Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 април 2014
Мислења
23
Поени од реакции
6
dali ime nekoj pojdeno sega brzo za da zakazi intervju ili nekoj da ima informacija za koj datum zakazuvaat sega??-po so sega za edna nedela dve treba da zakazam intervju a kraj na juli begam za germanija i ce sedam edno 3 meseci pa da istempiram ako e mozno da bidi intervjuto koj ce se vratam od germanija nekade oktomvri kraj!
Пред месец дена ги закажваја за 40 дена од кога поднесуваш сега незнам како е ама тука треба да е негде +-5 дена. Можи ќе фатиш да појдиш на интервју пред да заминеш Германија.
 
Член од
2 март 2014
Мислења
44
Поени од реакции
19
Има некоја финта што почнаа така наеднаш да одобруваат пасоши ама која е тоа е знак ?
 
Член од
12 април 2014
Мислења
5
Поени од реакции
1
Abe nas makedoncite kako ne biva za bistrenje politika toa strasna rabota odma gi znajme site kalkulacii i finti..
Daj pomognite so nesto konkretno ne e voa za bistrenje politika jas sakav da pomognam bobi-sk me napravi deka sum sakal da zarabotam i mu ja objasnav cela procedura u p.p. Kako moze da zeme pasos na nacin na koj jas go zemav i tolku od mene pozz. na site so sreka neka vi e jas u ponedelnik podigam drzavjanstvo a se dodeka bistrite politika i cekate da se smenel ovoj onoj neka e so sreka i ne napagajte deka nekoj sakal da kari od sevo ova pa i da saka plati pa klati :-D. Tolku od mene moze da odgovoram uste na nekoja replika i ve napustam pozz drustvo i so sreka na site
Ako navistina ja znaes znaes postapkata kako pobrgu da izlezeme od ovaa situacija pojasni ja tuka pa sekoj so svoj um neka se snaogja ponataka.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Да изjасниме - Бугарка сум, затоа си бистрам бугарска политика. Тебе чиститки и добредоjде во нашето семеjство! :)
Бистри си политика на други форуми. На овој форум забрането е.
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
55
Поени од реакции
47
Бистри си политика на други форуми. На овој форум забрането е.
Се извинувам на сите корисници и на администраторите. Тоа е нешто што мразам, така да бидете сигурни дека нема да се повтори. На сите кои се аплицирале за државjанство им посакувам успех! :)
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
До денес мислев оти е индивидуално право и слобода на секој да одбере дали ќе биде она шо сака да биде. Или барем да проба.
Ама не било така, цели колективи се осудувале оти не го делеле нашиот став. Ваљда оти сме антички.

Sent from my ST21i using Tapatalk
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
307
Поени од реакции
399
Ме интересира што се случува со бројчињата кои се префрлааt од година во година, a процедурата им стои како "Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции"?

Можеби, кога ќе дојдеме до нула со бројчето ќе добиеме џек-пот :cool::cool::cool:
Нека разјасни некој, или гатачи да барам :ROFLMAO:
 

Jolene

принцеза
Член од
31 март 2014
Мислења
151
Поени од реакции
398
Ме интересира дали некој започнал постапка преку некоја од амбасадите во Македонија и како оди процедурата од овде?
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Мислам поспоро иде,од тоа што го знам од татко ми-он има бугарски пасош од 2004.
Сега немам појма како е па и јас би сакал да прашам...
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Ме интересира дали некој започнал постапка преку некоја од амбасадите во Македонија и како оди процедурата од овде?
Jas podnesov preku danska ambasada.....
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
2
Поени од реакции
1
Zdravo svima. Ja sam nova na forumu. Mogla bih da pokusam da vam pisem i na makedonski jezik al opet znam da bih imala puno greske. Inace sam goranka,jezik nam je zaista slican makedonskom skoro pa identicni al opet sa sitnim razlikama. Ne bih sad zaista isto htela da slusam neke predrasude o tome ko je sta je. Jer vec jesam citala neka misljenja na forumu. Al svi smo ljudi,i svako najbolje zna svoje vrednosti kao covek. Religija ne bi trebala biti presudan faktor. Pa se zato nadam da nece to biti prepreka da se i meni pomogne.
Moj je problem da mog broja nema u protokolu. Al kad se trazi ima odgovora da je "prepiska vrnata vo dopunitelna proverka". Zvala sam njih,rekli su mi da traze dokumenat koji dokazuje da su mi preci bugari. Al takvog dokumenta tesko da cu naci. Jedino je tamo neki nas pradeda radio u Skopje za vreme bugarskw okupacije. Al ne znam jel postoji neki korisni dokumenat koji moze posvedociti nesto korisno. A s obzirom da bugari nas gorance racunaju njihovim narodom,njihovim potomcima. I to su vise puta izjavili. Sta mislite bi li pomoglo da napisem izjavu na bugarskom jeziku o tome da je mesto rodjenja mojih roditelja i preca dovoljno o tome kao dokaz odakle poticemo. Nas jezik,kultura su kao nas dokaz i slicno? I pri tom prilozim izvode od mog dedu,pradedu da vide da su i oni sa tog podrucja? Svaka je pomoc dobrodosla.. Svima nama zelim sve najbolje :)
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Zdravo svima. Ja sam nova na forumu. Mogla bih da pokusam da vam pisem i na makedonski jezik al opet znam da bih imala puno greske. Inace sam goranka,jezik nam je zaista slican makedonskom skoro pa identicni al opet sa sitnim razlikama. Ne bih sad zaista isto htela da slusam neke predrasude o tome ko je sta je. Jer vec jesam citala neka misljenja na forumu. Al svi smo ljudi,i svako najbolje zna svoje vrednosti kao covek. Religija ne bi trebala biti presudan faktor. Pa se zato nadam da nece to biti prepreka da se i meni pomogne.
Moj je problem da mog broja nema u protokolu. Al kad se trazi ima odgovora da je "prepiska vrnata vo dopunitelna proverka". Zvala sam njih,rekli su mi da traze dokumenat koji dokazuje da su mi preci bugari. Al takvog dokumenta tesko da cu naci. Jedino je tamo neki nas pradeda radio u Skopje za vreme bugarskw okupacije. Al ne znam jel postoji neki korisni dokumenat koji moze posvedociti nesto korisno. A s obzirom da bugari nas gorance racunaju njihovim narodom,njihovim potomcima. I to su vise puta izjavili. Sta mislite bi li pomoglo da napisem izjavu na bugarskom jeziku o tome da je mesto rodjenja mojih roditelja i preca dovoljno o tome kao dokaz odakle poticemo. Nas jezik,kultura su kao nas dokaz i slicno? I pri tom prilozim izvode od mog dedu,pradedu da vide da su i oni sa tog podrucja? Svaka je pomoc dobrodosla.. Svima nama zelim sve najbolje :)
Изјава нема да помогне. До лани даваа со изјави. Сега бараат доказ. Ако немате некој оригинал, пратете преведен извод од родители, баба, дедо. Подобро нешто, отколку ништо.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Росен Плевнелиев: Страната е в криза, предсрочни избори наесен ште има

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2014/06/08/2317963_rosen_plevneliev_stranata_e_v_kriza_predsrochni_izbori/?ref=miniurl

Очигледно е дека наредните 2 недели ке бидат последни за државјанство. Ако имаат намера да одат со избори од се ке се заглави до Март наредната година.
 
Член од
2 март 2014
Мислења
44
Поени од реакции
19
Очигледно е дека наредните 2 недели ке бидат последни за државјанство. Ако имаат намера да одат со избори од се ке се заглави до Март наредната година.
. Дечко попрво ќе се решат државјанствата ако има избори него ли сега. Зарем не гледаш дека целата работа е закочена. Ти биди среќен ако има избори и оваа сегашна власт да падне
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom