Богомили

Член од
17 септември 2022
Мислења
620
Поени од реакции
1.326
Не знам да ти кажам право. Не ги знам и двајцата што ги спомна, освен што знам дека едниот е во видеото :)
Баш сега ќе видам за овој Пештерски (јако презиме) :) Богомилско...
Eve gi zaedno.... interesno kako se deneska e ispomeshano... bogomilski neo paganizam vedski staroslovenski arievizam
Inaku Todor e geolog pa demek po peshterite cel zivot se akal.... vo srbija im organizira Sredbi na Rodot.. arievcite i zivee do piramidata u Rtanj...

 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Какви богомили,пештери и пирамиди во дваес први век..Не пратам овакви ликови затоа што ми личи на себепромоција и секташтво во позадина и ми смрди корне крајот на тој пат кој го промовираат(не сум прател ама имам визија)..од тука осеќам..И не трошам интернет на овакви луѓе..
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.662
Поени од реакции
38.845
Паганизмот е враќање еден чекор назад. Од еден бог у многубоштво. Али без компас се луѓево денес па пробуваат све у некои нови работи да се пронајдат. Имаш некои по кроулизам, некои паганство, некои наука. Али тоа е кога ќе го изгубиш патот.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.691
Какви богомили,пештери и пирамиди во дваес први век..Не пратам овакви ликови затоа што ми личи на себепромоција и секташтво во позадина и ми смрди корне крајот на тој пат кој го промовираат(не сум прател ама имам визија)..од тука осеќам..И не трошам интернет на овакви луѓе..
Темата е богомили, не ова што го споделувате и за кое имате став денес :) Нормално дека ова е себепромоција, поврзување на сешто, Дома, или До МА , да си до Мајката (според овие њу ејџ Тентов муабети)! Но тоа може во мистерии да се тепа муабет до мила волја бидејќи не е местото тука...

Богомилите беа во минатото, не сега... се издигнаа во велешко, таму по карпите, по пештерите... не се возбудувајте до толку, доволно е дека постоеле и се спротивставувале на идеите на тогашното христијанство и самото уредување на светот.
Сметале дека не ти треба посредник помеѓу себе самиот и божественото! Замислете кому тоа му сметало во тие времиња, па и денес на пример?

И кога веќе сте тука, сите македонски приказни поврзани со ѓаолот и госпо, се богомислки сказни во кои на децата им се всадува идејата за дуалноста на светот во кој се родени. Ете научивте нешто... читаш @Ron Burgundy, ти најмногу се возбудуваш на подфорумот Религија, полека мајката, не збудалувај... темата едно, ти се пениш за друго, како ќе те понесе последниот муабет од некој...
Уживај :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom