Аукција на државни записи

Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Прашањето ми е, кој смее и со каква документација да учествува во овие аукции за државни записи? И како оди целата процедура?
20.12.2010 15:49



Нов обид да се соберат пари за буџетот. Утре Министерството за финансии во две вонредни аукции на државни записи од приватниот сектор ќе собере најмалку 19 и пол милиони евра.

Аукциите на тримесечни и шестмесечни записи не се предвидени во календарот за месец декември.

Министерството ќе се задолжува со краткорочни хартии од вредност - трендот да се издаваат се врати минатиот месец - ова експертите го протолкуваа како начин државата да осигура дека ќе има купувачи затоа што овие записи се многу поатрактивни за инвеститорите - за неколку месеци ги добиваат парите назад но со камата.

На двете утрешни аукции каматата е релативно ниска - до четири и пол проценти.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Да не сакаш да ја финансираш државата?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
.................уште ли владава ќе се вади со продавање на иднината ??? незнам само од каде им се пари на банкиве да купуваат цигли за оваа голема пирамида....????
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
За добра камата ;D
Каматата не е добра,беше одлична со Славески,сега е колку да соберат за пензии и плати.
Иначе државни записи можеш да купиш преку банка,обрати се во било која ќе ти ја објаснат постапката.
 
Член од
26 август 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
Aj ako imate nekoj link za ovie drzavni zapisi, me interesira sto se tie i nakoj nacin se raboti so niv????
fala odnapred
 

Kajgana Shop

На врв Bottom