Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
107
Здраво форумџии,сакам да ве прашам нешто.бројчето ми е вратено на дополнителна проверка и бидејќи немам документ за бг.потекло посредникот ми рече дека преку други луѓе во бугарија можело да се извади некој документ со кој што 98% сигурно ке имам позитивен одговор во рок од 1месец,па ме интересира колку е тоа вистина и која е цената-реална(затоа што веќе посредникот ми кажа цена ама некако висока сума ми дојде)Поздрав[DOUBLEPOST=1399581283][/DOUBLEPOST]
Decki posrednikot izvadi dokument go podnel I sega ostanuva da se poceka okolu 2 do 2 I pol meseci
а од каде извади,каков документ е тоа?
 
Член од
3 април 2014
Мислења
64
Поени од реакции
41
Od veliko trnovo ima arhiv za tie sto bile vojska samo baraat tocni podatoci mesec koga bil vojska godina mesto na sluzenje I
 
Член од
12 април 2014
Мислења
23
Поени од реакции
6
Што стана со документите издадени од Друштва за пријателство, лиценцирани од ДАБЧ? Требаше да биде готово до први Мај?
Јас последно што имам слушнато беше дека краен рок му бил 1 јуни за на БКК да му одговорат
дали некој има информации зошто се стопирани и происходите од ДАБЧ...??-имам информација само со дополнителни бг документи можи да се извади происход :(
Па првен ја стопираја работата во министерството за одобривање државјанства послем и во ДАБЧ ја стопираја работата со издавањето на происходи да неможи без доказ за птекло.Како тоа претходно демек не било во склад со законот и ако некој пошол сега последно за Софија сигурно видел дека пред ДАБЧ нема ич луге да чекаат, а некој што има документ и сака да земи произход ке му закажат за една година бидеќи термините се исполнети и луѓето немаат документи и не одат воопшто
Здраво форумџии,сакам да ве прашам нешто.бројчето ми е вратено на дополнителна проверка и бидејќи немам документ за бг.потекло посредникот ми рече дека преку други луѓе во бугарија можело да се извади некој документ со кој што 98% сигурно ке имам позитивен одговор во рок од 1месец,па ме интересира колку е тоа вистина и која е цената-реална(затоа што веќе посредникот ми кажа цена ама некако висока сума ми дојде)Поздрав
Уште на старт те излажал за еден месец нема шанса да добијаш одговор 2 2 и пол месеци оди негде како што и спомена еден член претходно. А за цената нема тука реална кој колку сака да заработи толку ќе ти кажи него ти распрашај го како што документ е од кај го вади да видиш што ќе ти кажи да не сака само пари да ти земи за бадијала кога велиш ти побарал многу секој кој ќе сака да те зафркни ќе ти побара многу и колку ти рече ако не е тајна. Зошто ова сега е гужва и ќе има луѓе кој ќе сакаат да зафркнат некој да му земат парите без навреди.
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1247635 eve nekoj batka od kocani posreduva za koreni bugarski :D :D :D
Дали некој се има слушнато баш ме интересира какви документи вадат
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Јас последно што имам слушнато беше дека краен рок му бил 1 јуни за на БКК да му одговорат

Па првен ја стопираја работата во министерството за одобривање државјанства послем и во ДАБЧ ја стопираја работата со издавањето на происходи да неможи без доказ за птекло.Како тоа претходно демек не било во склад со законот и ако некој пошол сега последно за Софија сигурно видел дека пред ДАБЧ нема ич луге да чекаат, а некој што има документ и сака да земи произход ке му закажат за една година бидеќи термините се исполнети и луѓето немаат документи и не одат воопшто

Уште на старт те излажал за еден месец нема шанса да добијаш одговор 2 2 и пол месеци оди негде како што и спомена еден член претходно. А за цената нема тука реална кој колку сака да заработи толку ќе ти кажи него ти распрашај го како што документ е од кај го вади да видиш што ќе ти кажи да не сака само пари да ти земи за бадијала кога велиш ти побарал многу секој кој ќе сака да те зафркни ќе ти побара многу и колку ти рече ако не е тајна. Зошто ова сега е гужва и ќе има луѓе кој ќе сакаат да зафркнат некој да му земат парите без навреди.

Дали некој се има слушнато баш ме интересира какви документи вадат
Проблемот со бугарските пасоши ќе нема никаков проблем кога се однесува за Македонците после изборите во Бугарија ќе се конституира нова влада и ќе си продолжи се по старо тоа со потекло се однесува на сите други граѓани кои не се од Македонија и Бугарија .

Само треба да се почека можно е и Бугарија да отвори центар во Струмица каде ќе се продолжи и олесни оваа процедура за добивање на државјанство.

Инаку зошто Бугарија издава на Македонците многу едноставна ја смета како своја екс територија и население кое има бугарски корени во наводници и тука некаде во тој дел се во право.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Проблемот со бугарските пасоши ќе нема никаков проблем кога се однесува за Македонците после изборите во Бугарија ќе се конституира нова влада и ќе си продолжи се по старо тоа со потекло се однесува на сите други граѓани кои не се од Македонија и Бугарија .

Само треба да се почека можно е и Бугарија да отвори центар во Струмица каде ќе се продолжи и олесни оваа процедура за добивање на државјанство.

Инаку зошто Бугарија издава на Македонците многу едноставна ја смета како своја екс територија и население кое има бугарски корени во наводници и тука некаде во тој дел се во право.
Кои избори во Бугарија???
 
S

Sagan

Гостин
Кои избори во Бугарија???
ДПС (36 пратеника од 240) најавија дека ја поддржуваат оваа влада до изборите за европратеници на 25 мај.
http://bg.wikipedia.org/wiki/Избори_за_Европејски_парламент_през_2014_(Б'лгарија)
ГЕРБ (95/240) на Борисов и сега има повеќе пратеници во бугарскиот парламент од актуелните фрикови (83/240) па се очекува ГЕРБ да има повеќе европратеници од нив, а поради тоа одма да се распишат предвремени парламентарни избори.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
ДПС (36 пратеника од 240) најавија дека ја поддржуваат оваа влада до изборите за европратеници на 25 мај.
http://bg.wikipedia.org/wiki/Избори_за_Европејски_парламент_през_2014_(Б'лгарија)
ГЕРБ (93/240) на Борисов и сега има повеќе пратеници во бугарскиот парламент од актуелните фрикови (83/240) па се очекува ГЕРБ да има повеќе европратеници од нив, а поради тоа одма да се распишат предвремени парламентарни избори.
Се во ред друже ама не е така едноставно... Во Бугарија не се бројат изборите баш така како што опиша ти т.е. кој победел туку по следниот начин: Колку европратеници ќе добијат ЗАЕДНО БСП и ДПС, а колку ГЕРБ и Реформаторскиот блок... Се очекува ГЕРБ да има за еден европтареник повеќе од БСП, но ДПС е многу поголема партија од Реформаторскиот блок.... Е сега има дебата дали коалицијата Бугарија без цензура/ВМРО-БНД треба да се брои во гласовите со ГЕРБ или не... тука е проблемот ако се бројат тогаш ќе имаат повеќе од БСП/ДПС ако не тоа е проблем за нас.
Како второ никој не гарантира предвермени парламентарни избори, да не заборавиме дека БСП/ДПС се влада и "машинеријата" работи за нив... и да изгубат на евроизборите можат да ја држат владата, нестабилно но можат.
После, евентуално и да бидат распишани предвремени парламентари избори ке бидат најрано во октомври/ноември или заедно со локалните избори што треба да се одржат во пролет, може да им е изговор да ги стават заедно на пример за штедење.
Така да како што гледаш во моментов зависиме од добрата или лоша воља на Станишев и компанија...
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
988
Поени од реакции
846
50евра пред, останатите 250 после ги бара откако че ги средел документите ... тврди дека е 100% легално :tapp:
Ja poso imam posrednik bugarin bas ke go orasam utre da vudam sto kje mi kaze za takvi dokumenti poso on e upaten vo tie raboti. A mislam da imase nekoja takva oocija on ke mi kazese ,no oak vikam aj ke go prasam
 
S

Sagan

Гостин
Најверојатно здруженијата на Бугари во Македонија (или поединец во нив) преку вакви ујдурми (за 300 евра) сакаат да издаваат документи за бугарско потекло (што со новиов закон можат и треба да го прават). Пошто ако е легално нешто, не може да кошта толку многу. Некој сака да се збогати на нечија несреќа.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
611
Здраво форумџии,сакам да ве прашам нешто.бројчето ми е вратено на дополнителна проверка и бидејќи немам документ за бг.потекло посредникот ми рече дека преку други луѓе во бугарија можело да се извади некој документ со кој што 98% сигурно ке имам позитивен одговор во рок од 1месец,па ме интересира колку е тоа вистина и која е цената-реална(затоа што веќе посредникот ми кажа цена ама некако висока сума ми дојде)Поздрав[DOUBLEPOST=1399581283][/DOUBLEPOST]
а од каде извади,каков документ е тоа?
Некој јак математичар е тој чим ти ја пресметал веројатноста од 98%. Човек во очај и голема надеж се ке направи, ќе си ги даде и последните пари, но ти си знаеш како треба да постапиш. Речи му едноставно, ако биде се во ред ке ти дадам 50 евра плус, ама отпосле , а претходно да не му даваш денар, и следи ја неговата реакција на тој твој предлог. Ако е да, тогаш во ред, ако се туфка ова она, акни му една клоца и пријави го кај што треба.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom