Брак помеѓу интелектуалец и работник и рок на траење

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Еве на пример ти не си, буцио не е, сусаро е, разиел е. Спореди и види критериуми сам.
Ти за интелектуалец се сметаш?
--- надополнето: 4 септември 2013 во 23:05 ---
За интелектуалец да се нарече некој треба да е факултетски образован, а сега друга работа е што тоа не значи дека секој интелектуалец кој ја задоволува оваа деф.за интелектуалец е начитан со богат вокабулар ,културен ,информиран ,интелегентен ,сестран човек со кој може да да се разговара за различни теми ..... и затоа мислам дека може да опстои брак помеѓу двајца со различно образование ако се поклопат карактерно ..
За интелектуалец или интелектуалци се сметаат тие што се 3 или 4 колено факултетски образовани покрај горенаведените карактеристики.
Јас имам два факултета а сопругата само средно па во брак сме 20 и повеќе години.
Не гледам причина зошто таков тип на брак не би можел да опстане.
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
245
Поени од реакции
250
Ти за интелектуалец се сметаш?
--- надополнето: 4 септември 2013 во 23:05 ---

За интелектуалец или интелектуалци се сметаат тие што се 3 или 4 колено факултетски образовани покрај горенаведените карактеристики.
Ne ,za intelektualec se smeta covek koj zavrsil fakultet bez razlika od kakvo semejstvo poteknuva :)
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Fringe имал два факултета, Латас доктор на науки и универзитетски професор...сеа уште Амди да го напраиме академик и ќе опраиме државата.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Комплицирање безвезе.
Ако има доволно примања секој брак може да биде успешен, без разлика дали двајцата се доктори на науки, двајцата се со осмолетка, едниот е дипломиран инженер а другиот само со средно and so on...
Не се знае кој каква судбина имал во животот па да се зафати дали со работа, факултет или нешто трето. Знам доста паметни фаци кои поради сплет на околности не стигнале да завршат високо образование, а знам и доста имбецили кои магистрирале а се на пат да станат и доктори на науки.
Тој преценет факултет може да се заврши и подоцна во животот, на крајот паметен си колку што правиш пари а не колку што учиш.

Јас викам ДА за брак момеѓу две стручно-различни индивидуи.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Работното место и образованието во Р.М. се ретко пропорционални.
Со оглед на тоа дека имаме доктори на науки невработени и луѓе со незавршено средно за градоначалници.

Моментот на официјалното образование не е толку важен, барем според мене.
Повеќе во животот од партнерот се очекува да гледа во ист правец кога станува збор моралот, верувањата и иднината.

Најчесто, помалку образованите имаат и позатворен светоглед, и по пат на ,,природна селекција,, наоѓаат некој спроти нив.

Но, како што кажав, формалното образование не е мерило за колку е некој интелектуално поткован, други ситуации и искуства го формираат човекот. Нормално, и формалното образование е важно, но не и пресудно.

Лично, не би се дрзнала да ставам ,,рокови,, според дипломи, некако не ми иде.
Али, бракови склучени заради што било друго, освен љубов и разбирање, може ќе ,,истраат,, ама далеку од тоа дека ќе бидат ,,среќни,,.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
bidi doktor na nauki...ali ako si prost,dzabe ti e sekakva diploma i uverenie....
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
јас има брачед со факултет, а жена му со средно ... убаво си функционираат ...
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Ти не си живеела со некој што не знае што е шибенг.
И јас не знам што е шибенг. И не ми објаснувајте. Сигурно е некоја перверзија.
--- надополнето: 5 септември 2013 во 10:08 ---
Ако немаш дадено од Господ удостоверение на третата вечер за певаљка, може да прааш нрчр колко сакаш. ;)
Мислам дека звањето се одредува на престапуљката - ти кршат чурек над главата, а околу тебе има разни предмети, за шо ќе се фатеш, со тава ќе си останеш у рацете :D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ти за интелектуалец се сметаш?
--- надополнето: 4 септември 2013 во 23:05 ---

За интелектуалец или интелектуалци се сметаат тие што се 3 или 4 колено факултетски образовани покрај горенаведените карактеристики.
Јас имам два факултета а сопругата само средно па во брак сме 20 и повеќе години.
Не гледам причина зошто таков тип на брак не би можел да опстане.
Споредено со тебе или според твоиве критериуми за интелектуалец?
Пази што ќе одговориш, да не се предомислиш подоцна.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Нема врска човек дали човек е интелектуалец или работник... со ваквото споредување доаѓа до омаловажување на работниците... јас знам многу работници кои се вистински луѓе, но знам и многу интелекуалци кои се вистински нелуѓе.
Сепак тоа зависи каков карактер е самиот човек, па и оттаму дали бракот ќе биде успешен :)
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.679
Поени од реакции
19.592
Прекинете со сеир на темава, уште од 2ра страна 15 мислења избришав, дискутирајте аман што не е јасно незнам..

Shemsa, опомена, следно бан од тема.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Нема врска човек дали човек е интелектуалец или работник... со ваквото споредување доаѓа до омаловажување на работниците... јас знам многу работници кои се вистински луѓе, но знам и многу интелекуалци кои се вистински нелуѓе.
Сепак тоа зависи каков карактер е самиот човек, па и оттаму дали бракот ќе биде успешен :)
Дека има врска, има. Само што тоа се расчистува пред да се стапи во брак.
Не станува овде збор за кој е добар или лош, туку дали заради различниот степен на образование може да се распаден бракот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom