli nekoja informacija :) :bravobe::jeeee:
[DOUBLEPOST=1477756242][/DOUBLEPOST]
  1. Cestitki koga ti bese obrazuvana prepiskata ako ne e tajna kaj mene e Образувана преписка N:65**/2016/26.08.2016 i ako ima nekoj drug od 2016 neka spodeli nekoja informacija :) :bravobe::jeeee:
18**/2016 29.02.2016

Sent from my SM-G357FZ using Tapatalk
 
Член од
16 септември 2010
Мислења
34
Поени од реакции
32
На последниве 5 страни гледам многу прашања одговори ... различно за се....
ВАКА :
За сликање освен извод преведен легализиран...друго ништо не бараат(за во софија), никакви умреници изводи ова она... потребно е да си знаеш дата на раѓање на родителите....
За подигање на УКАЗ... пред министерство 2 редици ... една за интервју една за укази...полицајката кажува време закажано и за што(интервју или указ)... бидете барем пола саат порано таму...има или празни термини или некој не стигнал на време...па порано ке завршите...
Не се оди веке на 5ти кат... се е на едно место... на шалтер подигаш указ... за интервју е во просториите до шалтерот... значи се на приземје...
доколку побараш некој документ да ти се врати пополнуваш уште еден лист...
инаку треба да си имате две нови сликички и испечатен лист за време и дата кога сте закажале.... како и уплатата за подигање указ(50 лева)
Гужви нема пошто се е временски...ама од друга страна има руси албанци(којзнае како поминуваат) срби кинези колку сакате....
интервју закажуваат за 2018 година[DOUBLEPOST=1477762112][/DOUBLEPOST]
dali so zemanje na ukazot e zavrsena rabotata ili moze nesto da se zakoplicira
ПОсле указот поднеси за ЕГН и после тоа поднеси за пасош
 
Последно уредено:
Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
На последниве 5 страни гледам многу прашања одговори ... различно за се....
ВАКА :
За сликање освен извод преведен легализиран...друго ништо не бараат(за во софија), никакви умреници изводи ова она... потребно е да си знаеш дата на раѓање на родителите....
За подигање на УКАЗ... пред министерство 2 редици ... една за интервју една за укази...полицајката кажува време закажано и за што(интервју или указ)... бидете барем пола саат порано таму...има или празни термини или некој не стигнал на време...па порано ке завршите...
Не се оди веке на 5ти кат... се е на едно место... на шалтер подигаш указ... за интервју е во просториите до шалтерот... значи се на приземје...
доколку побараш некој документ да ти се врати пополнуваш уште еден лист...
инаку треба да си имате две нови сликички и испечатен лист за време и дата кога сте закажале.... како и уплатата за подигање указ(50 лева)
Гужви нема пошто се е временски...ама од друга страна има руси албанци(којзнае како поминуваат) срби кинези колку сакате....
интервју закажуваат за 2018 година[DOUBLEPOST=1477762112][/DOUBLEPOST]
ПОсле указот поднеси за ЕГН и после тоа поднеси за пасош
Дали сигурно бараат извод легализиран и преведен???Пошто некои членови тука пишувааа демек доволно било само указот?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
На последниве 5 страни гледам многу прашања одговори ... различно за се....
ВАКА :
За сликање освен извод преведен легализиран...друго ништо не бараат(за во софија), никакви умреници изводи ова она... потребно е да си знаеш дата на раѓање на родителите....
За подигање на УКАЗ... пред министерство 2 редици ... една за интервју една за укази...полицајката кажува време закажано и за што(интервју или указ)... бидете барем пола саат порано таму...има или празни термини или некој не стигнал на време...па порано ке завршите...
Не се оди веке на 5ти кат... се е на едно место... на шалтер подигаш указ... за интервју е во просториите до шалтерот... значи се на приземје...
доколку побараш некој документ да ти се врати пополнуваш уште еден лист...
инаку треба да си имате две нови сликички и испечатен лист за време и дата кога сте закажале.... како и уплатата за подигање указ(50 лева)
Гужви нема пошто се е временски...ама од друга страна има руси албанци(којзнае како поминуваат) срби кинези колку сакате....
интервју закажуваат за 2018 година[DOUBLEPOST=1477762112][/DOUBLEPOST]
ПОсле указот поднеси за ЕГН и после тоа поднеси за пасош
ЛЕ ЛЕ ЛЕ ЛЕЛЕЛЕЛЕЛЕЛЕЛЕЛ,.,,.!„“%‘&*( што збориш бе море?!!?!?!?!!?!!????уште кинези немам видено таму....уште кинези ако навистина има,тогаш работава ке се комплицира ПАК...барем така беше претходниот пат,,,,епа брату ме исплаши ти успеа:eek:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom