Битката на жените

  • Креатор на темата Сатори
  • Време на започнување
С

Сатори

Гостин
Постојано налетувам на некои факти како лично во мојот живот, така и во историјата, во весник, на тв.
И се разбира почнав тоа да го гледам од психолошка страна, како влијае на мене и на мојата психа, кога сватив и дека некои мажи сеуште на тоа гледаат како на играчка, нормална работа...револт.

Значи...

1.Библијата-Ева беше создадена од реброто на Адам-не деградираат во нашата сопствена религија.

2.Исламот-да не бидам како секоја трета будала која ќе збори глупости без докази...но зарем да и го исечеш клиторисот на девојка во пубертет е затоа што се грижиш за неа?

3.Општествено деградирање-жената треба да биде се за да биде успешна...а притоа ја прават курва, ја искористуваат максимално на секој можен начин и ги зимаат децата кога наводно не е способна да се грижи за нив и ја поставуваат на последно скалило?

Сеуште се судираме со стереотипи...дури и сега во 21 век, дури и во нашето демократско општество...да не зборувам за Саудиска Арабија...болно е.
Патетизира и разочарувачко е.

Темава ја отворив тука, затоа што сакам да ја видам психолошката страна на вашите размислувања?
Емоциите?

Не само круто објаснување дека тоа не е во ред!
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
Постојано налетувам на некои факти како лично во мојот живот, така и во историјата, во весник, на тв.
И се разбира почнав тоа да го гледам од психолошка страна, како влијае на мене и на мојата психа, кога сватив и дека некои мажи сеуште на тоа гледаат како на играчка, нормална работа...револт.

Значи...

1.Библијата-Ева беше создадена од реброто на Адам-не деградираат во нашата сопствена религија.

2.Исламот-да не бидам како секоја трета будала која ќе збори глупости без докази...но зарем да и го исечеш клиторисот на девојка во пубертет е затоа што се грижиш за неа?

3.Општествено деградирање-жената треба да биде се за да биде успешна...а притоа ја прават курва, ја искористуваат максимално на секој можен начин и ги зимаат децата кога наводно не е способна да се грижи за нив и ја поставуваат на последно скалило?

Сеуште се судираме со стереотипи...дури и сега во 21 век, дури и во нашето демократско општество...да не зборувам за Саудиска Арабија...болно е.
Патетизира и разочарувачко е.

Темава ја отворив тука, затоа што сакам да ја видам психолошката страна на вашите размислувања?
Емоциите?

Не само круто објаснување дека тоа не е во ред!
Тоа "нашата сопствена религија" малку ми корне очи :) Имаш иљада петсто шеесет религии кои можеш да ги присвоиш ако не ти се допаѓа односот на Христијанството кон жената:) Т/е. имаш право да избереш која ќе е Твојата Религија.
За сечењето клит - Не е тоа чин кој ја деградира жената во нивната религија. Ако гледаме од тој аспект и сунетот на машките дечиња е деградација на мажот :)

Иначе општо - те подржувам во ставот дека жената отсекогаш била "тривијалната" половина од човештвото. Со тек на време некако се надминуваат половите предрасуди, но сеуште сме далеку од искоренување на болниот ЖеНаТа-Е-ПоНиСкО-СтВоРеЊе синдром ( во смисла: Потценување на интелектуалните и донекаде физичките можности ).

Ги мразам сегрерирањата од типот : "Не играј фудбал - тоа не е за девојчиња" или "Не готви - тоа е женска работа". Мислим...навистина грозна ствар.

За Арапските земји неам коментар. Е тоа е навистина страшно. Таквата состојба може да ја сменат само феминистичките организации кои БИ можеле да ги запознаат со нивните права и можности.

Потоа насилството на жената во семејството - мизерен момент. Гледам почнаа да се отвараат некои СОС линии за жалење, но ништо не помага се додека мажите не научат каде е границата помеѓу животинското и човечкото.

Има уште многу ситуации во кои жената е присилена да се чуствува инфериорно и немоќно, али ме мавет sleep-флешои и не пишам појќе. :)
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Лејди Сатори, и мене ми смета машкиот шовинизам, ама тоа е. Многу тешко дека некои работи ќе се сменат, поготово овде на Балканот.

Замисли што можеш да дочекаш, машко да те праша што сакаш за партија секс....Мислам, крајно навредливо и понижувачко.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Еден женомрзец еднаш рекол
"Јас ги сфаќам жените како поле за културна доминација. Арапите водат."

Но, јас како силно душевно поврзан со другиот пол морам да протестирам. Едноставно не можам да сфатам како може човечко суштество на друго така душмански да се однесува. Зар не сме сите луѓе? Зар за тоа не се бореа и пушеа трава хипиците во 60ите. Тоа и војната со Виетнам.

Не ја гледам човечката потреба да се ништи меѓу себе особено жената која знаеме е симбол на стварање на живот. Зар никој не се расплакува кога гледа мајка со дете? Зар спаднавме на ниво на дивјаци.

А на форумот жал ми е гледам вака напатени женски суштества. Но, јас ве сфаќам.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Каква битка на жените бе?

Што не одат жените на градилиште да работат. А не, тогаш им одговара да бидат жени.
 
С

Сатори

Гостин
Еден женомрзец еднаш рекол
"Јас ги сфаќам жените како поле за културна доминација. Арапите водат."

Но, јас како силно душевно поврзан со другиот пол морам да протестирам. Едноставно не можам да сфатам како може човечко суштество на друго така душмански да се однесува. Зар не сме сите луѓе? Зар за тоа не се бореа и пушеа трава хипиците во 60ите. Тоа и војната со Виетнам.

Не ја гледам човечката потреба да се ништи меѓу себе особено жената која знаеме е симбол на стварање на живот. Зар никој не се расплакува кога гледа мајка со дете? Зар спаднавме на ниво на дивјаци.

А на форумот жал ми е гледам вака напатени женски суштества. Но, јас ве сфаќам.
„...Да се наречат жените послаб пол е клевета; неправда од мажите за жените.Треба да ја чувате честа на својата жена и да и бидете искрен пријател, а не нејзин господар...“

Махатма Ганди

Унапредувањето на цивилизацијата е одговорност на оние кон кои општеството лошо постапува, затоа што само нашето незадоволство од несовремениот свет прави човештвото да оди во потрага по подобро општество во кое ќе живее.

Инаку Бада, важно е дека сфаќаш.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Жени, навистина е стереотип да верувате дека тешките физички работи се само за мажи. Копачки и автомеханичарки, алатите на рамо и заедно во битката за рамноправност, да ги победиме стереотипите заедно :)

Лејди Сатори, и ти ли си напатено и репресирано душиче од страна на машките шовинистички гадови? :kesa:
 
С

Сатори

Гостин
Жени, навистина е стереотип да верувате дека тешките физички работи се само за мажи. Копачки и автомеханичарки, алатите на рамо и заедно во битката за рамноправност, да ги победиме стереотипите заедно :)

Лејди Сатори, и ти ли си напатено и репресирано душиче од страна на машките шовинистички гадови? :kesa:
Само фрустрирана и згадена од тоа дека некои луѓе мислат дека е добро да и се намали сексуалната желба на жената со тоа што ќе и го исечат клиторисот, за да биде попитома и мирна.:uvo:
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
Еден женомрзец еднаш рекол
"Јас ги сфаќам жените како поле за културна доминација. Арапите водат."

Но, јас како силно душевно поврзан со другиот пол морам да протестирам. Едноставно не можам да сфатам како може човечко суштество на друго така душмански да се однесува. Зар не сме сите луѓе? Зар за тоа не се бореа и пушеа трава хипиците во 60ите. Тоа и војната со Виетнам.

Не ја гледам човечката потреба да се ништи меѓу себе особено жената која знаеме е симбол на стварање на живот. Зар никој не се расплакува кога гледа мајка со дете? Зар спаднавме на ниво на дивјаци.

А на форумот жал ми е гледам вака напатени женски суштества. Но, јас ве сфаќам.

...ccccc...stvarno be mnogu tendenciozni temi protiv mazite se otvoreni...abe vi vikam ja deka mozebi ova e fem.fat.forum...breeeeee bezobrazluci i posle mashkite nechinele...eden kup ima temi mashite ovo-ono levo - desno gore-doleeeee...pu j'zk...:pos2::pos2::pos2:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Лејди сликава ти е многу лош доказ. Ми покажуваш слика од Бангладеш, или најверојатно Монголија (види ги у фаци), каде што жената работи којзнае што за да преживее у таа сиромаштија. Де најди ми од македонија слика.

21 век е борба на мажите. Најпрост пример што сите го знаеме е огласите за работа.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Само фрустрирана и згадена од тоа дека некои луѓе мислат дека е добро да и се намали сексуалната желба на жената со тоа што ќе и го исечат клиторисот, за да биде попитома и мирна.:uvo:
Незнаев дека си се преселила во Саудиска Арабија, или во Иран беше?
/me се извинува :smir:

Знам дека ви е тешко таму, дури ни на мажите не им се дозволени "западњачки фризури", одма 100 стапа.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Дури и да отиде жена на градилиште ќе и речат: Женско си, што бараш овде?
А ако види некој автомеханичарка, ќе рече: Кај е жена за поправање коли?

Стереотипи имало секогаш и секогаш и ќе ги има. Балканов е таков, но не се жалам. Јебига, не се замарам со тоа што некој мисли за мене или пак кога ќе ми речат: “Ти си женско, не можеш тоа да го направиш, тоа е за машки“, од едно уво ми влага, а од друго ми излага
Но, сепак живееме во послободно и полиберално општество. Што да кажат оние жени во Саудиска Арабија, кои се третираат како машина за правење деца, како предмет, како нешто безвредно, а не како суштество кое е способно да чувствува?
Не може некој да ми рече дека тоа е во ред.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Секој почеток е тежок. Лесно да е се жалите, ама ај почнете, борете се, не само зборете. Борете се на тој начин што ке почнете со тие професии.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom