Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
S

simpleman

Гостин
Дали бугарскиве документиве што се носат за дополнителна проверка мора да се оригинали или може да се однесе и заверена на нотар копија, како иде тоа???
Мора да е оригинал.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.189
Поени од реакции
78.636
Извадок од епската песна која го опева сонот на едно вмровче, во периодот кога со Македонија управува деспот Пастир. Јен, два! Јен, два, три и:

Вмровче сум мало
желба имам јака,
Б'лгарче да станам
бескрајно би сакал.

Паспорт аз да земам
да прошетам горе,
Шведска, Данска, Норска
и Северно Море.

Стрпливо ќе чакам
имајте ми верба,
Б'лгарче да станам
е мојата желба.
Можеш да се ебеш со глупата комуњарска пропаганда.

Бугарски пасоши вадат сите. Но, најмалку вмровците. Ним секирата у медот им паднала, ќе фаќале магла.
А сосема друга работа е тоа што ВМРО нема одамна пробугарски струи. ВМРО во моментов не е ништо повеќе пробугарски настроена партија од СДСМ или било која друга.

Ова ти што го збориш е стар СДСМ-овски спин, за кој не ми се верува дека уште некој го есапи за вистина.
 
S

Sagan

Гостин
Можеш да се ебеш со глупата комуњарска пропаганда.

Бугарски пасоши вадат сите. Но, најмалку вмровците. Ним секирата у медот им паднала, ќе фаќале магла.
А сосема друга работа е тоа што ВМРО нема одамна пробугарски струи. ВМРО во моментов не е ништо повеќе пробугарски настроена партија од СДСМ или било која друга.

Ова ти што го збориш е стар СДСМ-овски спин, за кој не ми се верува дека уште некој го есапи за вистина.
Oh, dear!

Вмровците најмногу имаат бугарски пасоши. У градот кај мене, неколку претседатели на месни комитети на ДПМНЕ имаат бугарско државјанство, еден од нив дури и е најпознат посредник преку кој пола град земал бугарски пасоши.

Намерата не ми беше да имплицирам дека само вмровци вадат или не вадат. Вмровците кои пред години ме убедуваа да не вадам пасош и да бидам патриот, одамна сургун фатија. Ја сум крајно анти-вмровски настроен, па сум на листата на чекање, без апсолутно никаква грижа на совест заради тоа.
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
319
Поени од реакции
91
Decki znaci nisto drugo ne e vazno...koj sto odnel,koj sprovodnik kazuva sto...vazno e da dobieme info dali ke se ocisti 2012 god po staro,bez tie dopolnitelni dokumenti ili ke ostaneme na dopolnitelna proverka i nisto nema da se smeni...ke ve molam sekoj sto ima nekoe info za bilo sto da pise da znaeme da intervenirame vednas....mene skoro 10 meseci mi e vo dopolnitelna proverka i neznam sto ke se sluci ponatamu.nemav od kade da odnesam dokumenti pa se nadevam na najdobroto,deka ke trgne rabotata :)
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Decki znaci nisto drugo ne e vazno...koj sto odnel,koj sprovodnik kazuva sto...vazno e da dobieme info dali ke se ocisti 2012 god po staro,bez tie dopolnitelni dokumenti ili ke ostaneme na dopolnitelna proverka i nisto nema da se smeni...ke ve molam sekoj sto ima nekoe info za bilo sto da pise da znaeme da intervenirame vednas....mene skoro 10 meseci mi e vo dopolnitelna proverka i neznam sto ke se sluci ponatamu.nemav od kade da odnesam dokumenti pa se nadevam na najdobroto,deka ke trgne rabotata :)
Едно што знам ја знам сигурно е дека многу мал дел од тие вратени на дополнителна проверка се одбиени, значи помалку од 1%, и исто така се знае дека за секој вратен на доп. проверка ќе треба пак да се гласа дали да добие државјанство или не, независно дали однел документи или не. Ама во моментот се ставени на статус кво... ама ќе треба да се гласа 100% за секоја преписка посебно.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
27
Поени од реакции
10
Mi ja vratija prepiskata od dopolnitelna na prepiskata se namira so sostojanie na zadolzitelni institucii sto znaci ova[DOUBLEPOST=1400926883][/DOUBLEPOST]Т'рсене по номер на преписка

Номер/година

Vaka sega pisuva a pred toa pisuvase dopolnitelna inaku odnesov star dokument
Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.[DOUBLEPOST=1400932114][/DOUBLEPOST]Ova dobro e ili loso
pa mene od koga se smeni od doplnitelna na zadolzitelna procedura pomina mesec okoga gi dostaviv doc. I posle dva meseca se smeni vo molbata e razgledana od sovetot. Pretstoi izdavanje ukaz od viceprezidenta toa bese pred edna nedela ne znam uste kolku ke cekam.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
Можеш да се ебеш со глупата комуњарска пропаганда.

Бугарски пасоши вадат сите. Но, најмалку вмровците. Ним секирата у медот им паднала, ќе фаќале магла.
А сосема друга работа е тоа што ВМРО нема одамна пробугарски струи. ВМРО во моментов не е ништо повеќе пробугарски настроена партија од СДСМ или било која друга.

Ова ти што го збориш е стар СДСМ-овски спин, за кој не ми се верува дека уште некој го есапи за вистина.
EDNO GOLEMO BRAVO ZA OVA PRIJTELE SRCETO MI SE ISPOLNI PAZI SEGA ADMINISTRATOROT DA NE TI DADE ZABRANA HAHAHAHA PA TA PREKU I DA DADE.[DOUBLEPOST=1400973971][/DOUBLEPOST]
Decki znaci nisto drugo ne e vazno...koj sto odnel,koj sprovodnik kazuva sto...vazno e da dobieme info dali ke se ocisti 2012 god po staro,bez tie dopolnitelni dokumenti ili ke ostaneme na dopolnitelna proverka i nisto nema da se smeni...ke ve molam sekoj sto ima nekoe info za bilo sto da pise da znaeme da intervenirame vednas....mene skoro 10 meseci mi e vo dopolnitelna proverka i neznam sto ke se sluci ponatamu.nemav od kade da odnesam dokumenti pa se nadevam na najdobroto,deka ke trgne rabotata :)
TUKA SUM TI I JAS NE SI SAM NE SUM SAM IMAM DRUSTVO
 
Член од
2 март 2014
Мислења
44
Поени од реакции
19
Decki koga se izborite ? Sto se sluci koj pobedi? Poso mojov posrednik vika deka posle 25 t.e deneska ce trgnelo na arno rabotata
 
Член од
12 јуни 2009
Мислења
90
Поени од реакции
126
Денес се изборите.... од утре ќе се знае
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.030
Поени од реакции
14.955
Мислев дека политика е забранета на форумов. Или ова е фан клуб на ГЕРБ?
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Мислев дека политика е забранета на форумов. Или ова е фан клуб на ГЕРБ?
Многу мислиш... Ако имаш нешто да кажеш во врска со темата кажи ако не глеј си работата.... политика била забранета, get a life :pos:
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.030
Поени од реакции
14.955
Многу мислиш... Ако имаш нешто да кажеш во врска со темата кажи ако не глеј си работата.... политика била забранета, get a life :pos:
Извинете господине "дедо на другар ми бил во фашистите па прашува дали може да има пасош" а самиот има бугарско воено знаме на аватар. Мојот став по ова прашање е добро познат. Ти ако не си го прочитал тоа е твој проблем.

Sent from my ST21i using Tapatalk
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
ВИДЕО Бугарите во Македонија во редици гласаа за новите европратеници
  • Објавено: пред 11 минути
  • Прочитано: 209
  • Печати
Сподели со твоите пријатели!
Стотина граѓани со бугарска националност попладнево чекаа во ред пред бугарската амбасада во Скопје, за да гласаат за новите европратеници на изборите кои што се одржуваат во земјите членки на ЕУ за новиот состав на европскиот парламент, објавува „Канал 5“.

Дел од граѓаните пред амбасадата на Бугарија се надеваат дека европратениците од нивната земја ќе придонесат да се подобри животот во Бугарија. Дел од нив, пак, потенцираа дека европската иднина на Македонија ќе зависи од расположението на Бугарија.

- Само преку Бугарија, Македонија може да влезе во ЕУ - рече еден бугарски државјанин.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Извинете господине "дедо на другар ми бил во фашистите па прашува дали може да има пасош" а самиот има бугарско воено знаме на аватар. Мојот став по ова прашање е добро познат. Ти ако не си го прочитал тоа е твој проблем.

Sent from my ST21i using Tapatalk
Не мислев ја за твојот став, мислев ако имаш да споделиш како барем уште 300 000 - 400 000 од овде да можат да земат БГ пасоши... а не пишуваш глупави работи дека политика била забранета на форумов... па денес се е политика.
А во врска со знамето, па некој партии во Македонија имаат бугарски лав на знамето па никому ништо... ти си се фатил за моево знаме...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom