Апчиња (Витамини)

Член од
13 април 2021
Мислења
3.107
Поени од реакции
10.406
Ќе ве замолам за помош околу избор на суплементи за 14 годишно дете. Веќе неколку години има проблем со чкрипење со забите во текот на ноќта. Некогаш повеќе,некогаш помалку. Особено е истакнато кога е под некој стрес( училиште, обврски, замор,ако е настинат и сл)Тогаш е навистина лошо. Читав дека помага релаксирање, јога, масажа на вилицата.. и внес на магнезиум, б комплекс и д вит. за опуштање.Инаку, детето е здраво без историја на болести. Но, е многу чувствително и емотивно. Во принцип не сакам да го оптоварувам со многу додатоци, ретко и му давам витамини ( при болест само ц вит) и плус не сум сигурна за дозирањето затоа што сепак не е возрасен. Но, ако веќе се одлучам за нешто, барем да биде квалитетно. Би сакала да ми препорачате од нашиов пазар( во моментов не сум во можност за нарачам од Iherb)
Може да ја разгледаш и опцијата разговор со психолог.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
Ти благодарам за советот, корисно во секој случај е за неговата возраст да тренира нешто, иако пред некоја година одеше на кошарка, па ракомет( како хоби, не е многу по спортот), но почна пандемијата и за жал прекина. Овој проблем го има од многу мал, но одвреме - навреме знае да се влоши. Е, сега, следниот месец треба да патува во друга земја, проект од училиште, ќе му биде прв пат да биде без родители една седмица, па веројатно тоа му прави притисок.. Затоа мислев да му дадам некој суплемент, за малку да се опушти пред патување и додека е таму, па здравје, после тоа ќе пробаме пак со некој спорт или сл. Не сакам да го оптеретувам со витамини уште од сега, горе-долу добра му е исхраната.
...суплементи се даваат во други ситуации, тука не е решение и не го товари без веза со хемикалии кога исхраната во тие години е доволна само полошо ќе направиш, а и финасиски без веза ќе се потрошиш.
Може да ја разгледаш и опцијата разговор со психолог.
...само полошо, штом ќе помисли дека разговара со психолог на таа возраст и негова емотивност, нему му треба разговор од негов врсник, нему му треба подршка од негово друштво и тепање со врсник на кошаркарски терен е попродуктивно за неговите изразени емоции отколку психолог кој ќе гледа да си го наплати потрошеното време без да навлезе подлабоко во проблемот на тоа дете.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541
Го размислував и тоа, но тешко дека ќе ми го прифати..многу е гадлив.. ќе пробам
Nikakvi lekovi, vitami i dr.
Pominav i jas so moite deca takva problematika..kako doslo, taka i si otide.
Mozes na stomatolog da pojdete da go pregleda i da vi dade sovet.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
4
Поени од реакции
2
Nikakvi lekovi, vitami i dr.
Pominav i jas so moite deca takva problematika..kako doslo, taka i si otide.
Mozes na stomatolog da pojdete da go pregleda i da vi dade sovet.
Бевме пред неколку месеци и ми рече дека ако и понатаму е така изразено шкрипењето, да размислам за таа силиконска навлака за заштита на забите , но остана на тоа.. Се надевам дека со текот на годините ќе го надмине овој проблем, но има ноќи кога го слушам од другата соба како шкрипи и многу се секирам зашто во тие моменти никако не можам да му помогнам..а имам чувство дека се мачи..
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.107
Поени од реакции
10.406
...само полошо, штом ќе помисли дека разговара со психолог на таа возраст и негова емотивност, нему му треба разговор од негов врсник, нему му треба подршка од негово друштво и тепање со врсник на кошаркарски терен е попродуктивно за неговите изразени емоции отколку психолог кој ќе гледа да си го наплати потрошеното време без да навлезе подлабоко во проблемот на тоа дете.
Не. Баш тоа е нешто што му е скроз непотребно. Детето е преемотивно, под стрес, раздразливо и ти советуваш тепање со врсникот?

Психолошка поддршка од возрасна личност пред се. Децата се само деца. Може да си ја обават својата улога во грижата за другарчето, но покрај родителот, психологот е личност која може да му ја пружи таа психолошка поддршка на детето.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541
Бевме пред неколку месеци и ми рече дека ако и понатаму е така изразено шкрипењето, да размислам за таа силиконска навлака за заштита на забите , но остана на тоа.. Се надевам дека со текот на годините ќе го надмине овој проблем, но има ноќи кога го слушам од другата соба како шкрипи и многу се секирам зашто во тие моменти никако не можам да му помогнам..а имам чувство дека се мачи..
Ke pomine duso, samo trpenie.
Ako prodolzi ovaa sutuacija podolg period, zemete sikonski stitnicii za zabi, ne se grozni, ne se sekirajte...i ne mu spomnuvajte non stop deka skripel nokta so zabite.
:)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
Ke pomine duso, samo trpenie.
Ako prodolzi ovaa sutuacija podolg period, zemete sikonski stitnicii za zabi, ne se grozni, ne se sekirajte...i ne mu spomnuvajte non stop deka skripel nokta so zabite.
:)
...утеха тука не треба, ниту трпение, ако 14 годишник ќе се повлече во себе од нон стоп присутна стресна ситуација и преемотивно однесување ќе иде во друг правец, ако тука не се делува ,,да се ослободи,, и да биде потолерантен на околината и да не става све на срце.
Не. Баш тоа е нешто што му е скроз непотребно. Детето е преемотивно, под стрес, раздразливо и ти советуваш тепање со врсникот?

Психолошка поддршка од возрасна личност пред се. Децата се само деца. Може да си ја обават својата улога во грижата за другарчето, но покрај родителот, психологот е личност која може да му ја пружи таа психолошка поддршка на детето.
...тоа е мое мислење дополнето со искуство, ти мислиш поинаку, јас поинаку,
...не би оставила адултна особа да реагира тука, најмалку психолог (кои психолози жити се) само со врсници плус минус во група ќе се ослободи, спорт, планинарење, дружење, 14 години веќе не е дете.
 
Последно уредено:
C

confusion

Гостин
Што е со iHerb, од кога шипингот спрема МК е по 800 денари најмалку? Имам земано претходно, никогаш не бил повеќе од 200-300 денари..
Кога сум веќе тука, дајте препорака за добри витамин Ц/Д во однос на цена.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.540
Поени од реакции
9.094
Screenshot_2023-05-16-22-22-23-32_965bbf4d18d205f782c6b8409c5773a4.jpg
Автоматски споено мислење:

Screenshot_2023-05-17-00-15-06-61_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
Screenshot_2023-05-17-00-17-52-89_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882

Kajgana Shop

На врв Bottom