Барам информации за лечење од рак на бели дробови

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.474
Поени од реакции
643
Многу големи пари се перат и се заработуваат на маката на луѓето друже, веројатноста за преживување со помош на газија и такви чуда е многу мала. Тоа ти е какона пример да скокаат од 5ти спрат од зграда, јбг од 100души ќе се трефни 2ца барем да преживеат при падот, така ти е и со ова на 1000 души 5 мина или некоја таква бројка се ништо. Татко ми боледуваше од планоцелуларен карцином на белите дробови, му го открија некаде помеѓу 2ра и 3та фаза, имаше инзворедна физичка спремност, но живееше само 4 месеци откако му го открија. Пробавме речиси се освен хемотерапија, пробавме сода бикарбона, сите можни антиоксиданси, газија, б17 витамин, алое вера, други некои трефки се беше залудно. Диети специјални, човекот не касна никакви шеќери 2 месеци скоро али се беше за џабе.
Епа баш тоа јас сакам да го кажам,истиве примери што ги кажа ти си скокањево од зграда,и другото,тоа е и функцијата надежта во борбата со ракот,дека човек треба да верува дека он е еден од тие 5 од 1000.. никој не знае од што и кога му е пишано да умре,истото и ние го правевме со татко ми,не го дадовме на хемотерапија,од 2 недели живот колку што му беа дадени живеше 5 месеци,секако со најразлични чуда,екстракт од марихуана,газија,црно семе,сода со јаворов сируп,многу блендирани сокови од лимон,цвекло,јаболка,морков,посебно и заедно.. умре но ми беше единствено драго што никогаш не ја изгубивме надежта,се боревме храбро и непоколебливо иако потрошивме пари и пари,и затоа викам... ние луѓето не сме тие што може да го сменат пишаното и судбината,имаме само мал дел на мешање во неа,симболичен и мал.. и затоа никој не треба да се плаши од смртта... храброста е она што останува а не победата или поразот без разлика дали се тие спортски или вакви трагични и драматични..
--- надополнето: 31 јануари 2014 во 22:49 ---
Еден колега мој од факултет боледуваше од тумор на мозок, организиравме акција за собирање на финансиски средства за да го оперираат во Љубљана, Словенија, преку телекомуникациските оператори, преку банките, преку социјалните мрежи, Фејсбук, Твитер и преку било кои можни средства за да собереме доволно финансиски средства за да го оперираат во Словенија.

Собравме доволно финансиски средства, замина човекот во Словенија, го оперираа, операцијата заврши успешно, 4 недели подоцна човекот се врати назад во Македонија, жив и здрав, каков што е и до денешен ден.

Не знам во кој стадиум или фаза, како се нарекува тоа, му го открија туморот, но знам дека се спаси и дека денес е жив и здрав.

Надежта последна умира, а тие кои велат дека треба да се помирите со смртта која доаѓа, очигледно никогаш не се соочиле со нејзе на истиот начин на кој вие се соочувате сега, па затоа ви велат дека најдоброто нешто што можете да го направите е да се откажете.

НИКОГАШ НЕ СЕ ОТКАЖУВАЈТЕ, ДОДЕКА ИМА ЖИВОТ, ИМА И НАДЕЖ !!!
БРАВО! ЕТЕ ОВА ГО КАЖУВАМ ЦЕЛО ВРЕМЕ !!!
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
455
Поени од реакции
456
нема лек дечки, помирете се, само правете на вашите блиски последните денови да им се полесни, ништо друго.
Не вели така. Ќе се изненадиш колку повеќе опции му се достапни на еден обичен човек во западните земји, ни тие не се крајно решение ама како дел од стандардна терапија многу помагаат, има лекови чија едногодишна терапија кошта 100 000 - 200 000 долари не може туку така да се отфрлат. Тука на еден обичен пациент не му се ни познати, не зборувам само за рак, за многу други болести, на пример ако терапија со антитела е стандард по протокол во една западна земја, кај нас ниту специјалистите не смеат да ги спомнат.
Тука вика дека пробале „сода бикарбона, сите можни антиоксиданси, газија, б17 витамин, алое вера, други некои трефки“ и се било залудно, ми паѓа жал, искрено, тоа им се опциите на нашите болни, не за џабе се лажат со се и сешто, па уште и кога ќе ги видам рекламите на телевизија за слични глупости ми паѓа перде пред очи.
 
Член од
5 септември 2013
Мислења
44
Поени од реакции
16
Моментално го имам случајот со Рак на Бели дробови кај мојот татко...Што се не пробавме :Варумин, Б17, Биоцил, Чага, Сода, Лимони, Здрава храна, Семки од кајсија, Разни чаеви, Зеолит,Тревки и разно разни Алтернативни според мене Превари..Сето тоа со Хемотерапии и зрачења..Никаков ефект..Според статистика и медицина најдобра варијанта е, доколку е можна операција..Поздрав и да се надеваме на најдоброто..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.830
Поени од реакции
193.865
има такви што се излечиле само за десетина дена со газија,со бадеми.. не се сложувам со тебе за овој песимизам зошто не е вистинит,едноставно човек треба да бара,да верува,секој има судбина и ''рецка'' на живеење.. која е гаранцијата за тебе дека ти како ЗДРАВ И БЕЗ РАК ќе до дочекаш ова утро жив ?
Рак на бели дробови ќе излечиш за десет дена? Што збориш бе? Нема човек што излечил рак на плуќа на светов, дали ви е јасно јас не знам?

Значи и јас имав рак во моја фамилија на плуќа, се проба со лекувања во странство, со секакви апчиња легални и нелегални, со трансфузија, со тромбоцити, џабе е, од на плуќа рак нема излез. Можеш само да продолжиш период, лек нема. Што порано се соочите со тоа, толку подобро.

Ова што ми го кажувате треба човек да се надева да, за домашните на болниот да му го кажуваат, ама ако е на плуќа, крајот е блиску. Ве сфаќам ова со надежта последна умира и кај нас беше така ама залудно беше се. Затоа велам дека што побрзо се соочите тоа подобро ќе биде.

И со туморов на мозок што го дадовте примеров е друга работа, не мешајте, има мал милион ствари што можат да се јават на глава, операбилни и иноперабилни.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.474
Поени од реакции
643
Рак на бели дробови ќе излечиш за десет дена? Што збориш бе? Нема човек што излечил рак на плуќа на светов, дали ви е јасно јас не знам?

Значи и јас имав рак во моја фамилија на плуќа, се проба со лекувања во странство, со секакви апчиња легални и нелегални, со трансфузија, со тромбоцити, џабе е, од на плуќа рак нема излез. Можеш само да продолжиш период, лек нема. Што порано се соочите со тоа, толку подобро.

Ова што ми го кажувате треба човек да се надева да, за домашните на болниот да му го кажуваат, ама ако е на плуќа, крајот е блиску. Ве сфаќам ова со надежта последна умира и кај нас беше така ама залудно беше се. Затоа велам дека што побрзо се соочите тоа подобро ќе биде.

И со туморов на мозок што го дадовте примеров е друга работа, не мешајте, има мал милион ствари што можат да се јават на глава, операбилни и иноперабилни.
Не потенцирав за каков рак зборам,туку реков општо,ТРЕБА ХРАБРОСТ А НЕ ДА СЕ ОТПИШЕ БОЛНИОТ,за твоја информација ни МЕЛАНОМОТ немаше човек што го излечил,па ете се најде еден од Канада мислам дека беше што го излечи со масло од Канабис.. ТРЕБА ХРАБРОСТ И УПОРНОСТ,ДА СЕ БАРА ТОА ШТО НЕ Е ПРЕДХОДНО ПРОБАНО..
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.946
за жал од еден нормален здрав и прав дечко и никакви индикации за болест од пред 4 месеци дознав дека имам тумор на левата хемисвера на мозокот, пробував многу алтернативни нешта но секој ден е се полошо, на повторната магнетна направена 3 месеци после првата немаше подобрување, пробувам и со Варумин ( цената му е 3400 денари за една недела) и се надевам. Доколку некој има нешто паметно да предложи тука сум сеуште...
Пробај со макробиотичка исхрана да го успориш процесот.....таа не е ниту вкусна, ниту лечи, но сигурен сум дека го успорува развојот на болеста и дава повеќе време за некакво дејствување.
Не сум медицинско лице да ти давам такви совети - само може да ти дадам поддршка и никако да не помислуваш на предавање!
 
Член од
28 април 2006
Мислења
154
Поени од реакции
4
Рак на бели дробови ќе излечиш за десет дена? Што збориш бе? Нема човек што излечил рак на плуќа на светов, дали ви е јасно јас не знам?

Значи и јас имав рак во моја фамилија на плуќа, се проба со лекувања во странство, со секакви апчиња легални и нелегални, со трансфузија, со тромбоцити, џабе е, од на плуќа рак нема излез. Можеш само да продолжиш период, лек нема. Што порано се соочите со тоа, толку подобро.

Ова што ми го кажувате треба човек да се надева да, за домашните на болниот да му го кажуваат, ама ако е на плуќа, крајот е блиску. Ве сфаќам ова со надежта последна умира и кај нас беше така ама залудно беше се. Затоа велам дека што побрзо се соочите тоа подобро ќе биде.

И со туморов на мозок што го дадовте примеров е друга работа, не мешајте, има мал милион ствари што можат да се јават на глава, операбилни и иноперабилни.

Точно е можен е оперативен зафат, но после него ќе завршам во кревет засекогаш, моторна област е тоа која ја контролира десната рака нога и говорот, тоа е мислење на преку десетина стручњаци од целиот свет кај кои се обратив. Побарав некоја идеа за алтернатива и им благодарам на сите оние кои пишаа и кои ми дадоа барем поддршка, а ти ПРИЈАТЕЛЕ најверојатно немаш нешто попаметно па ми кажуваш дека безнадежно и се обидуваш да се направиш паметен. Замисли како би било да си на мое место и некој само за да се направи паметен ти каже дека се е безнадежно... размисли па потоа обрати се на било кој форум. А мене не ме спомнувај во муабетов повеќе... Поздрав
 
Член од
15 октомври 2012
Мислења
193
Поени од реакции
49
нема лек дечки, помирете се, само правете на вашите блиски последните денови да им се полесни, ништо друго.
Lesno tie tebe neka te fati tebe takva bolest , sto nebi ti posakuval,togas keti bide mnogu tesko da citas losi pesimisticki komentari ,deckoto ima seriozna bolest ,treba damuse pomogne luge sme....?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.830
Поени од реакции
193.865
Lesno tie tebe neka te fati tebe takva bolest , sto nebi ti posakuval,togas keti bide mnogu tesko da citas losi pesimisticki komentari ,deckoto ima seriozna bolest ,treba damuse pomogne luge sme....?
Откај знаеш дека немам победено веќе еднаш рак во животов? Или па дека моментално имам/немам?

Правам муабет од гледна точка на роднина а од тоа имам и те како искуство. Затоа пишав, на болниот треба само позитивни коментари да му се упатуваат, читајте пред да ме цитирате.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.197
Поени од реакции
3.480
Еден колега мој од факултет боледуваше од тумор на мозок, организиравме акција за собирање на финансиски средства за да го оперираат во Љубљана, Словенија, преку телекомуникациските оператори, преку банките, преку социјалните мрежи, Фејсбук, Твитер и преку било кои можни средства за да собереме доволно финансиски средства за да го оперираат во Словенија.

Собравме доволно финансиски средства, замина човекот во Словенија, го оперираа, операцијата заврши успешно, 4 недели подоцна човекот се врати назад во Македонија, жив и здрав, каков што е и до денешен ден.

Не знам во кој стадиум или фаза, како се нарекува тоа, му го открија туморот, но знам дека се спаси и дека денес е жив и здрав.

Надежта последна умира, а тие кои велат дека треба да се помирите со смртта која доаѓа, очигледно никогаш не се соочиле со нејзе на истиот начин на кој вие се соочувате сега, па затоа ви велат дека најдоброто нешто што можете да го направите е да се откажете.

НИКОГАШ НЕ СЕ ОТКАЖУВАЈТЕ, ДОДЕКА ИМА ЖИВОТ, ИМА И НАДЕЖ !!!
Мешаш поими, значи тумор не значи по дифолт и карцином, има огромна разлика, бенигните тумори не метастазираат и не се канцерогени.
--- надополнето: 2 февруари 2014 во 15:42 ---
Не вели така. Ќе се изненадиш колку повеќе опции му се достапни на еден обичен човек во западните земји, ни тие не се крајно решение ама како дел од стандардна терапија многу помагаат, има лекови чија едногодишна терапија кошта 100 000 - 200 000 долари не може туку така да се отфрлат. Тука на еден обичен пациент не му се ни познати, не зборувам само за рак, за многу други болести, на пример ако терапија со антитела е стандард по протокол во една западна земја, кај нас ниту специјалистите не смеат да ги спомнат.
Тука вика дека пробале „сода бикарбона, сите можни антиоксиданси, газија, б17 витамин, алое вера, други некои трефки“ и се било залудно, ми паѓа жал, искрено, тоа им се опциите на нашите болни, не за џабе се лажат со се и сешто, па уште и кога ќе ги видам рекламите на телевизија за слични глупости ми паѓа перде пред очи.
И мене ми паѓа жал друже, на запад се дава хемотерапија до последно и се вршат редовни контроли, се користат сите можни средства за борба против канцерот и пациентите во поголем број од случаевите имаат околу 5 години продолжен животен век (со минимални маки), ова кога го читам што се дешава кај нас со сода бикарбона и витамини или не знам што и фактот дека си заминуваат пациентите за 5-6 месеца во маки и агонии е страшно!
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.474
Поени од реакции
643
И мене ми паѓа жал друже, на запад се дава хемотерапија до последно и се вршат редовни контроли, се користат сите можни средства за борба против канцерот и пациентите во поголем број од случаевите имаат околу 5 години продолжен животен век (со минимални маки), ова кога го читам што се дешава кај нас со сода бикарбона и витамини или не знам што и фактот дека си заминуваат пациентите за 5-6 месеца во маки и агонии е страшно!
Види,случајно или не во истото време кога дознавме дека татко ми има Липосаркома тогаш и комшивката над мене беше донесена дома после операција од рак на дебелото црево,не знам што точно им оперираа,ја носеа на хемотерапии.. она тие месеци што ги живеше беше страшно да се слуша,изгледаше како хорор филм со кланица на луѓе... грмеше цело маало колку викаше,за разлика од татко ми кој не рече ниту еднаш ОФ.. сакам да кажам дека тие со хемотерапии умираат во такви маки како од хорор филмови.. а овие без хемотерапии малце ''поспокојно'' oдносно помирно.Кога човек е најздрав треба да мисли дека е најболен,само тогаш ќе се спаси од многу смртоносни болести..
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.197
Поени од реакции
3.480
Види,случајно или не во истото време кога дознавме дека татко ми има Липосаркома тогаш и комшивката над мене беше донесена дома после операција од рак на дебелото црево,не знам што точно им оперираа,ја носеа на хемотерапии.. она тие месеци што ги живеше беше страшно да се слуша,изгледаше како хорор филм со кланица на луѓе... грмеше цело маало колку викаше,за разлика од татко ми кој не рече ниту еднаш ОФ.. сакам да кажам дека тие со хемотерапии умираат во такви маки како од хорор филмови.. а овие без хемотерапии малце ''поспокојно'' oдносно помирно.Кога човек е најздрав треба да мисли дека е најболен,само тогаш ќе се спаси од многу смртоносни болести..
Тоа што викала на ко на хорор филм не е до хемотерапијата него до тоа што не и дале соодветна терапија против болки, не знам зашто чекале домашните и не ја однеле на онкологија да кажат дека има болки?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.474
Поени од реакции
643
Тоа што викала на ко на хорор филм не е до хемотерапијата него до тоа што не и дале соодветна терапија против болки, не знам зашто чекале домашните и не ја однеле на онкологија да кажат дека има болки?
Се гледа дека не си имал искуство со оваа болест,за среќа,знаеш ете лично на нас што ни рекоа за татко ми на Онкологија ? ќе ја цитирам докторката ,,Носете го дома нема ние што да му правиме,вакви како него имаме цел стадион ние''... a и со другите е така кои се во крајни стадиуми,им викаат носете го дома нека умре.. да не го земате после од болница,трошкови,документации и слични заебанции.. а за оваа комшивкава истите овие од онкологија ја пратија дома да умре,домашните им даваа морфиум.. а морфиум како најјака дрога против болки што им даваат на војници во борба кога ќе останат без раце,нозе и слично на неа не им делуваше ни 2%.. исто како аналгин да испила.Страшно изгледаше кога ја видов на погребот.. верувај не сакаш да знаеш како изгледаше...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom