Апчиња (Витамини)

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
...орална нега на устата со антибактериска вода и со физиолошки раствор, можно да ти ја ,,повредиле,, вилицата, што мислење има @GavolRulz околу тие промени од ваѓање на умник?
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.545
...орална нега на устата со антибактеријална вода и со физиоилошки раствор, можно да ти ја ,,повредиле,, вилицата, што мислење има @GavolRulz околу тие промени од ваѓање на умник?
Сигурно ми имаат нерв оштетено дури го вадеше хирургот. Умникот беше скроз легнат и во ваѓањето го сечеше со машина за да го отсрани.
Не гледам друга причина зошто после 10 дена од операција не би имал осет (буквално не го осеќам јазикот) и усните, како бонус на ова и вкусот на храната ми е изменат. Она што ме плаши е што имам остри болки во јазикот кога јадам, солзи ми течат од болка и нервоза.

Кога бев за конците вадење му кажав сѐ. Се вадеше дека немало врска тоа со операцијата, нормално сака да ме тргни од глава.
Го прашав за терапија и ми вика ништо не треба. И сега што треба да направам јас? Да одам да ги запалам со сѐ ординација и у курац да фатат сите?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Сигурно ми имаат нерв оштетено дури го вадеше хирургот. Умникот беше скроз легнат и во ваѓањето го сечеше со машина за да го отсрани.
Не гледам друга причина зошто после 10 дена од операција не би имал осет (буквално не го осеќам јазикот) и усните, како бонус на ова и вкусот на храната ми е изменат. Она што ме плаши е што имам остри болки во јазикот кога јадам, солзи ми течат од болка и нервоза.
Кога бев за конците вадење му кажав сѐ. Се вадеше дека немало врска тоа со операцијата, нормално сака да ме тргни од глава.
Го прашав за терапија и ми вика ништо не треба. И сега што треба да направам јас? Да одам да ги запалам со сѐ ординација и у курац да фатат сите?
...зошто не побара друго мислење кај друг стоматолог за состојбава после тешката екстракција на заб, може нешто погрешил и грешката се уште фигурира и затоа имаш во продолжеток болки, телото реагира на ,,остатоци,, недочистени работи, сигурно имаш ртг снимки пред и после на тоа место...
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.154
Сигурно ми имаат нерв оштетено дури го вадеше хирургот. Умникот беше скроз легнат и во ваѓањето го сечеше со машина за да го отсрани.
Не гледам друга причина зошто после 10 дена од операција не би имал осет (буквално не го осеќам јазикот) и усните, како бонус на ова и вкусот на храната ми е изменат. Она што ме плаши е што имам остри болки во јазикот кога јадам, солзи ми течат од болка и нервоза.

Кога бев за конците вадење му кажав сѐ. Се вадеше дека немало врска тоа со операцијата, нормално сака да ме тргни од глава.
Го прашав за терапија и ми вика ништо не треба. И сега што треба да направам јас? Да одам да ги запалам со сѐ ординација и у курац да фатат сите?
Нит прв ќе си, нит последен, може да се повреди нервот, посебно кај легнати заби. Треба осетот да се врати од 1-12 месеци, зависи од повредата.

Осети ли јака остра болка при ставањето на анестезија?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.545
Нит прв ќе си, нит последен, може да се повреди нервот, посебно кај легнати заби. Треба осетот да се врати од 1-12 месеци, зависи од повредата.

Осети ли јака остра болка при ставањето на анестезија?
Не, меѓутоа екстракцијата беше тешка.
Што е со болката во јазикот и таа оди најчесто под рака со губењето осет?

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.154
Чаре има за ова? Третман некаков? Или да чекам и надевам на случајност?

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk
Време треба, зависи колку е повреден нервот.
Држи топло на местото, земи Б комплекс пиј и чекај.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
4
Поени од реакции
2
Ќе ве замолам за помош околу избор на суплементи за 14 годишно дете. Веќе неколку години има проблем со чкрипење со забите во текот на ноќта. Некогаш повеќе,некогаш помалку. Особено е истакнато кога е под некој стрес( училиште, обврски, замор,ако е настинат и сл)Тогаш е навистина лошо. Читав дека помага релаксирање, јога, масажа на вилицата.. и внес на магнезиум, б комплекс и д вит. за опуштање.Инаку, детето е здраво без историја на болести. Но, е многу чувствително и емотивно. Во принцип не сакам да го оптоварувам со многу додатоци, ретко и му давам витамини ( при болест само ц вит) и плус не сум сигурна за дозирањето затоа што сепак не е возрасен. Но, ако веќе се одлучам за нешто, барем да биде квалитетно. Би сакала да ми препорачате од нашиов пазар( во моментов не сум во можност за нарачам од Iherb)
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
746
Поени од реакции
1.026
Ќе ве замолам за помош околу избор на суплементи за 14 годишно дете. Веќе неколку години има проблем со чкрипење со забите во текот на ноќта. Некогаш повеќе,некогаш помалку. Особено е истакнато кога е под некој стрес( училиште, обврски, замор,ако е настинат и сл)Тогаш е навистина лошо. Читав дека помага релаксирање, јога, масажа на вилицата.. и внес на магнезиум, б комплекс и д вит. за опуштање.Инаку, детето е здраво без историја на болести. Но, е многу чувствително и емотивно. Во принцип не сакам да го оптоварувам со многу додатоци, ретко и му давам витамини ( при болест само ц вит) и плус не сум сигурна за дозирањето затоа што сепак не е возрасен. Но, ако веќе се одлучам за нешто, барем да биде квалитетно. Би сакала да ми препорачате од нашиов пазар( во моментов не сум во можност за нарачам од Iherb)

ова
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
4
Поени од реакции
2
Го размислував и тоа, но тешко дека ќе ми го прифати..многу е гадлив.. ќе пробам
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ќе ве замолам за помош околу избор на суплементи за 14 годишно дете. Веќе неколку години има проблем со чкрипење со забите во текот на ноќта. Некогаш повеќе,некогаш помалку. Особено е истакнато кога е под некој стрес( училиште, обврски, замор,ако е настинат и сл)Тогаш е навистина лошо. Читав дека помага релаксирање, јога, масажа на вилицата.. и внес на магнезиум, б комплекс и д вит. за опуштање.Инаку, детето е здраво без историја на болести. Но, е многу чувствително и емотивно. Во принцип не сакам да го оптоварувам со многу додатоци, ретко и му давам витамини ( при болест само ц вит) и плус не сум сигурна за дозирањето затоа што сепак не е возрасен. Но, ако веќе се одлучам за нешто, барем да биде квалитетно. Би сакала да ми препорачате од нашиов пазар( во моментов не сум во можност за нарачам од Iherb)

Screenshot_35.jpg
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.814
Го размислував и тоа, но тешко дека ќе ми го прифати..многу е гадлив.. ќе пробам
...психолошки проблем на премотивно дете не се решава со како да речам ,,медицинско или било какво помагало,, туку со делување да се ублажи таа веќе пренагласена емотивна состојба која е токму во возраста кога пубертетот чука на врата, со лекови никако, суплементи немаат тука улога можеби само Вит.Б6,
...тогаш како? па, со зачленување во некоја спортска екипа каде има натпревари и негово активно учество во тренинзи, можеби пливање, зачленување во извидничка група или планинарење, со еден збор ,,да се пушти,, и да се челичи духот, дури и еден кик бокс тренинг ќе има подобрување и ослободување на таа енергија во него што се искажува со ,,таков тик,, на шкрипење на забите, кај некои се појавува мускулни грчеви на лице како несвесно кимкање, мижење, гризење на усната и сл.
... инаку таа заштита за заби може да штити само од последиците на шкрипење на забите како што е оштетување на непцето и самиот заб, но никако нема да помогне за остранување на шкрипењето на забите, па понекогаш можеби ќе има уште полош ефект кај детето кое е веќе големо да помисли свешто и уште повеќе емотивно да спадне, затоа внимателно, не го карајте и единица да добие, затоа што вакви стресови најчесто се поврзани со училиштето.
 
Последно уредено:
Член од
17 септември 2022
Мислења
4
Поени од реакции
2
...психолошки проблем на премотивно дете не се решава со како да речам ,,медицинско или било какво помагало,, туку со делување да се ублажи таа веќе пренагласена емотивна состојба која е токму во возраста кога пубертетот чука на врата, со лекови никако, суплементи немаат тука улога можеби само Вит.Б6,
...тогаш како? па, со зачленување во некоја спортска екипа каде има натпревари и негово активно учество во тренинзи, можеби пливање, зачленување во извидничка група или планинарење, со еден збор ,,да се пушти,, и да се челичи духот, дури и еден кик бокс тренинг ќе има подобрување и ослободување на таа енергија во него што се искажува со ,,таков тик,, на шкрипење на забите, кај некои се појавува мускулни грчеви на лице како несвесно кимкање, мижење, гризење на усната и сл.
Ти благодарам за советот, корисно во секој случај е за неговата возраст да тренира нешто, иако пред некоја година одеше на кошарка, па ракомет( како хоби, не е многу по спортот), но почна пандемијата и за жал прекина. Овој проблем го има од многу мал, но одвреме - навреме знае да се влоши. Е, сега, следниот месец треба да патува во друга земја, проект од училиште, ќе му биде прв пат да биде без родители една седмица, па веројатно тоа му прави притисок.. Затоа мислев да му дадам некој суплемент, за малку да се опушти пред патување и додека е таму, па здравје, после тоа ќе пробаме пак со некој спорт или сл. Не сакам да го оптеретувам со витамини уште од сега, горе-долу добра му е исхраната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom