Антички Македонски јазик / модерен Македонски јазик

Член од
30 март 2021
Мислења
78
Поени од реакции
83
Обично не вреѓам, еве извињење, ама татарофили најмалце можам да смислам, а и нешто грлово ме фати, па напизден сум да не е од короната :D.
Друг интересен извор каде што словенските Македонци се спомнуваат како наследници на античките се писанијата од 16 век на Хрватот Мавро Орбин (Mauro Orbini).
The Great Makedon владее италијански, па може да даде мислење, бидејќи авторов творел за време на Венециската Република, но како за споредба ниеден Италијанец не труби по форуми дека Мавро наш не бил Хрват.
Ne sum ja procital knigata no imam slusnato za nea, toj imal isto mislenje kako Pribojevic!
Knigata se vika : il regno degli slavi, hoggi corrottamente detti schiavoni sto znaci : kralstvoto na slovenite sto deneska korumpirano se narekuvani schiavoni .

Saka da kaze deka zborot Slavi znaci gloriosi odnosno SLAVNI (kako i avtorot od prethodnata kniga od 1750 godina) a ne kako denes ili vo toa vreme koga ja pisal knigata koga gi narekuvale schiavoni sto doagja od schiavi na italijanski od na latinski sclavi = robovi!

Kako i da e toj pravel direktna vrska pomegju denesnite makedonci i antickite makedonci narekuvajki gi sloveni . Dali e mit ili vistina koj znae ? A i da e mit, cela grcka istorija e sozdadena vrz mitovi!
Jas pak ke kazam zborot "sloveni" e samo drug zbor za edni isti lugje.
Mnogu avtori kazuvale deka slovenite bile edno razlicno ime za ilirite, pa ako antickite makedonci bile vo srodnost so ilirite i trakite , normalno e deka i antickite makedonci bile "sloveni" ako se koristi poimot koj se koristi denes.
Normalno deka poimot "sloveni" ne postoel vo antikata, toj e nov poim koi doagja mnogu pokasno vo istorijata i spored mene toa e samo posle kiril i metodi, toa go napisav i vo prethodni postovi! Poimot Sclavini vo istorijata e nesto sosema drugo, sto si nema vrska so poimot Sloveni . Tie se samo edna grupa od pleminja i dali toa ime e vsusnost nivno ili pak e ime dadeno od latincite i grcite.
Ima mnogu dupki vo istorijata taka da nikoj ne moze da kaze nisto! Isto kako sto ima za slovenite taka ima i za albancite i za drugi narodi. Pred 11 vek nema ama bas nisto za albancite , kako da se materijalizirale taka od ednas!
Nema sto da diskutirame za istorijata! No kako nie sto NE negirame drugi, togas i tie treba da imat respekt sprema nas! Od naucna gledna tocka makedoncite se avtohtoni na balkanot spored DNK! Od istoriska gledna tocka makedonci se spomnuvaat i pred 19 vek vo istorijata! Toa e dovolno! A za da se dokaze za antickite makedonci, pa tie kulturno bile grci no etnicki ? Kakvi bile ? Nikoj ne znae. Pa poveketo balkanski narodi kulturno bile grcki pod Vizantija!
A i denes mislam deka poveketo e taka, toa znaci deka sme grci i denes ??! Vo 19vek pa site pravoslavni od grcka crkva bile grci ! Znaci drugo znacenje na poimot grci!
Prvo kulturno a posle religiozno. Epa sega denes toa ne e taka !
Denesnite grci si nemat vrska so religioznite grci vo 19vek(makedonci, albanci , bulgari itn) i si nema vrska so kulturno grci vo antikata.

Isto kako denesni bulgari si nemaat vrska so religioznite bulgari vo 19vek ili pa regionalnite bulgari vo Themata bulgaria vo sreden vek ili pa so bulgarite od bulgarskoto tsarstvo na Asparuh.

Istorijata e malku komplicirana !

Vo vrska so makedoncite, toa sto se znae e deka pred 1913 vo celiot region Makedonia ziveele nad 60% makedonci i samo 13% grci ,7% albanci i drugite turci. I so toa se dokazuva na koj i pripagjase/pripagja Makedonia!

Samo vremeto ke pokaze za istorijata no pak ke kazam : naciite sto gi ima denes gi nemalo prethodno, bidejki poimot nacija e nesto novo taka da toa sto se slucilo vo minatoto, na ovoj prostor(balkanot) e istorija na SITE nas koj sto ziveeme vo balkanot!

Edna sporedba: Italia , imeto italia e opsto ime na poluostrov kako Balkan. Italia e podelena na regioni so razlicni iminja . Vo italia vo antikata ziveele razlicni pleminja koi zboruvale sosema drug jazik , edno od tie pleminja primer se naogjal vo regionot Toskana: etruskite .

(Mi teknuva pak na knigata sto ja prativ, avtorot cel balkan go narekuval Makedonia i site sto ziveele vo nego Makedonci! Makedonia ja deli na pomali regioni : grcija, dalmacija, hrvatska srbija itn)

Pa denesnite toskani sto se ?
Italijanci zatoa sto taka se vika poluostrovot? Neolatinci zatoa sto zboruvat takov jazik ili etrurci potomci na etruskite koi zboruvale sosema drug jazik sto ne bil latinski ??

Sto mislite denesniot poim "italijanci" e etnicki poim ili regionalni? No site italijanci imaat pravo na rimskata istorija, na cela istorija na toj poluostrov , na istorijata na site drugi narodi koi ziveele tamu i pred rim primer Etruskite! Zosto ne i nie ?

No drug primer e Bulgaria
Bulgaria e tatarsko ime, zboruvat slovenski a imaat avtohton Dnk ,odnosno trakiski. Pa sto se tie togas ?
Sto si imaat vrska tatarite so slovenite i so trakite ??? Nemoze nekoj da se narekuva Bulgarin a da zboruva slovenski, bidekji nivnite predci ne zboruvale taka ! No kako sto gledam toa mozelo , no nemoze za Makedoncite, tie se samo "sloveni koj zboruvaat slovenski a ne kako antickite makedonci"! A izgleda istorijata ke pokaze deka tie zboruvaat bas isto kako i antickite makedonci .

Cekaj pa ako sme bulgari znaci nasite predci se Asparuh i Kubrat? E kako koga tie ne zboruvale ist jazik kako i nasiot?
Sto znaci Asparuh na slovenski jazik ? Neli imeto e tatarsko? Znaci treba da bideme bulgari iako nasite predci bile tatari i imale tatarsko znacenje na imeto a ne mozeme da bideme makedonci zatoa sto antickite makedonci "bile grci" i Aleksandros bilo grcko ime ?? Ma nemoj ?

No kako i da e toa e smesno vo 21 vek da se pravi problem za ova!

I Sega denesnite makedoncite nemaat li pravo na istorijata na site narodi koi ziveele vo Makedonski region? Nemaat li pravo da se narekuvat Makedonci ? Nemaat li pravo na antickata makedonska istorija?
A Na tsar samoil ? Na justinijan? Na kiril i metodi ? I site drugi ?
 
Последно уредено:

Воинот од Северџан

An Orc among Hobbits
Член од
3 март 2021
Мислења
100
Поени од реакции
111
За Албанците првите пишани извори датираат од 12-13 век, меѓутоа тие Албанци имаат главно словенски имиња и перфектно комуницирале на словенски јазик, така да многу е дискутабилно нивното потекло. Интересно е што и нивното знаме има словенско-христијанска симболика, најбитниот историски лик Скендербег е Словен по мајка, а доста веројатно и по татко.
Потоа средновековниот албански кнез Голем од Дебар не само што имал браќа и сестри со словенски имиња, туку и самото негово име е македонско, зборот голем го нема во српскиот, албанскиот и бугарскиот јазик. Понатаму, албанската кнегиња Ангелина се жени за Србин и потоа станува српска светица, денес ја има по икони во српските и албанските цркви, но сигурен сум дека Гегите од Македонија и Косово не сакаат ни да слушнат за неа.
Сето ова се случува во Средниот Век и делува дека овие племиња/народи биле премногу блиски и поврзани, иста вера, имиња итн, но потоа доаѓаат Отоманите и целосно се менува изгледот на Балканот.
Дефинитивно во историјата има огромни дупки кои фалат да се пополнат како би ја повеќе спознале вистината.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.660
Поени од реакции
17.504
Хммм, темава вришти. Дал да пишам или да се воздржам.

Ај воздржи се Тенеќе, доста ти беше :D
 
Член од
30 март 2021
Мислења
78
Поени од реакции
83
За Албанците првите пишани извори датираат од 12-13 век, меѓутоа тие Албанци имаат главно словенски имиња и перфектно комуницирале на словенски јазик, така да многу е дискутабилно нивното потекло. Интересно е што и нивното знаме има словенско-христијанска симболика, најбитниот историски лик Скендербег е Словен по мајка, а доста веројатно и по татко.
Потоа средновековниот албански кнез Голем од Дебар не само што имал браќа и сестри со словенски имиња, туку и самото негово име е македонско, зборот голем го нема во српскиот, албанскиот и бугарскиот јазик. Понатаму, албанската кнегиња Ангелина се жени за Србин и потоа станува српска светица, денес ја има по икони во српските и албанските цркви, но сигурен сум дека Гегите од Македонија и Косово не сакаат ни да слушнат за неа.
Сето ова се случува во Средниот Век и делува дека овие племиња/народи биле премногу блиски и поврзани, иста вера, имиња итн, но потоа доаѓаат Отоманите и целосно се менува изгледот на Балканот.
Дефинитивно во историјата има огромни дупки кои фалат да се пополнат како би ја повеќе спознале вистината.
Pa albanskiot jazik prv pat se spomnuva vo 15 vek taka da toa e posle doagjanjeto na turcite vo balkanot! Nema nikakov albanski jazik pred 15 vek vo balkanot!
Prasanjeto e dali denesnite albanci se asimilirani sloveni ? Slovenski iminja, slovenski toponimi, hidronimi itn.. ima nasekade niz albanija.
Tie velat deka toa e ostanato taka od bulgarskoto i srpsko tsarstvo, no izgleda ne e taka.
Obicno imeto na edno selo e dadeno od samite ziteli koi go naseluvaat, a poveketo sela vo Albania imaat slovenski, makedonski toponimi.
Kako sto vo makedonia imame nekolku sela koi se turski i imaat turski iminja... no samo tie cisto turski sela! Ne tie mesanite normalno!

Drugo sto ne mi è jasno :
- turcite se bile na balkanite 5 veka i poveketo originalni toponimi ostanale, ne se primenile vo turski
- turcite bile na balkanite 5 veka a nie sme go zadrzale jazikot koj go zboruvame, ne stanal turski
-nekojsi "sloveni" dojdele na balkanite (vo mal broj) i gi asimilirale site stari narodi na balkanite koi bile mnogu ponapredni od "slovenite" i site go zaboravile nivniot jazik i pocnale da zboruvaat slovenski , pa duri i bulgarite koi dojdele od volga i koi zboruvale tatarski ?
Obicno dojdencite go primaat jazikot na drugite a ne obratno,taka da protobulgarite go primile jazikot na starosedelcite a ne obratno. I primer od ponovo vreme, turcite koi se vo makedonia go primile nasiot jazik a ne nie nivniot!
Albancite vo makedonia go zboruvaat nasiot jazik a ne nie nivniot!
Koga odis vo druga drzava go primis jazikot na taa drzava a ne go nametnuvas tvojot jazik!
 
Последно уредено:
Член од
26 декември 2020
Мислења
182
Поени од реакции
264
Кажи ми и тебе ти е Скендербег сојузник, а Крали Марко непријател, како на другар ти стручњакот :D
Pa normalno be maloumen
Od krali marko samo pivoto go priznaan
Skender e svetinja
Inace slikafa ti odgovara sig takov ti e suratot
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.660
Поени од реакции
17.504
Pa normalno be maloumen
Od krali marko samo pivoto go priznaan
Skender e svetinja
Inace slikafa ti odgovara sig takov ti e suratot
Добро е барем не се криеш колку си шлакнат, оти на @Византиецот срам му е да си признај ваква работа. :zver:

Терајте си со пријателот да дискутирате алтернативни истории, во право бев што не зедов сериозно да коментирам.
 
Член од
26 декември 2020
Мислења
182
Поени од реакции
264
Добро е барем не се криеш колку си шлакнат, оти на @Византиецот срам му е да си признај ваква работа. :zver:

Терајте си со пријателот да дискутирате алтернативни истории, во право бев што не зедов сериозно да коментирам.
Zvezde granda imas vecer
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.873
Поени од реакции
1.769
Pa albanskiot jazik prv pat se spomnuva vo 15 vek taka da toa e posle doagjanjeto na turcite vo balkanot! Nema nikakov albanski jazik pred 15 vek vo balkanot!
Prasanjeto e dali denesnite albanci se asimilirani sloveni ? Slovenski iminja, slovenski toponimi, hidronimi itn.. ima nasekade niz albanija.
Tie velat deka toa e ostanato taka od bulgarskoto i srpsko tsarstvo, no izgleda ne e taka.
Obicno imeto na edno selo e dadeno od samite ziteli koi go naseluvaat, a poveketo sela vo Albania imaat slovenski, makedonski toponimi.
Kako sto vo makedonia imame nekolku sela koi se turski i imaat turski iminja... no samo tie cisto turski sela! Ne tie mesanite normalno!

Albancite vo makedonia go zboruvaat nasiot jazik a ne nie nivniot!
Koga odis vo druga drzava go primis jazikot na taa drzava a ne go nametnuvas tvojot jazik!
Те читам вака паметен ми изгледаш, дај бар на темата за потекло на албанците пиши ја твојата теза за потеколото на албанците, да не ги замараме другите во темава.
Ова го барам од тебе, бидејќи доста имаш читано, особено на италјански, пошто го знаеш и јазикот, а најголемата архива за историја е во Рим.
 
Член од
30 март 2021
Мислења
78
Поени од реакции
83
Те читам вака паметен ми изгледаш, дај бар на темата за потекло на албанците пиши ја твојата теза за потеколото на албанците, да не ги замараме другите во темава.
Ова го барам од тебе, бидејќи доста имаш читано, особено на италјански, пошто го знаеш и јазикот, а најголемата архива за историја е во Рим.
Kako prvo sakam da kazam deka site sme ispomesani, i bidejki albancite ziveat vo taa teritorija imaat pravo na taa istorija.

Za albancite ne mozam da kazam drugo nisto, zatoa kako sto rekov prethodno nema dovolno dokazi:

- Prv pat se spomnati vo 11 vek, i dali tie se bile vsusnost albancite od denes ili pleme so takvo ime!
- Jazikot e spomnat prv pat vo 15 vek i toa pak e cudno!
-Toponimijata vo Albania koja poveketo ne e albanska , i toa e cudno ! I kako sto rekov bez razlika vo koe kralstvo, tsarstvo bile, originalnata toponomija bi trebalo da se zacuva!

-Cel balkan e sloveniziran duri i romanskiot jazik 20% e slovenski, a albanskiot jazik ne? Pa albanskiot bi trebalo najmnogu da se slovenizira zatoa sto sirenjeto na staroslovenskiot jazik pocnuva od makedonia, a albania e do makedonia! Za grcija toa ne vazi zatoa sto sirenjeto pocnuva od Makedonia na sever i istok a ne od makedonia kon Jug.

Sto da kazam za potekloto za albancite? Spored mene tie ne se Iliri a vo isto vreme se ispomesani so domorodnoto naselenie, no ne veruvam deka jazikot e toj na ilirite!

Tie se nekoj narod koj:

- Dojdele zaedno so "slovenite " i protobulgarite 5 i 6vek, so drugo ime pa imeto albanci go prifatile pokasno kako regionalno, pa se pomesale so domorodnoto naselenie pa taka zacuvale nekoj ilirski zbor, isto kako sto pokasno zacuvale italijanski, latinski i grcki zborovi.

- isto pleme srodno so Romancite, odnosno Daki, koj dojdele od Dakia vo 5 vek, no za razlika od romancite ne bile celosno romanizirani, zatoa sto izbegale od Dakia pred toa da se sluci ? Ima edno pleme Dakisko sto se vika : Albocenses.

- ili pa kako sto veli prethodnata kniga, albancite se edno grcko pleme koe zboruvalo poinakov jazik, (i koga velam za toa zboruvam za juznite albanci , i epir, ne severnite i kosovarite).

Ili pak dojdele zaedno so turcite kako trgovci, no ovaa teorija za mene e poveke za kosovarite i severnite albanci. Pa bilo pleme koe se prosirilo od kosovo pa se do cela albania, i vo toj period ako ne se lazam ima migracii vo grcija 13 -14vek i vo italia 15 -16 vek.

Kako i da e , bez dokazi ne moze nisto da se kaze, pa taka ako sakat da bidat iliri neka bidat, nikoj ne im zabranuva i ne gi negira!
No nemoj da se negirat makedoncite ili pa albancite da se narekuvaat "avtohtoni" vo makedonska zemja !
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.026
Поени од реакции
4.236
Kako prvo sakam da kazam deka site sme ispomesani, i bidejki albancite ziveat vo taa teritorija imaat pravo na taa istorija.

Za albancite ne mozam da kazam drugo nisto, zatoa kako sto rekov prethodno nema dovolno dokazi:

- Prv pat se spomnati vo 11 vek, i dali tie se bile vsusnost albancite od denes ili pleme so takvo ime!
- Jazikot e spomnat prv pat vo 15 vek i toa pak e cudno!
-Toponimijata vo Albania koja poveketo ne e albanska , i toa e cudno ! I kako sto rekov bez razlika vo koe kralstvo, tsarstvo bile, originalnata toponomija bi trebalo da se zacuva!

-Cel balkan e sloveniziran duri i romanskiot jazik 20% e slovenski, a albanskiot jazik ne? Pa albanskiot bi trebalo najmnogu da se slovenizira zatoa sto sirenjeto na staroslovenskiot jazik pocnuva od makedonia, a albania e do makedonia! Za grcija toa ne vazi zatoa sto sirenjeto pocnuva od Makedonia na sever i istok a ne od makedonia kon Jug.

Sto da kazam za potekloto za albancite? Spored mene tie ne se Iliri a vo isto vreme se ispomesani so domorodnoto naselenie, no ne veruvam deka jazikot e toj na ilirite!

Tie se nekoj narod koj:

- Dojdele zaedno so "slovenite " i protobulgarite 5 i 6vek, so drugo ime pa imeto albanci go prifatile pokasno kako regionalno, pa se pomesale so domorodnoto naselenie pa taka zacuvale nekoj ilirski zbor, isto kako sto pokasno zacuvale italijanski, latinski i grcki zborovi.

- isto pleme srodno so Romancite, odnosno Daki, koj dojdele od Dakia vo 5 vek, no za razlika od romancite ne bile celosno romanizirani, zatoa sto izbegale od Dakia pred toa da se sluci ? Ima edno pleme Dakisko sto se vika : Albocenses.

- ili pa kako sto veli prethodnata kniga, albancite se edno grcko pleme koe zboruvalo poinakov jazik, (i koga velam za toa zboruvam za juznite albanci , i epir, ne severnite i kosovarite).

Ili pak dojdele zaedno so turcite kako trgovci, no ovaa teorija za mene e poveke za kosovarite i severnite albanci. Pa bilo pleme koe se prosirilo od kosovo pa se do cela albania, i vo toj period ako ne se lazam ima migracii vo grcija 13 -14vek i vo italia 15 -16 vek.

Kako i da e , bez dokazi ne moze nisto da se kaze, pa taka ako sakat da bidat iliri neka bidat, nikoj ne im zabranuva i ne gi negira!
No nemoj da se negirat makedoncite ili pa albancite da se narekuvaat "avtohtoni" vo makedonska zemja !
Прво спомнување на албанскиот јазик е во 13 век
The first attested written mention of the Albanian language was on 14 July 1284 in Dubrovnik in modern Croatia when a crime witness named Matthew testified: "I heard a voice shouting on the mountainside in the Albanian language" (Latin: Audivi unam vocem, clamantem in monte in lingua albanesca).
Во 16 век е првата книга, 1555, Мешари на Ѓон Бузуку.

Во албанскиот јазик има и бајаги словенски зборови.

The characteristics of Tosk and Gheg in the treatment of the native and loanwords from other languages are evidence that the dialectal split preceded the Slavic migration to the Balkans,[18][56][57] which means that in that period (the 5th to 6th centuries AD), Albanians were occupying nearly the same area around the Shkumbin river, which straddled the Jireček Line.[58][54]
https://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_language#cite_note-hamp1963-56
The earliest loanwords attested in Albanian come from Doric Greek,[122] whereas the strongest influence came from Latin.
(1780–1844) was the first to note Latin's influence on Albanian and claimed "the Latin loanwords in the Albanian language had the pronunciation of the time of Emperor Augustus".[134]
  • Some 85 Latin words have survived in Albanian but not (as inherited) in any Romance language. A few examples include Late Latin celsydri → dial. kulshedërkuçedër 'hydra', hībernusvërri 'winter pasture', sarcinārius 'used for packing, loading' → shelqëror 'forked peg, grapnel, forked hanger', solanum 'nightshade', lit. 'sun plant' → shullë(r) 'sunny place out of the wind, sunbathed area', splēnēticusshpretkë 'spleen', trifurcustërfurk 'pitchfork'.[139]
    [*]
Ако албанскиот јазик има само италијански позајмени зборови, како го објаснуваш ова?
Romanian scholars such as Vatasescu and Mihaescu, using lexical analysis of the Albanian language, have concluded that Albanian was heavily influenced by an extinct Romance language that was distinct from both Romanian and Dalmatian. Because the Latin words common to only Romanian and Albanian are significantly fewer in number than those that are common to only Albanian and Western Romance, Mihaescu argues that the Albanian language evolved in a region with much greater contact with Western Romance regions than with Romanian-speaking regions, and located this region in present-day Albania, Kosovo and Western Macedonia, spanning east to Bitola and Pristina.[143]
https://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_language#cite_note-MadgearuAlbanianRomans-158
Овде ги имаш сите инфоримации за албанскиот јазик.
 

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
1.898
Поени од реакции
5.406
Ајде и јас да се приклучам кон оф-топикот за албанците. И јас мислам дека имаат нешто домородно во нив. Во секој случај тоа не причина за пување, не значи дека ако некој е Словен тој нема право на живот, тоа не е коректно. Словените се исто европјани и има многу словенски земји што се супер и не влегле во конфликт со никој Чешка, Словачка и др. Русија е таа која им дава лошо име на словените, а и самта е повеќе Азиски бехемот со солидна монглоска ад-микстура. За разлика од Европските Словени ко двете претходно.
А за делумно оригинални гени ајде реално гледано, сите имаме до негде. Кога дошле словените Балканот не бил празен.
Мојата хипотеза е дека и Црна Гора и Србија влечат Илирски гени, барајте да читате за Динарски Тип на човек (типичен Никола Тесла и Новак Ѓокович). Во римски извори се спомнува дека Илирите се претерано високи и конфликтни. Реално кога одиш Црна Гора ќе видиш црномурести луѓе кои имаат и по 2 метра.

Ние Македонците се шушка дека генетски многу потсеќаме на Власите.

Кога би сумирал, има разлики меѓу сите нас како Балкански народи, затоа имаме свои земји, ама гледано во целина еден Албанец, Србин, Македонец и Грк секогаш ќе бидат послични и посродни кога ќе ги споредиш со некој Холаѓанец на пример, кој е сроден со Англичани, Германци и Данци.
Сите 4 земји, вриштиме Балкански гени.
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2021
Мислења
78
Поени од реакции
83
Прво спомнување на албанскиот јазик е во 13 век

Во 16 век е првата книга, 1555, Мешари на Ѓон Бузуку.

Во албанскиот јазик има и бајаги словенски зборови.

https://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_language#cite_note-hamp1963-56

https://en.wikipedia.org/wiki/Jernej_Kopitar
Ако албанскиот јазик има само италијански позајмени зборови, како го објаснуваш ова?
https://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_language#cite_note-MadgearuAlbanianRomans-158
Овде ги имаш сите инфоримации за албанскиот јазик.
Kako i da e nema albanski jazik pred 13 vek. I slovenskite zborovi sto gi ima vo albanskiot jazik se pomalku od tie sto gi ima vo romanskiot jazik, i toa e nelogicno! Kade e gavranot?
Автоматски споено мислење:

  • Some 85 Latin words have survived in Albanian but not (as inherited) in any Romance language. A few examples include Late Latin celsydri → dial. kulshedërkuçedër 'hydra', hībernusvërri 'winter pasture', sarcinārius 'used for packing, loading' → shelqëror 'forked peg, grapnel, forked hanger', solanum 'nightshade', lit. 'sun plant' → shullë(r) 'sunny place out of the wind, sunbathed area', splēnēticusshpretkë 'spleen', trifurcustërfurk 'pitchfork'.[139]
    [*]
85 zborovi koi ne se koristat vo drugi romanski jazici ? Kakva propaganda e toa ?

Hybernus na italijanski inverno
Trifurcus
na italijanski tre forche ili tre punte
Forca, Forche, forchetta = veljuski
Solanum = solano za rastenieto , solare, soleggiato za soncevo mesto. Shuller e daleku od toa!
Spleneticus = na italijanski splenetico!
shpretke e daleku od toa!

So toa se pokazuva kolku wikipedia e verodostojna!
Автоматски споено мислење:

The earliest loanwords attested in Albanian come from Doric Greek,[122] whereas the strongest influence came from Latin.
I sto znaci toa ?? Tie zborovi albanskiot jazik gi nema zemeno direktno od "doric greek" tuku pozajmeno od Koine jazikot koi se zboruval vo Vizantija! A koine jazikot imal dorski zborovi!.

Eve ti i vo makedonskiot jazik. Na wikipedia ti pokazuva nekolku , no se mnogu poveke haha


Kolku verodostojna e vikipedija :
Na linkot koj go prativ ti pisuva nekolku makedonski zborovi "pozajmeni" od anticki grcki jazik. Koga pritisnav na zborot MIRIS, pise deka ovoj zborot poteknuva od grckiot MIRON :
From Ancient Greek μύρον (múron, “sweet oil, unguent, perfume”).

Pritiskam na Miron, i mi vika deka zborot ne e grcki tuku e pozajmen mozebi od Evrejski MOR:
From μύρω (múrō) according to the Ancients, and from μύρρα (múrrha) according to Athenaeus. Probably a foreign borrowing; compare Hebrew מֹר‎ (mōr).

I Sega kazi mi ti , koj od kogo pozajmil? Na krajot ke izleze deka zborot e vsusnost anticki makedonski !
Etimologija na makedonski ?
miris = prijatno, blago, MILO ? Gledam, baram na google mi izleva na srpski: sinonimi za miris = miloduh !
Miris =( r = l ) = milis, mil-o ? Nesto milo i prijatno za oset?

Eve ke ti gi napisam pak nekoi od drugite anticki zborovi koi veke gi imam kazano :
Kravvatos = krevet , na grcki = krevati. Cist makedonski zbor koj poteknuva od glagolot KREVA = DA SE DIGNE, dignato, nesto sto ne e na zemja

Kikkeroi = kikiriki
Avarkna = kosa od staroslovenski barknot (bricen), i denesno vlakna
Akrouni = krajni
Akrea = kera, kerka
Garkan = granka
Itn..
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.026
Поени од реакции
4.236
Kako i da e nema albanski jazik pred 13 vek. I slovenskite zborovi sto gi ima vo albanskiot jazik se pomalku od tie sto gi ima vo romanskiot jazik, i toa e nelogicno! Kade e gavranot?
Автоматски споено мислење:


85 zborovi koi ne se koristat vo drugi romanski jazici ? Kakva propaganda e toa ?

Hybernus na italijanski inverno
Trifurcus
na italijanski tre forche ili tre punte
Forca, Forche, forchetta = veljuski
Solanum = solano za rastenieto , solare, soleggiato za soncevo mesto. Shuller e daleku od toa!
Spleneticus = na italijanski splenetico!
shpretke e daleku od toa!

So toa se pokazuva kolku wikipedia e verodostojna!
Автоматски споено мислење:I sto znaci toa ?? Tie zborovi albanskiot jazik gi nema zemeno direktno od "doric greek" tuku pozajmeno od Koine jazikot koi se zboruval vo Vizantija! A koine jazikot imal dorski zborovi!.

Eve ti i vo makedonskiot jazik. Na wikipedia ti pokazuva nekolku , no se mnogu poveke haha


Kolku verodostojna e vikipedija :
Na linkot koj go prativ ti pisuva nekolku makedonski zborovi "pozajmeni" od anticki grcki jazik. Koga pritisnav na zborot MIRIS, pise deka ovoj zborot poteknuva od grckiot MIRON :
From Ancient Greek μύρον (múron, “sweet oil, unguent, perfume”).

Pritiskam na Miron, i mi vika deka zborot ne e grcki tuku e pozajmen mozebi od Evrejski MOR:
From μύρω (múrō) according to the Ancients, and from μύρρα (múrrha) according to Athenaeus. Probably a foreign borrowing; compare Hebrew מֹר‎ (mōr).

I Sega kazi mi ti , koj od kogo pozajmil? Na krajot ke izleze deka zborot e vsusnost anticki makedonski !
Etimologija na makedonski ?
miris = prijatno, blago, MILO ? Gledam, baram na google mi izleva na srpski: sinonimi za miris = miloduh !
Miris =( r = l ) = milis, mil-o ? Nesto milo i prijatno za oset?

Eve ke ti gi napisam pak nekoi od drugite anticki zborovi koi veke gi imam kazano :
Kravvatos = krevet , na grcki = krevati. Cist makedonski zbor koj poteknuva od glagolot KREVA = DA SE DIGNE, dignato, nesto sto ne e na zemja

Kikkeroi = kikiriki
Avarkna = kosa od staroslovenski barknot (bricen), i denesno vlakna
Akrouni = krajni
Akrea = kera, kerka
Garkan = granka
Itn..
Ако нема докази дека го нема не значи дека е направен за 24 часа, треба време за да се креира јазик.
Може да се знае што си по професија?
Автоматски споено мислење:

Ајде и јас да се приклучам кон оф-топикот за албанците. И јас мислам дека имаат нешто домородно во нив. Во секој случај тоа не причина за пување, не значи дека ако некој е Словен тој нема право на живот, тоа не е коректно. Словените се исто европјани и има многу словенски земји што се супер и не влегле во конфликт со никој Чешка, Словачка и др. Русија е таа која им дава лошо име на словените, а и самта е повеќе Азиски бехемот со солидна монглоска ад-микстура. За разлика од Европските Словени ко двете претходно.
А за делумно оригинални гени ајде реално гледано, сите имаме до негде. Кога дошле словените Балканот не бил празен.
Мојата хипотеза е дека и Црна Гора и Србија влечат Илирски гени, барајте да читате за Динарски Тип на човек (типичен Никола Тесла и Новак Ѓокович). Во римски извори се спомнува дека Илирите се претерано високи и конфликтни. Реално кога одиш Црна Гора ќе видиш црномурести луѓе кои имаат и по 2 метра.

Ние Македонците се шушка дека генетски многу потсеќаме на Власите.

Кога би сумирал, има разлики меѓу сите нас како Балкански народи, затоа имаме свои земји, ама гледано во целина еден Албанец, Србин, Македонец и Грк секогаш ќе бидат послични и посродни кога ќе ги споредиш со некој Холаѓанец на пример, кој е сроден со Англичани, Германци и Данци.
Сите 4 земји, вриштиме Балкански гени.
Што ти значи тоа албанците имаат нешто домородно?
Толку ли боли вистината да кажеш албанците се домороден народ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom