Болести - причини и превенција

Член од
2 јануари 2024
Мислења
27
Поени од реакции
9
Имав и јас циста на јајник која морав да ја пунктирам бидејќи имав болки...а за другите твои прашања не се разбирам.
Ovde se uzasni doktorive. Znaci na se,bukvalno na se ostavaat bez tretman,samo da si pomine. Cistata mi e na levata strana,a bolkava poveke vlece na desnata.Neznam,se nadevam ne se pojaveni povtorno tie adhezii. Nikogas ne sum slusnala za toa i sega vidov deka ustvari mozelo da bide seriozen problem. Fala vi na odgovorot, zakazav povtorno vo bolnica pregled ginekoloski ,sepak za vtoro mislenje. Ovde te pravat lud ako imas bolki,na psihijatar odma te prakjaat ,kako da ne ti veruvaat a ti nemozes do wc da odis. Leukociti 50 bo mokraca ti vika urolog nema da te pregleda,zosto smeta deka nema nisto.i psihijatar mi donesoa i ortoped.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.329
Поени од реакции
2.178
Posle dolgo maltretiranje po bolnici vo Germanija,napraveni 4ri KT,kade sto se bese vo red,osven koprostaza na prviot KT na desnata strana od debeloto i tenko crevo,no posle na sled ite KT vo red bese,no bolki pogotovo posle jadenje normalna ishrana nekolku dena,bea uzasni.I reseno e da bide napravena laparaskopska operacija za da se vidi sto se desava vo stomakot ,sto predizvikuva tolku jaka bolka vo dolniot del od stomakot.A crp i leukociti vo mokraca non stop imav pokaceni,ama nesakaa da mi dadat antibiotik,ovde vo odnos na toa,uzasni se.Na laparaskopskata,najdeni se mnogu adhezii kade sto se otstraneti . Posle edna nedela,jas bolki vo dolniot del od stomakot i pokaceno crp i leujociti vo mokraca uste povisoki. Vo bolnica ne mi dadoa antibiotik,me pustija doma so bolki. Maticniot mi dade antobiotik, pomina taa uzasna bolka. No problemot e sto jas dole povtorno osekjam nekoja bolka koja ne e ni za apce ama ne e i za bez apce. Kako pred menstuacija koga sum, nelagodno custvo.Ginekoloski,vo red e se,osven cista na leviot jajnik i lipom,koi ne bi trebalo da bidat priciniteli za takva bolka. Operacija e napravena pred 4ri nedeli. Dali e mozno povtorno da se pojavat tolku brzo adhezii? Zarem nema spas od tie,zarem treba da se priviknam na zivot bez bolka? Ve molam dajte mi bilo kakva slamka nadez, bidejki kaj otvoriv,kaj procitav,samo edno nesto dobiv. Ankcioznost. Ova adheziite bile poloso i od bolest da imas nekoja,kako sto gledam.
Se nadevam na nekoja nadez barem mala ,mnogu sum uplasena,nemozam da fubkcioniram,zal mi e za kerka mi mala e,me gleda se vo krevet,zamislena,uplasena.
Od sto gi dobi adheziite? Od carski rez? Inaku moja preporaka e da dojdes vo mk odi vo sistina i ne se maci so germanija nema da ti pomognat dzabe odis po nivni lekari, oni se sebicni i takvi.
 
Член од
2 јануари 2024
Мислења
27
Поени од реакции
9
Od sto gi dobi adheziite? Od carski rez? Inaku moja preporaka e da dojdes vo mk odi vo sistina i ne se maci so germanija nema da ti pomognat dzabe odis po nivni lekari, oni se sebicni i takvi.
Od operacija na slepo crevo pred 20 godini. Da,planirav i jas za Sistina ama sega periodov nemozam da dojdam,malata mi e skolo,a nema sansi da otidam Mk bez nea,nema da sedi.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.703
Поени од реакции
19.754
Od sto gi dobi adheziite? Od carski rez? Inaku moja preporaka e da dojdes vo mk odi vo sistina i ne se maci so germanija nema da ti pomognat dzabe odis po nivni lekari, oni se sebicni i takvi.
И како во Македонија се подобри? Не разбирам.. мајка ми ја пуштаа со месеци болки дека е се уредно, додека не се најде некој со две минути школо, да ја прати на КТ и да установат дека женава има рак на бели дробови… во Македонија било подобро од Германија, немој жити мене.
Автоматски споено мислење:

Od operacija na slepo crevo pred 20 godini. Da,planirav i jas za Sistina ama sega periodov nemozam da dojdam,malata mi e skolo,a nema sansi da otidam Mk bez nea,nema da sedi.
Анчи, побарај второ мислење и магнетна, детална крвна слика, јас ќе прашам тука од што ти се болки после адехизии, не си играј да одиш во Македонија, луѓе за жива глава бараат медицинска помош надвор.
 
Член од
2 јануари 2024
Мислења
27
Поени од реакции
9
И како во Македонија се подобри? Не разбирам.. мајка ми ја пуштаа со месеци болки дека е се уредно, додека не се најде некој со две минути школо, да ја прати на КТ и да установат дека женава има рак на бели дробови… во Македонија било подобро од Германија, немој жити мене.
Автоматски споено мислење:


Анчи, побарај второ мислење и магнетна, детална крвна слика, јас ќе прашам тука од што ти се болки после адехизии, не си играј да одиш во Македонија, луѓе за жива глава бараат медицинска помош надвор.
Od nadvor nekako podrugo gledame za vo Germanija zdrastvovo. Iskreno i samite germanci ne se bas zadovolni,mozebi imaat aparatura,ama nekako kako muvi bez glavi se. Za niv imas ili rak ili ne si psihicki ok, treta bolest kako da ne postoi, ostavaat se samo da si pomine. Mozebi jas bas ja utnav bolnicata,neznam. No po toa sto dobiv nekolku dijagnozi i na kraj ispadna deka nisto od toa nemalo, bas ne mi lici za jako znaenje. Da vi pokazam rezultatite naedniot pisuva cilijakija bolest, na drugiot ne, nema cilijakija bolest. Na edniot treba terapija so pantrapazol,na drugiot,ne treoa terapija takva. Na tretiot treba takva ama 4ri nedeli na posledniot treba 3 meseci terapija. Kako muvi bez glavi. Za Mk mi bese za vo Sostina posledna nadez
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.329
Поени од реакции
2.178
Od nadvor nekako podrugo gledame za vo Germanija zdrastvovo. Iskreno i samite germanci ne se bas zadovolni,mozebi imaat aparatura,ama nekako kako muvi bez glavi se. Za niv imas ili rak ili ne si psihicki ok, treta bolest kako da ne postoi, ostavaat se samo da si pomine. Mozebi jas bas ja utnav bolnicata,neznam. No po toa sto dobiv nekolku dijagnozi i na kraj ispadna deka nisto od toa nemalo, bas ne mi lici za jako znaenje. Da vi pokazam rezultatite naedniot pisuva cilijakija bolest, na drugiot ne, nema cilijakija bolest. Na edniot treba terapija so pantrapazol,na drugiot,ne treoa terapija takva. Na tretiot treba takva ama 4ri nedeli na posledniot treba 3 meseci terapija. Kako muvi bez glavi. Za Mk mi bese za vo Sostina posledna nadez
I moeto iskustvo so germanija e takvo. Uzas. So eden zbor uzas im e zdravstvoto.
 
Член од
20 декември 2023
Мислења
79
Поени од реакции
220
Ако е Германија лошо здравство, тука да не пишувам, барем од моа гледна точка. 5 години се драпам по сите државни и приватни клиники. Многу честа болка на левото око и затнато лево уво. Од магнетни резонанси, комп томографии, ушно, очно невролози, променети 200 диоптри, лекови, прегледи во турска, по државни, секаде, абе освен некој минимален -0,5 диоптер и друго се перфектно здраво, ништо не ми најдиа. А болката си тера, и ќе си тера ваљда. Има ли ваков случај тука :ROFLMAO:
 
Член од
17 август 2014
Мислења
70
Поени од реакции
29
Многу честа болка на левото око и затнато лево уво.
Да не е нешто повреден некој нерв, па затоа е така, оти окото и увото преку нерви се поврзани. Меѓутоа, според сето ова со магнетна резонанса, во ушно, ме чуди зошто е вака. Синусите да не се исто? Средно уво исто така да се провери, да не имаш некоја бубачка, па на крајот некоја бемка или слично. Останати работи нема :toe:
 
Член од
20 декември 2023
Мислења
79
Поени од реакции
220
Да не е нешто повреден некој нерв, па затоа е така, оти окото и увото преку нерви се поврзани. Меѓутоа, според сето ова со магнетна резонанса, во ушно, ме чуди зошто е вака. Синусите да не се исто? Средно уво исто така да се провери, да не имаш некоја бубачка, па на крајот некоја бемка или слично. Останати работи нема :toe:
Бев на невролог, ме проверуваа преку пола саат, све е океј. Самиот невролог ми даде број од Турската и ми среди за утредента да идам бидејќи немаше веќе што да ми испитаат на државно. Таму ми одредија само диоптер (незнаејќи што е) кој подоцна во друга оптика излезе неточен и нелогичен. Инаку единствено што се гледа надворешно е кога болките во окото се преголеми капакот на левото око ми е паднат малку, друго ништо. Вака е неколку години, останува лекот да го барам некаде странство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom