Анонимно сурфање

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
Барајќи по Гугл не најдов ништо прецизно за ова. Проблемов е следен: Како да се сурфа на компјутер врзан мрежно со други компјутери од иста фирма а без да се остави трага т.е. да немаат информација кои сајтови сум ги посетил и сл. Имаат Тимвјуер инсталирано на сите компјутери што ја исклучувам при секое логирање. Сурфам преку гугл инкогнито. Е сега како да ги сокријам линковите кај што сум бил? Има надеж?
Ова е сосем друг совет али мене ако ме прашаш ако работата до толку не ти прави мерак и воедно шефовите се контрол фрикови подобро барај си друга работа.

Друга варијанта е со шефот да се договориш одредено време за сурфање да имаш пошто и научно докажано е дека си попродуктивен ако не се форсираш цело време на едно нешто.

П.С Претпоставувам наједноставна варијанта е да си инсталираш твој ОС и да го бутираш од УСБ и да се поврзеш на интернет од мобилен така 100% никој нема да те следи само не знам дали вреди до толку да се замараш.
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
317
Ова е сосем друг совет али мене ако ме прашаш ако работата до толку не ти прави мерак и воедно шефовите се контрол фрикови подобро барај си друга работа.

Друга варијанта е со шефот да се договориш одредено време за сурфање да имаш пошто и научно докажано е дека си попродуктивен ако не се форсираш цело време на едно нешто.

П.С Претпоставувам наједноставна варијанта е да си инсталираш твој ОС и да го бутираш од УСБ и да се поврзеш на интернет од мобилен така 100% никој нема да те следи само не знам дали вреди до толку да се замараш.
Баш како што рече.. не вреди толку да се замарам. А за тоа со шефовите и работата да не се лажеме 90% се исти, а немам толку вештини за да најдам работа во останатите подобри 10%
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
428
Поени од реакции
582
Aj poveli elaboriraj ja situcijata. Bas me zainteresira!
https://www.softether.org/4-docs/1-manual/2._SoftEther_VPN_Essential_Architecture/2.3_Server_Authentication

tl;dr - Апликацијата има fingerprint од сертификатот на серверот. Ако некој проба да направи man in the middle, сертификатот ке биде сменет и апликацијата ке го детектира тоа.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
https://www.softether.org/4-docs/1-manual/2._SoftEther_VPN_Essential_Architecture/2.3_Server_Authentication

tl;dr - Апликацијата има fingerprint од сертификатот на серверот. Ако некој проба да направи man in the middle, сертификатот ке биде сменет и апликацијата ке го детектира тоа.
Aaaaa ok! Vo slucajov kade e man in the middle atackerot ...LAN ili WAN? Vo LAN situacija ne pomaga nisto!
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Ако fingerpint-от е хардкодиран во апликацијата, не е важно каде е man in the middle нападот.
Aha...da de ..taka e!

Again u lan ne ti vazi muabetov....sniferot ne menja paketi ili hashovi!

I pak: Again u lan ne ti vazi muabetov....sniferot ne menja paketi ili hashovi!

Баш како што рече.. не вреди толку да се замарам. А за тоа со шефовите и работата да не се лажеме 90% се исти, а немам толку вештини за да најдам работа во останатите подобри 10%
Druze localno mozes tragovi da brises na se drugo adminot ima kontrola.
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
428
Поени од реакции
582
Aha...da de ..taka e!

Again u lan ne ti vazi muabetov....sniferot ne menja paketi ili hashovi!

I pak: Again u lan ne ti vazi muabetov....sniferot ne menja paketi ili hashovi!


Druze localno mozes tragovi da brises na se drugo adminot ima kontrola.
Ако сниферот не менува пакети тогаш имаш енкриптиран сообраќај што админот / тој што снифа неможе да го декриптира.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Ако сниферот не менува пакети тогаш имаш енкриптиран сообраќај што админот / тој што снифа неможе да го декриптира.
Океј, ако не нека си пушти од друг провајдер интернет само на неговиот пц и тоа е тоа :)

Дај олабави со глупостиве жити се, незнам како не можеш да сфатиш дека во ЛАН ова сето што го зборуваш е џабе, дали разбираш? Во лан во секој ебан момент од твојот пц некој има лог. Во ЛАН што сака може да прави со твојот пц тој некој. Енкриптиран сообраќај, дрн дрн кур се треси во ладна вода.
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
428
Поени од реакции
582
Океј, ако не нека си пушти од друг провајдер интернет само на неговиот пц и тоа е тоа :)

Дај олабави со глупостиве жити се, незнам како не можеш да сфатиш дека во ЛАН ова сето што го зборуваш е џабе, дали разбираш? Во лан во секој ебан момент од твојот пц некој има лог. Во ЛАН што сака може да прави со твојот пц тој некој. Енкриптиран сообраќај, дрн дрн кур се треси во ладна вода.
Во логот ке пишува дека денес мојот компјутер комуницирал само со 1 сервер во Германија(пример). Неможе да открие кои сајтови сум ги гледал.

Во иднина ке те молам да намалиш со глупостиве. Во лан, кој што сакал можел да прави со мојот пц? Сериозно? Да дојдам со мојот лаптоп, ке се приклучам на лан по твој избор, па да те видам прави што ке ти текне со него. Може?
Ако не разбираш нешто, најдобро е да не се мешаш.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Во логот ке пишува дека денес мојот компјутер комуницирал само со 1 сервер во Германија(пример). Неможе да открие кои сајтови сум ги гледал.

Во иднина ке те молам да намалиш со глупостиве. Во лан, кој што сакал можел да прави со мојот пц? Сериозно? Да дојдам со мојот лаптоп, ке се приклучам на лан по твој избор, па да те видам прави што ке ти текне со него. Може?
Ако не разбираш нешто, најдобро е да не се мешаш.
Ти појма немаш бе човек, не е ова филм со хакери од 90тите :). Олабави малце, муабет правиме за фирма во која што има вработен човек кој одржува мрежа или сервер. Срамота е вакви глупости да трескаш, не се брукај жити господ
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
428
Поени од реакции
582
Ти појма немаш бе човек, не е ова филм со хакери од 90тите :). Олабави малце, муабет правиме за фирма во која што има вработен човек кој одржува мрежа или сервер. Срамота е вакви глупости да трескаш, не се брукај жити господ
Мојот коментар беше за делот со мрежата. Ако имам компјутер со админ пристап џабе ти се сите алатки. Најмногу што можеш да дознаеш е дека користам vpn од мојот компјутер.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Мојот коментар беше за делот со мрежата. Ако имам компјутер со админ пристап џабе ти се сите алатки. Најмногу што можеш да дознаеш е дека користам vpn од мојот компјутер.

Ок, нема разбирачка, џабе се расправаме.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
291
Поени од реакции
84
Aбе сурфај си кај сакаш и ич да не ти дреме. Ако праи проблем шефот ке дојдам ке му ја здробам главата

испратено од мојот galaxy S7 edge користејќи тапаталк
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
317
Дечки нема потреба за препирки, ако нема решение - здравје!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom