Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Баш ова го прочитав и божем ми даде некаква надежд. Дека Доичланд сака уште лекари.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Поздрав до форумот, сакам да прашам некој што знае дали во еу со европски пасош, конкретно Германија за работа ти бараат сертификат за јазик или доволно е да го знаеш јазикот. Зборувам за обичните работи, не лекар или адвокат.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.950
Поени од реакции
1.833
Некоја информација повеке за работа во Шведска, Финска, Данска....

Sent from my 6036Y using Tapatalk
Во Норвешка мислам се најдобро платени ако работиш од 8-16,00,,се земат 2800 евра бруто (незнам колку е данокот дали 15 % )обичен работник ,е сега ако си мајстор молер или ,,,рачунај 500 евра повеќе или ако работиш смени,викенд,,,Најдобро се платени сезонските(немат цело време ваква работа одиш месец дена во еден град после 2 месеци во друг) работници каде што чистат риба од 3000 до 5000 илј евра.
Најмногу се лажат тие што не се добро информирани за работа на платформа.Таму се дебело платени АМА курсот од 5000-6000 илјади евра сам го плаќаш и не е сигурно дека ке добиеш работа.
Мислам дека Финска најлошо котират во споредба со Данска,Норвешка и Шведска но сигурно е подобро таму отколку да ЛЕПИШ ПЛАКАТИ ЗА ИЗБОРИ И ДА МОЛИШ ЗА РАБОТА ОД ОВАА ДИКТАТОРСКА ВЛАДА.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.864
Поени од реакции
39.279
Во Норвешка мислам се најдобро платени ако работиш од 8-16,00,,се земат 2800 евра бруто (незнам колку е данокот дали 15 % )обичен работник ,е сега ако си мајстор молер или ,,,рачунај 500 евра повеќе или ако работиш смени,викенд,,,Најдобро се платени сезонските(немат цело време ваква работа одиш месец дена во еден град после 2 месеци во друг) работници каде што чистат риба од 3000 до 5000 илј евра.
Најмногу се лажат тие што не се добро информирани за работа на платформа.Таму се дебело платени АМА курсот од 5000-6000 илјади евра сам го плаќаш и не е сигурно дека ке добиеш работа.
Мислам дека Финска најлошо котират во споредба со Данска,Норвешка и Шведска но сигурно е подобро таму отколку да ЛЕПИШ ПЛАКАТИ ЗА ИЗБОРИ И ДА МОЛИШ ЗА РАБОТА ОД ОВАА ДИКТАТОРСКА ВЛАДА.
абе пред оваа диктаторска влада рози цветаа, сите беа вработени, немаше невработен човек на улица да видиш сите беа среќни земаа 5000 евра плата, купуваа мерцедеси, пиеја шампањ и јадеа само кавијар.
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Гајба пиво за оној што ќе ја најде дотичната докторица Ана Крстевска во германскиот град Greifswald.
Или целата оваа прикаска е само измислена?
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Гајба пиво за оној што ќе ја најде дотичната докторица Ана Крстевска во германскиот град Greifswald.
Или целата оваа прикаска е само измислена?
Veruvam deka si premnogu mlad za vakvi prikaski pred spienje...
No i nagradata ti deluva mnogu bedno.....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Veruvam deka si premnogu mlad za vakvi prikaski pred spienje...
No i nagradata ti deluva mnogu bedno.....
...добро де, камионче гајби пиво, за среќниот наоѓач на среќната докторка Ана со плата од 2700 евра која и стигнува редовно на секој први во месецот , која сега е со осетна (воочлива) радост и олеснување заради најденото достоинството, плус месечните трошоци за кирија и сметки од околу 600-700 евра.....и која веќе на дожд, снег, виулици и пеколни жештини не го чека полураспаднатиот автобус и не се клацка во него. Која веќе не плаче попатно, во себе, за да не ја видат другите, бидејќи е нели лекар-психијатар и треба да е со крената глава...... :sneaky:
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
173
Поени од реакции
54
Сигурно докторката е на платен список кај Сорос или Бранко,затоа продават вакви ШЕЌЕРНИ ПРИКАЗНИ.
а можда и не е кај сорос. само мора негде да ја зима таа плата од 2700 евра, а со овој интернет ти лично, мора да си способен да ни кажеш кај ја зима таа плата?
Барем еден линк... please?[DOUBLEPOST=1440967785][/DOUBLEPOST]Или пак таа, толку способна и паметна знае да најде работа во германија ка о докторица, а не знае еден линк во Linkedin да направи? Нешто ми е сомнително...[DOUBLEPOST=1440967829][/DOUBLEPOST]Или можда некој пропаднат новинар добил задача да направи статија по порачка?
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.571
Поени од реакции
11.713
а можда и не е кај сорос. само мора негде да ја зима таа плата од 2700 евра, а со овој интернет ти лично, мора да си способен да ни кажеш кај ја зима таа плата?
Барем еден линк... please?

Или пак таа, толку способна и паметна знае да најде работа во германија ка о докторица, а не знае еден линк во Linkedin да направи? Нешто ми е сомнително...

Или можда некој пропаднат новинар добил задача да направи статија по порачка?
Или некој како тебе има добиено задача да трола по Интернет форуми ?

За почеток, од каде дојде до заклучок дека таа жена користи Интернет ?

Понатаму, и под претпоставка дека користи Интернет, од каде и' нејзе обврска да те информира тебе за своите Интернет активности ?

И за крај, што ти е гајле на тебе за нејзе ?
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
само да знаете колку малку време поминуваат германците на интернет, за 3 месеци таму човек се приспособува исто како нив, ако имам работа со толкава плата к*р ќе ме боли за линкед ин а и за фејсбук
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Makedonija e preubava zemja za ziveenje :pos:
Ajde sega seriozno
3500 eu plata
+ bonusi
+ 8 chasovno rab.vreme
+ vikendi / praznici sloboden.
Stan,kola. dva pati godisno odmor NE VO GRCIJA ili albanska septichka jama,ohrid/dojran, tuku odmor dali na alpi na skijanje ili vo kuba/bahami na nurkanje bez da podigash kredit za istiot i 5 godini da go vrakjash.
Kvalitet na zivot 10000000 svelosni godini pred makedonskiot,chovekovi/civilni prava.
Ua predavnici shto ja napushtivte antichata vi kolevka.
Edinstveno neshto za koe shto zalam e shto ne si otidov mnogu porano od tamu,si gi povlekov tatkomi/majkami, bratot, snaata, vnukata barem uspeav i niv da gi spasam.
Vo zemja kade shto nepismen so nizok intelekt ti se smee zatoa shto si uchel fakultet za mene nema mesto vo takva drzava,vo takva drzava neka si sedat antichkite peniso lizachi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom