Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
А кој тоа бара преку леб погача??
Па народот бара средства за достоен живот, ништо повеќе...Во интервјуто на првиот човек на синдикатот може да се препознае фалби кон владеачката гарнитура, но никако бранење на правата на работничката класа ......
Па еве малку за освестување на "господинот" еден податок кој зборува повеке од неговото интервју и владините мегафони...

Синдикалната минимална кошница август 2014 година

Вредноста на Синдикалната минимална кошница за Август 2014 година изнесува
31 880,00 денари


Ред. бројЕлементи кои ја формираат вредноста на минималната синдикална кошницамесец 8. 2014.
1.Исхрана и пијалоци 13.351,77
2.Домување 10.218,81
3.Хигиена 2.171,22
4.Превоз 2.339,98
5.Облека и обувки 2.059,80
6.Култура 1.070,00
7.Одржување на здравје 668,87
Вкупно: 31.880,45
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.747
А кој тоа бара преку леб погача??
Па народот бара средства за достоен живот, ништо повеќе...Во интервјуто на првиот човек на синдикатот може да се препознае фалби кон владеачката гарнитура, но никако бранење на правата на работничката класа ......
Па еве малку за освестување на "господинот" еден податок кој зборува повеке од неговото интервју и владините мегафони...

Синдикалната минимална кошница август 2014 година

Вредноста на Синдикалната минимална кошница за Август 2014 година изнесува
31 880,00 денари


Ред. бројЕлементи кои ја формираат вредноста на минималната синдикална кошницамесец 8. 2014.
1.Исхрана и пијалоци 13.351,77
2.Домување 10.218,81
3.Хигиена 2.171,22
4.Превоз 2.339,98
5.Облека и обувки 2.059,80
6.Култура 1.070,00
7.Одржување на здравје 668,87
Вкупно: 31.880,45
Тие што ја правеа оваа кошница ти гарантирам дека цел живот потешко од лајца и леб немаат кренато. Дури не се исчистат овие остатоци во системот, овие штетни бубачки, реликвии од социјализмот кој уште ментално живеат во тоа време глава нема да крениме.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.025
Поени од реакции
950
Тие што ја правеа оваа кошница ти гарантирам дека цел живот потешко од лајца и леб немаат кренато. Дури не се исчистат овие остатоци во системот, овие штетни бубачки, реликвии од социјализмот кој уште ментално живеат во тоа време глава нема да крениме.
Кај си ти до сеа? Јубилејна 300-та страна, очекував прв да бидеш!
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Тие што ја правеа оваа кошница ти гарантирам дека цел живот потешко од лајца и леб немаат кренато. Дури не се исчистат овие остатоци во системот, овие штетни бубачки, реликвии од социјализмот кој уште ментално живеат во тоа време глава нема да крениме.
До кога сопствената неспособност ке ја префрламе во предходниот систем?
Па во денешниот владеачки апарат работат кадри од ДПМНЕ...тие расчистиа со комуњарите зарем не е така, вработуваат млад и стручен кадар за доброто на народот...
За секој успех браво за владата, за секој неуспех на владеачката партија криви се комуњарите и Бранко:facepalm::facepalm:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.747
До кога сопствената неспособност ке ја префрламе во предходниот систем?
Па во денешниот владеачки апарат работат кадри од ДПМНЕ...тие расчистиа со комуњарите зарем не е така, вработуваат млад и стручен кадар за доброто на народот...
За секој успех браво за владата, за секој неуспех на владеачката партија криви се комуњарите и Бранко:facepalm::facepalm:
Се додека има закоравени кадри на влијателни функции од тој систем. А ги има секаде и тоа поприлично. Како плевел се, неможеш да се отарасиш од нив. И во судство, полиција, здравство, образование. Секаде бе секаде. Ти велам јас штетни бубачки, терет на општеството се.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Сакаш да кажеш дека тие што ја правеле статистиката за потрошувачка кошница се комуњари и дека лажат??
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.747
Сакаш да кажеш дека тие што ја правеле статистиката за потрошувачка кошница се комуњари и дека лажат??
Сакам да кажам дека можи се во некој филм влезени, можи се комуњарски задоени а можи и се комуњари. Кој да ги знае. Инаку ова нема врска со лажењето , така тие си мислат дека треба и крај. И јас мислам дека многу работи ми се скратени во животот, па и јас да сум во позиција да ја полнам таа кошницата или да пишувам што се во неа треба да ма , не 30000 денари, 3000 евра нема да ми стигнат. И нормално после некој како тебе ке го земе тоа како факт и ќе го тупи до бескрај.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Ааа во која тоа ставка гледаш дека тупам?
И кој факти за тебе се нерелевантни?
 
А

Атомската мравка

Гостин
Тие што ја правеа оваа кошница ти гарантирам дека цел живот потешко од лајца и леб немаат кренато. Дури не се исчистат овие остатоци во системот, овие штетни бубачки, реликвии од социјализмот кој уште ментално живеат во тоа време глава нема да крениме.
Сумата на кошницава дури е и намалена, ај кажи ми на пример ти што ќе прави со 13.000 денари за храна 4 члена фамилија кога во просек им испаѓа по 3000 и нешто од човек.. или по 100 денари на човек од ден за појадок, ручек и вечера ? Ич да не почнам да ги коментирам и другиве ставки оти секако и за ова нема да знаеш што да одговориш..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.747
Ааа во која тоа ставка гледаш дека тупам?
И кој факти за тебе се нерелевантни?
А кој за тебе се релевантни?
Ете објасними што се подразбира под ставката пример домување за да треба да одвојоам 10000 денари.
Или култура пример?[DOUBLEPOST=1414449701][/DOUBLEPOST]
Сумата на кошницава дури е и намалена, ај кажи ми на пример ти што ќе прави со 13.000 денари за храна 4 члена фамилија кога во просек им испаѓа по 3000 и нешто од човек.. или по 100 денари на човек од ден за појадок, ручек и вечера ? Ич да не почнам да ги коментирам и другиве ставки оти секако и за ова нема да знаеш што да одговориш..
Што јадиш бе ти за појадок , кавијар со шампањ?
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.747
Јас озбилно читам или овој озбилно пробува да каже дека 30000 месечно за фамилија се премногу пари за трошење!!???
Ти колку земаш и трошиш месечно ако не е тајна и колкава фамилија имаш?
Мислам жена и деца. Ако е работата тато носи , мама печи ич не се замарај да одговориш.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Што јадиш бе ти за појадок , кавијар со шампањ?
Не бе еден месен нарезок и 1 леб купувам, месниот нарезок го делам на 3 дела оти нели тие 100 денари треба да ми стасаат за појадок, ручек и вечера :pos: плус физички активности строго избегнувам, оти кај после ќе надополнам дневен внес на калории со 100 денари :LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom