Баркод помош

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.126
Поени од реакции
445
Дали во мк е регулирано со некој закон дека секој производ пуштен во продажба мора да има бар код издаден од гс1 или нема..
И дали секој производ мора да има нутритивна табела?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.637
Поени од реакции
34.882
ако е храна нормално дека мора да имаш. Си видел храна производ без бар код некаде по маркетиве? Иако мислам за некои ствари како семки, грицки, зеленчуци, овојшје не мора, пошто идат на мерење.
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
574
Поени од реакции
242
Дали во мк е регулирано со некој закон дека секој производ пуштен во продажба мора да има бар код издаден од гс1 или нема..
И дали секој производ мора да има нутритивна табела?
За нутритивната табела знам само дека во Македонија немора да е FDA Compliant, а ако продаваш во европска држава тогаш мора да е по FDA Стандардот(види има онлајн како треба да изгледа една таква табела)
А за дали било каква мора да имаш незнам да ти кажам, но јас како корисник на производи ако некој продукт нема нутритивна табела не го ни купувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom