Бугарија ја избрка Македонија

Член од
7 февруари 2008
Мислења
63
Поени од реакции
0
Али сепак не ми одговори на едно прашање..
Како во 2007 на саемот на книгата во Софија можевме да бидеме примени под името Македонија, а сега од февруари се донело одлука да бидеме под името ФИРОМ ???
Освен тоа да не зборам вашите Бугарски политичари каква кампања водат против македонците...

Кирилов, Божидар Димитров.....

Значи тоа е Грчко-Бугарска алијанса насочена против Македонија
Grcite togava ne sa imali pretencii.Sega sa imali i za tova makedonskata strana e bila uvedomena.Problema si e mezdu vas i grcite.Opitite da ni vkarvate i nas v problema za imeto e smeshen i zalak.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ајде, ајде !

Когато вашите власти подписват европроекти от името на "ФИРОМ" без да им мигне окото, сакате ние да се правим на по-големи светци от папата и да ви го браниме името повеке от самите ваши управници ! Ајде холан ! :kesa:

100 п'ти беше кажано дека туристическата борса не е б'лгарска пројава, а международна ...
Не да го браните, туку само да ја почитувате одлуката која сами ја донесовте при признавањето на Македонија, или сега сте пишман:drk:
А тоа ФИ... е само за ОН итие што не прифаќаат Р.Македонија.:tapp:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Со такви добри соседи нема как да не сме пишман ! :vozbud:
Нели това ти повтарам досега - ОН и ЕУ ја користат именката "ФИРОМ" и това е причина и мегународните собири да прават така (за кефа на Грците) !
Кејф на грците може да им направите ина друг начин......само ќе ве болат колениците:pos2:
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Кејф на грците може да им направите ина друг начин......само ќе ве болат колениците:pos2:
нема да ги заболат колениците , тие коленици се тренирани повеќе од 50 години . Овие овде што доагаат на форумов се локални пушачи на онаа свињата Божо и лајното Накуровкачениот .Сега татарите се напредни ептен од кога влегоа во НАТО , американизирани до даска , па по пример на американките се во тренд , многу сакаат да дуваат и примаат црнечки стапови. Во недостакот на црнци , најдобра замена им се циганите грци . Чест и част на старите патриотки во западна Македонија :wink:
 
B

Borg_Drone

Гостин
Grcite togava ne sa imali pretencii.Sega sa imali i za tova makedonskata strana e bila uvedomena.Problema si e mezdu vas i grcite.Opitite da ni vkarvate i nas v problema za imeto e smeshen i zalak.

Како немаа претензии тогаш грците???
Па грците веќе 1 година уназад имаат претензии...они од порано имаат претензии али 1 година веќе јако притискаат.......
Вие знаевте за спорот, и тогаш вршеа притисоци на саемот на книгата....
Па пак не примивте под името Македонија....
Сега оп ФИРОМ......
Грчко-Бугарски сојуз против Македонија
И како тоа спорот со името ви е смешен....па вчера кажуваше поранешниот амбасадор бугарски Јорданов , дека бугарите сакале името на Р.Македонија да биде Нова Македонија демек нова преродба
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Добре де, САД признаха ли ви под уставното име?
Зашто тогава при международни пројави ви наричат ФИРОМ?
 
B

Borg_Drone

Гостин
Добре де, САД признаха ли ви под уставното име?
Зашто тогава при международни пројави ви наричат ФИРОМ?
Не нарекуваат под името Македонија...не сум приметил они досега да не нарекуваат ФИРОМ...
Ние само во ОН,НАТО и ЕУ така не нарекуваат, од другите земји да......
Тоа во ред..
Тоа е веќе меѓународна работа......
АМА
На саем на книгата во Бугарија, значи на бугарска територија......кај што се домаќините бугари, вие на нас ФИРОМ.....
А до пред 1 месец можевте да не примате на вакви манифестации под името Македонија...
Мислам, не зафркавај човеку
 
Член од
7 февруари 2008
Мислења
63
Поени од реакции
0
Како немаа претензии тогаш грците???
Па грците веќе 1 година уназад имаат претензии...они од порано имаат претензии али 1 година веќе јако притискаат.......
Вие знаевте за спорот, и тогаш вршеа притисоци на саемот на книгата....
Па пак не примивте под името Македонија....
Сега оп ФИРОМ......
Грчко-Бугарски сојуз против Македонија
И како тоа спорот со името ви е смешен....па вчера кажуваше поранешниот амбасадор бугарски Јорданов , дека бугарите сакале името на Р.Македонија да биде Нова Македонија демек нова преродба
Abe koj kvo rekal si e negov problem.Imal si mnenie kazal si go.Tuj ne e drzavna pozicija.Golem problem ti stana na teb taz turisticheska borsa.Neznam samo shto?Shto ne odish da psuvash na toz seit http://www-origin.eurovision.tv/page/news/belgrade-2008?id=500 kojto e za mnogo po golem forum?Ma toj e srbski.Pak teb sa te uchili za srbite ili dobro ili nishto,a za balgarite ili losho ili nishto.Tuj ti e problema na teb,a ne imeto.
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
45
Поени од реакции
0
Не нарекуваат под името Македонија...не сум приметил они досега да не нарекуваат ФИРОМ...
Ние само во ОН,НАТО и ЕУ така не нарекуваат, од другите земји да......
Тоа во ред..
Тоа е веќе меѓународна работа......
АМА
На саем на книгата во Бугарија, значи на бугарска територија......кај што се домаќините бугари, вие на нас ФИРОМ.....
А до пред 1 месец можевте да не примате на вакви манифестации под името Македонија...
Мислам, не зафркавај човеку
Мислја, че т'рсиш под вола теле. Никога в Б'лгарија, в официалните медии Македонија не е наричана ФИРОМ или БјуРМ. Тук става в'прос за презентација с международно участие и е нормално да б'дете поставени под името с което сте признати в международната обштност. Оште повече, че от б'лгарска страна е било уведомено вашето министерство така, че е можело да откажете участие оште нјаколко дни преди срештата. Да, но вие отново предпочетохте да т'рсите скандал. Нјама да се получи! Интересното е, че преди време нјамаше такава полемика в'в форума когато Македонија беше наречена ФИРОМ от албански официални медии, но штом става в'прос за Б'лгарија, нештата јавно са различни. Зашто не се с'рдите на Германија или на Франција които като домакини на международни срешти слагат табелка ФИРОМ пред представителите ви? Или зашто не спрете участие от спортни форуми когато с'што ви објавјават така?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
Бугарија досега требаше јавно да се изјасни дали останува на ставот дека ја признала Македонија како таква или под референцата фиромска со што би знаеле кој и колку ни е пријател,или кој и колку не ни `е баш пријател како што сака да ни се представува.
Eden saem e sepak privaten nastan. Ne e toa nesto organizirano od vlada ili sl. Taka resila upravata na saemot i mozda narusila trgovski dogovor koj go imala so makedosnkata strana.


Konsekventno ke bese bugarskava postapka makedoncite da ja optuzele vo sud pa moze ke dobiele nadomest ili sl.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
"Г'рците не гледат с как'в народ е населена такава и такава земја, да речем Македонија,
но казват, че таја земја е била нјакога гр'цка, т.е. византијска, и затова днес принадлежи тјам.
По историческо право това е така, но и самата Г'рција и Византијската империја принадлежат на Рим...
Ние видим, че днешните италианци и не мислјат да т'рсјат своите исторически права на Балканите,
а ако почнеха да ги т'рсјат, то самите г'рци штјаха да помислјат, че италианците или са луди,
или штат да полудејат.
Ама и италианците имат такова с'што право / историческо/, каквото и г'рците.
Друго - самата Елада по историческо право принадлежи на турците,
Русија - на монголите, Германија - на спанците и пр."


Лјубен Каравелов / в. "Свобода" бр. 47, 21 октомври 1870 г.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
"Г'рците не гледат с как'в народ е населена такава и такава земја, да речем Македонија,
но казват, че таја земја е била нјакога гр'цка, т.е. византијска, и затова днес принадлежи тјам.
По историческо право това е така, но и самата Г'рција и Византијската империја принадлежат на Рим...
Ние видим, че днешните италианци и не мислјат да т'рсјат своите исторически права на Балканите,
а ако почнеха да ги т'рсјат, то самите г'рци штјаха да помислјат, че италианците или са луди,
или штат да полудејат.
Ама и италианците имат такова с'што право / историческо/, каквото и г'рците.
Друго - самата Елада по историческо право принадлежи на турците,
Русија - на монголите, Германија - на спанците и пр."


Лјубен Каравелов / в. "Свобода" бр. 47, 21 октомври 1870 г.
Уште еден квази историчар:vozbud:
Византија со стара Грција (доколку така можат да се наречат неколку вечно скарани и стално во војна гратчиња држави) нема баш апсолутно никаква допирна точка. Затоа таа Елада која никогаш не била држава со сите одлики на држава (така го нарекувале збирот на гратчињата држави)нема никакво наследно право на Византија.
Денешните Италијанци тешко дека се Римјаните, си го заборавиле мајчиниот јазик -Латинскиот. Знаеме како е створена денешна италија.:toe:
 

Ra

Член од
15 февруари 2008
Мислења
417
Поени од реакции
5
Абе, народе, вие мислите дека Бугарија ја следи и помага на Грција во нејзината фашистичка политика кон Македонија?
Не е точно, не е вистина!
Вистината е дека Бугарија и Грција, заеднички се договараат како да не избришат од картата на светот. И монголоидното `царче` како и свинчето караманчето, си имаат цели тимови на (испрани) мозочиња, кои се платени дење-ноќе да смислуваат разни смутови како и како Македонија, ако веќе не можат да ја избришат, барем никогаш не отиде во НАТО или ЕУ...да стане слепо црево на Балканот...
Дури и ако го смениме името, педерите татарски знаат многу убаво, оти по извесно време може да си го вратиме старото име наѕад..
Затоа, името е повеќе закачка отколку услов. Јас сум сигурен и ако утре се наречеме `Република Славо-Дарданија` или кое и друго име, пак нема да влеземе во НАТО, тогаш татарите ќе се огласат со некој друг услов, и така во недоглед...
Педериштата татарски и цигански, кутрите, сеуште не знаат дека, со тоа, ни прават услуга...
 
Член од
23 јануари 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Ra пак ли ти бре
кој сака да ви дели бре, ние ли, малии умник на бате, па ние преди неколко года да бевме го напраиле тоа ако сакахме, ма не
Викајте си се како искате, правете шо знаете, но додека мислите че сте некви антички ора, додека негирате целата наша и ваша заедничка историја аир нема да видите

ајде са почвајте с гнасен татар, па и ме банирајте ако сакате, дреме ми на ..
и да не забравиш лековете - по 2 с ладна водица :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom