Бремена. Што сега? Брак или...?

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.924
Поени од реакции
525
Не дека сум пролајф ориентирана, нешто, ама зачнувањето за тебе е мала грешка?
Eптен дека не си пролајф, па ќе ти реплицирам :icon_lol:

Мала грешка, зборувам за невнимателноста при тој конкретен однос кога се зачнала бременоста. Две секунди работа, нешто на што не сме ни обрнале внимание во тие моменти на страст и слабост, а ќе ја плаќаме цел живот. Мала грешка, со огромни последици.

Мораше да се фатиш за сламка па ти па? :)))
 
N

n/a

Гостин
Цврстиот и краток муабет би бил:
-Јас знаев,
можев да убедам и објаснам,
на дело одлучно да покажам дека во делот на животот во кој што тогаш се наоѓавме дете не ни треба,
дека слободата за секој од двајцата е и мора да биде загарантирана
и дека не смееме да станеме робови на една ситуација во која што сме се нашле без да сакаме.
Ниту пак смееме да се огрешиме пред тоа дете и да се доведеме у ситуација да не бидеме компатабилни со неговите желби и потреби.

Животот е филм кој што секој сам си го режира,
пробивајќи си го патот често мора да се направат рески и цврсти одлуки и решенија.

Делот позади сцената и не беше чак толку цврст...
ама тој не беше за покажување ни тогаш,
ниту пак сега.
:back:
 
Член од
26 јуни 2008
Мислења
79
Поени од реакции
3
абортус во никој случај...но ако немаш потпора од домашните дури тогаш ќе се разбере сериозноста и одговорноста што за момент ти паднала во раце.Малку се оние случаи каде девојките немат поддршка од дома.
Јас мислам дека колку и да родителите се бесни и разочарани од децата не би помислиле на абортус
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
551
Све зависи од парот, доколку врската им е јака препорачливо е да си го роди детето. Јас со абортус не би можел да живеам, многу брзо ќе се абортирам и себе си. Кој фактор сум јас за да му пресудам на некое невино суштество. Ебати животот со такво нешто.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
хмм..... ако останам бремена и ги знам плановите на мојот партнер дека сака да направи кариера отворил бизнис само што почнал да работи сака да постигне нешто во животот и такви работи никогаш не би му се тупнала да ме земе и да ме трпи ради детето или би се одлучила за абортус или пак би го родила и би го израснала со помош на моите родители мојот живот да ќе се смени а и не е битно бидејќи ако би одлучила да го родам сепак е тоа моја желба и не би се каела што животот за еден момент ќе ми се промени и секако пак би била среќна што би имала дете
 
M

M del Mar

Гостин
Ако се најдам у ваква ситуација...ќе го родам, абортус не доаѓа во предвид...а за брак ке подразмислам ако е океј чоекот нема проблем ако е некој терсен немам намера да си го уништувам животот...а тоа не значи дека ке има последици врз детето...
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.735
Поени од реакции
7.439
Пред се' контрацепција ако не се планира бременост.
Доколку веќе се случило, бременоста не значи автоматски дека мора да се омажам. Ако и онака сум сакала да се мажам, би го направила тоа. Ама ако се случила грешка со некој со кој не сакам да делам живот, би го чувала детето сама ако имам услови за тоа. Секако се' ова зависи од многу услови. Но, дефинитивно не би се омажила само заради бременоста.
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
20
Поени од реакции
3
Пред се' контрацепција ако не се планира бременост.
Доколку веќе се случило, бременоста не значи автоматски дека мора да се омажам. Ако и онака сум сакала да се мажам, би го направила тоа. Ама ако се случила грешка со некој со кој не сакам да делам живот, би го чувала детето сама ако имам услови за тоа. Секако се' ова зависи од многу услови. Но, дефинитивно не би се омажила само заради бременоста.
Ајде деее!! Па ондак цурице нема да дозволиш некој "непосакуван" да те работи и нема да има бебе ;)

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
20
Поени од реакции
3
Пред се' контрацепција ако не се планира бременост.
Доколку веќе се случило, бременоста не значи автоматски дека мора да се омажам. Ако и онака сум сакала да се мажам, би го направила тоа. Ама ако се случила грешка со некој со кој не сакам да делам живот, би го чувала детето сама ако имам услови за тоа. Секако се' ова зависи од многу услови. Но, дефинитивно не би се омажила само заради бременоста.
Е како терсене човек а имаш секс со него?

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
Член од
21 декември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Hello! Nova sum i samo sakam opsirno mislenje od site vas.
Vaka.. Vo vrska sum so covek sto mi go smeni zivotot vo pozitivna nasoka i so covek sto i dvajcata nikogas ne sme se otkazale od nas pokraj raspravii, karanici itn. Sto i da se sluci nesto pak ne spojuva, se sakame (premnogu) toj e musliman jas hristijanka vo vrska sme uste malce pa 3 godini epa sega pred dva meseci se sluci nesto sto ni go smeni zivotot i na dvajcata za 360% kupiv test za bremenost, go napraviv i ispadna pozitiven, na pocetokot sto e i normalno i dvajcata bevme zbuneti no on ne dade znak na otkazuvanje kaza deka bez razlika na se ke bide do mene sto i da odlucam i deka se ke napravi za nas, no imame drug problem moite znaat sve znaea uste pred da se sluci toa deka sum vo vrska so musliman ajde tatko mi si vikal mlada e zaljubena ke i pomine no otkako im kazav doma sto i kako e rabotata me teraat da abortiram od tipot "kako da kazam so kogo si se omazila" sto ne bi sakala da go napravam toa zatoa sto samo na samata pomisla osekjam griza na sovest i bolka, od kaj negovite site znaat osven majka mu site se soglasija i me prifatija uste oddamna a i sega uste povekje. Nikogas od mene ne pobaral primer vera da menjam ili nesto takvo sam si pravese organizacija kako za negovite praznici kako za moite itn. E sega od vas baram iskreno mislenje sto bi kazale na ovaa tema ocajna sum i dvajcata se borime da uspeeme vo toa sto go sakame a ne ni go dozvoluvaat:)
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
7.611
Поени од реакции
7.896
За три години не смисли ништо сега ќе бараш решение хахахахххх
И татко ти, заљубена си била ќе ти поминело :)
Неее, мора да тролаш.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.143
Поени од реакции
35.583
Nikogas od mene ne pobaral primer vera da menjam ili nesto takvo sam si pravese organizacija kako za negovite praznici kako za moite itn
Рано е ќе побара. :icon_lol:


moite znaat sve znaea uste pred da se sluci toa deka sum vo vrska so musliman ajde tatko mi si vikal mlada e zaljubena ke i pomine no otkako im kazav doma sto i kako e rabotata me teraat da abortiram od tipot "kako da kazam so kogo si se omazila"
Македонско размислување, што ќе кажат другите.

od kaj negovite site znaat osven majka mu
Е мисли си свекрвата не знае. :D
 
На врв Bottom