Брзина на светлината

Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Eksperimentite ne se gledaat vo "realno vreme",a toa se dolzi na toa sto brzinata na svetlinata ne e beskonecna....
Многу ти е ЗЕН коментарот.

Во ред... ме убеди да не се заморувам повеќе со пишување. Биди ми поздравен Небојша и искрено се надевам дека еден ден ќе добиеш Дарвинова награда.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
treba malku povekje da procitas za nego....toj do 8 godini neznael da zbori,i site mislele deka e retardiran,pa koga prozborel,im go dokazal sprotivnoto.
A koj rece deka ja nemam sfateno kvantnata mehanika,samo ne se soglasuvam so ajnstajn na nekoi prasanja...
абе друже , ти стварно си се пронашол себеси во биографиите на големите научници, ама искрено се сомневам дека и ти ке имаш таква.
си мислиш дека не ти ги прифајќаме идеите бидејќи сме под твоето ниво на разбирање.
не е така, не ти ги прифајќаме идеите само за тоа што не ти се исправни , и немаш никакви докази , и твоите теории неможат да одговорат на многу прашања ,
еве јас не ти барам никакви математички докази , ама ти не си способен да одговотиш на многу други прашања, стално се вадиш дека имаш за тоа некои други теории коа демек ние не би ги разбрале ,
не туку се замислувај дека си "вундер киндер".и ако сакаш нешто да постигнеш во животот ..почни прво со изучување на туѓите теории и најбитното "што е тоа шти ги навело да размисуваат така"

како на пример , ајнштајн ја земал брзината на светлината како апсолутна бидејќи веќе постоело тврдење дека неможе да се зароби фотон (да отвориш тегла која внатре е целата со огледала и коа ке ја затвориш да имаш заробено светлина внатре, па кога ке ја отвориш таа ке излезе)
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
abe nema nikakva logika vo toa deka brzinata na svetlinata e ogranicena.......


Da zememe hipoteticki deka edno telo so masa nemoze da postigne brzina pogolema od 300 000 km/s,epa togas nie kako mozeme da stigneme na planeta koja e oddalecena 50svetlosni godini od zemjava?So ajnstajn rosenov mosto?Kako so toj?ajnstajn i rosen napisale deka toj moze da postoi,a ne napisale kako a se napravi?
navistina za mene e smesno toa sto go rekol ajnstajn deka prostorot e iskriven poradi gravitacijata....
Ako prostorot izgleda deka e iskriven neznaci i deka navistina e iskriven...
eve eden glup primer,ama se bazira na mislenjeto na ajnstajn deka gravitacijata go iskrivuva prostorot:Koga ke ja stavime rakata vo voda,taa izgleda iskrivena,ama ne e.
Neznaci deka ako gravitacijata gi iskrivuva svetlosnite kvanti-fotonite,go iskrivuva i prostorot....
 
Член од
11 јуни 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
eve eden glup primer,ama se bazira na mislenjeto na ajnstajn deka gravitacijata go iskrivuva prostorot:Koga ke ja stavime rakata vo voda,taa izgleda iskrivena,ama ne e.
Neznaci deka ako gravitacijata gi iskrivuva svetlosnite kvanti-fotonite,go iskrivuva i prostorot....
si videl li ti ucebnik po fizika za 8mo odd?tamu ubavo ti e objasneto deka toa e zaradi razlicnite gustini na vozduhot i vodata a ne zaradi gravitacijata!aj drug pat ukluci go mozokot pa napisi nesto
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Морав, ова последново ти беше крај!!!
Напишано од NEBO666
...se bazira na mislenjeto na ajnstajn deka gravitacijata go iskrivuva prostorot:Koga ke ja stavime rakata vo voda,taa izgleda iskrivena,ama ne e...
Се воздржував да не коментирам ама ова е мисла на векот!:pos::pos::pos:
 
Член од
28 август 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Edno telo NE E VOZMOZNO da se dvizi so brzina na svetlinata. Za edno telo da se dvizi so brzina na svetlinata, i toa da e ekstremno lesno nema da moze zatoa sto pri zgolemuvanje na brzinata t.e. pri dvizenje so golema brzina mu se zgolemuva MASATA, pa znaci stom teloto ima pogolema masa, togas mu e potrebna i pogolema energija za da go dvizit teloto. Normalno nie ova go nemame oseteno deka se zgolemuva masata pri pogolema brzina. Mozebi nekoj ke rece jas se vozev na motor 300 km/h i pak imav ista kilaza a motorot ne nakacuvase RPM. Nie i togas imame zgolemuvanje na masata ama mozebi eden iljaditi del og GRAMot, no pri 300.000 km/h e toa luge e veke brzo. Pa zatoa svetlinata vo nekoi slucaevi se smeta kako da e sostavena od cestici (kvantovi) ili branovi (elektromagnetno zracenje). Zatoa ne se nadevajte deka nekogas bi mozele da se dvizime so brzina na svetlinata! Eden pozfrav od Albert Einstein: Wichtig ist, dass man nicht aufhort zu fragen.

E=mc2
 
Член од
28 август 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Gravitacijata ne go iskrivuva prostorot, tuku taa ja iskrivuva pravata linija na svetlinata odnosno ako eden svetlinski zrak sveti pokraj telo so golema gravitacija, togas zrakot ke se sakrivi i ke prodolzi da patuva pravo no pod drug agol vo odnos na ono pod koj sto trgnala. Gravitacijata ima mnogu mnogu raboti koi gi pravi so univerzumot, a mene najinteresna mi e ovaa deka kolku sme povisoko tolku posporo tece vremeto. Ne e sala ova e dokazano, samo nemam vreme sea da pisuvam nekoj drug pat. Pozdrav!

Temava ne treba da bide pod Misterii, sto e tuka misticno, se e dokazana na hartija, matematicki sto licno mene mi e dovolno za da poveruvam.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Gravitacijata ne go iskrivuva prostorot, tuku taa ja iskrivuva pravata linija na svetlinata odnosno ako eden svetlinski zrak sveti pokraj telo so golema gravitacija, togas zrakot ke se sakrivi i ke prodolzi da patuva pravo no pod drug agol vo odnos na ono pod koj sto trgnala. Gravitacijata ima mnogu mnogu raboti koi gi pravi so univerzumot, a mene najinteresna mi e ovaa deka kolku sme povisoko tolku posporo tece vremeto. Ne e sala ova e dokazano, samo nemam vreme sea da pisuvam nekoj drug pat. Pozdrav!

Temava ne treba da bide pod Misterii, sto e tuka misticno, se e dokazana na hartija, matematicki sto licno mene mi e dovolno za da poveruvam.
Бате ти си чул нешто ама не си дослушнал, просторот СЕ Искривува под дејство на гравитацијата, тоа ти е од славниот ни Ајнштајн,
а друга ствар , што подразбираш под "високо",
тоа во секојдневно значење на зборот би значело движење кон небото нагоре ,, тоа би подразбирало отсуство на гравитација,, само што јас не сум слушнал до сеа дека во нејзиното отсуство времето побавно тече...а и не се секирај никој нема да ти се смее ако не тресеш глупости и недоволно размислени работи
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
...а друга ствар , што подразбираш под "високо",
тоа во секојдневно значење на зборот би значело движење кон небото нагоре ,, тоа би подразбирало отсуство на гравитација,, само што јас не сум слушнал до сеа дека во нејзиното отсуство времето побавно тече...
подразбира поголема линиска брзина, не го карај „Бате“-то :wink:
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
е ај нека му е , али дај да го челичиме нека научи да се изјаснува што е можно попрецизно, нас по физика у средно кецови ни става за такви ствари
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
si videl li ti ucebnik po fizika za 8mo odd?tamu ubavo ti e objasneto deka toa e zaradi razlicnite gustini na vozduhot i vodata a ne zaradi gravitacijata!aj drug pat ukluci go mozokot pa napisi nesto
razlicni opticni gustini,znam imam citano :pos2:.
toa sakav da go kazam,deka ajnstajn go zbunilo zakrivuvanjeto na prostorot,toj mislel deka fotonite se dvizele po prava linija,i ako nesto gi zakrivi,togas toa e zakrivuvanje vo prostorot....
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
razlicni opticni gustini,znam imam citano :pos2:.
toa sakav da go kazam,deka ajnstajn go zbunilo zakrivuvanjeto na prostorot,toj mislel deka fotonite se dvizele po prava linija,i ako nesto gi zakrivi,togas toa e zakrivuvanje vo prostorot....
чекај не те разбирам баш, Ајнштајн се збунил за ова со ракава у водава???????демек било какво прекршување (според тебе) на фотоните се случува поради гравитацијата.:toe:
Нешто не е ОК,
инче има разлика од закривување на траекторијата на фотонот и од [прекрекршување под агол(ради промена на оптичка средина или рефлексија од огледало)]
според ајнштајн , фотоните се движат право низ просторот , а изгледаат искривено (лачно) затоа што просторот е исривен под дејството на гравитацијата
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Svetlinata ne e najbrzoto nesto... eve primer:


Ucitelkata gi prasuva eden den decata... Sto e najbrzo na svetot
Stanuva edno dete i veli.. Formula 1... drugo veli... mlazen avion... treto.. Raketa... cetvrto (bistro momce ) vika.. ucitelke svetlinata!.
Ne deca , rece, svetlinata ne e najbrza... najbrza e coveckata misla, so mislite, covekot moze da pomini mnogu povece rastojanie od bilo sto, so mislite moze da e na mesecinata ili zvezdite za mig.
Togas stanuva od pretposledna klupa edno malecko i veli.. ucitelke postoi nesto pobrzo i od svetlinata!
sto e toa? (znatizelno prasuva ucitelkata) i dodeka pogledite na site se vpereni vo nego deteto veli:

Vcera mama ne bese doma i dojde komsivkata kaj nas i se piknaa so tato vo spalnata i se slusnaa nekoi zvuci.. ofkanja... i go slusnav tatko mi koga rece "Ova mi dojde pobrzo od sto MISLEV"

Znaci , nema kraj na istrazuvanjata vo pogled na brzinata
 
Член од
11 јуни 2007
Мислења
34
Поени од реакции
0
NEBO666 напиша:
eve eden glup primer,ama se bazira na mislenjeto na ajnstajn deka gravitacijata go iskrivuva prostorot:Koga ke ja stavime rakata vo voda,taa izgleda iskrivena,ama ne e.
Neznaci deka ako gravitacijata gi iskrivuva svetlosnite kvanti-fotonite,go iskrivuva i prostorot....
razlicni opticni gustini,znam imam citano :pos2:.
toa sakav da go kazam,deka ajnstajn go zbunilo zakrivuvanjeto na prostorot,toj mislel deka fotonite se dvizele po prava linija,i ako nesto gi zakrivi,togas toa e zakrivuvanje vo prostorot....
Ti ni samiot ne se svakas.Aj odluci se za nesto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom