Армстронг VS Гипс Картон

Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
170
Здраво

Имам старата куќа со таван изработен од малтер и трска (нема проча туку греди). Сакам начисто да ја тргнам трската со малерот, што значи ќе се провидат гредите исто така ке се провидат и кермидите. Нормално после треба да ставам таван, знам дека најдобро е плоча, но тоа не е изводливо и е поскапо.

Затоа се мислам помегу Армстронг или Гипс картон, Ми треба мислење што е подобро и поефтино.
Секој коментар е добредојден
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Здраво

Имам старата куќа со таван изработен од малтер и трска (нема проча туку греди). Сакам начисто да ја тргнам трската со малерот, што значи ќе се провидат гредите исто така ке се провидат и кермидите. Нормално после треба да ставам таван, знам дека најдобро е плоча, но тоа не е изводливо и е поскапо.

Затоа се мислам помегу Армстронг или Гипс картон, Ми треба мислење што е подобро и поефтино.
Секој коментар е добредојден

може да не е поефтино ама гипскартон е подобро. плус од горе можеш да му ставиш изолација подебела и потешка без страв дека ќе ти падне. Армстронгот е мн мн нежен, не би ти го препорачал за дома, остај што го ставаат по индустриски објекти
 
Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
170
Фала на одговорот, слично ми го кажаа сегапа фала за мислењето, Инаку ми треба за канцеларија но сепак е исто.

Уште едно прашање, до сега немам сам ставано гипс картон но имам гледано во живо и на Youtube; Чисто за мислење што мислеш ке се снајдам сам да ставам или ептен треба професионалци да ставаат
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.141
Поени од реакции
28.898
Фала на одговорот, слично ми го кажаа сегапа фала за мислењето, Инаку ми треба за канцеларија но сепак е исто.

Уште едно прашање, до сега немам сам ставано гипс картон но имам гледано во живо и на Youtube; Чисто за мислење што мислеш ке се снајдам сам да ставам или ептен треба професионалци да ставаат
Најдобро викни си мајстор шо има работено, оти ти ако ставиш 1 квадрат он за исто време ќе ти стави 10.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
170
Најдобро викни си мајстор шо има работено, оти ти ако ставиш 1 квадрат он за исто време ќе ти стави 10.
Се во ред но треба да се плати имам 60 м2 по 5е квадрат за местење само мајстор ке ме фати 300 е. Нели ние сме македонцки да уштедеме. А плус се какви мајстори има чудам се :)[DOUBLEPOST=1519370106][/DOUBLEPOST]
може да не е поефтино ама гипскартон е подобро. плус од горе можеш да му ставиш изолација подебела и потешка без страв дека ќе ти падне. Армстронгот е мн мн нежен, не би ти го препорачал за дома, остај што го ставаат по индустриски објекти
А што ке ми препрачаш сам да го местам или да викнам мајстор. И случајно да не знаеш на интерент каде може да најдам упатство (туториал) за местење на гипс картон, без разлика далие е такс или видео, истотака не ми смета ако е на англиски.
 
Последно уредено:

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Немој да уштедуваш да не ти искочи поскапо.

Гипс ѕидови се прилично едноставни за ставање, за таван не знам.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Здраво

Имам старата куќа со таван изработен од малтер и трска (нема проча туку греди). Сакам начисто да ја тргнам трската со малерот, што значи ќе се провидат гредите исто така ке се провидат и кермидите. Нормално после треба да ставам таван, знам дека најдобро е плоча, но тоа не е изводливо и е поскапо.

Затоа се мислам помегу Армстронг или Гипс картон, Ми треба мислење што е подобро и поефтино.
Секој коментар е добредојден
Обложување на гредите/таванот со парапропусна водонепропусна фолија, делот помеѓу гредите исполни го со 10 центиметри минерална волна и се тоа затвори со гипскартон од 12,5мм. Со тоа ќе имаш одличен таван, истовремено и одлична изолација.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Здраво

Имам старата куќа со таван изработен од малтер и трска (нема проча туку греди). Сакам начисто да ја тргнам трската со малерот, што значи ќе се провидат гредите исто така ке се провидат и кермидите. Нормално после треба да ставам таван, знам дека најдобро е плоча, но тоа не е изводливо и е поскапо.

Затоа се мислам помегу Армстронг или Гипс картон, Ми треба мислење што е подобро и поефтино.
Секој коментар е добредојден
Друже плочата нема смрт.
И кај мене е трска горе, и иста ситуација како твојата, трската ќе се крши, нови греди, нови керамиди и плоча.
Каков гипс картон какви глупости, железо мора да има.
Гипс картонот е да прередуваш соби, да си правиш простор, ама не си играј, плоча си е плоча.
Утре можеш и цел спрат да кренеш на таа плоча.[DOUBLEPOST=1520104397][/DOUBLEPOST]
Се во ред но треба да се плати имам 60 м2 по 5е квадрат за местење само мајстор ке ме фати 300 е. Нели ние сме македонцки да уштедеме. А плус се какви мајстори има чудам се :)[DOUBLEPOST=1519370106][/DOUBLEPOST]
А што ке ми препрачаш сам да го местам или да викнам мајстор. И случајно да не знаеш на интерент каде може да најдам упатство (туториал) за местење на гипс картон, без разлика далие е такс или видео, истотака не ми смета ако е на англиски.
Епа ќе платиш, со плукни залепи куќа не се прави. Еднаш го правиш и раат си после.
Ако си прерачунал дека ќе те кошта 3000 евра, имај си уште 2000 евра настрана за непланирани трошкови. Не почнувај нешто што неможеш да го завршиш.
Кровот неможеш да научиш да го правиш од гледање од јутуб.
Се надевам се заебаваше за ова.
Не е ова полирање на фарови кај кола, па ако небива со колгејт паста, ќе пробам со каладонт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom