Анксиозност

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Имал некој позитивно искуство со Елицеа (Escitalopram) 10мг?

Предходно мајка ми пиеше Хелекс и Дијазепам, меѓутоа имаше кризни периоди и денес и ги препиша докторката Елицеата + да продолжи со Хелексот, а дијазепамот и ги прекина.
Мислам дека се исти ко Зепирата. Јас пиев такви. Ствараат зависност иако мене психијатарот ми рече дека не (само за инфо). Треба на подолг период да се пијат и во зависност од состојбата постепено се намалват пред да се откажат. Го смирват нервниот систем, значи и целосното функционирање на системот. Јас се здебелив прилично и желбата за социјализација ја изгубив (нормално, убо ти е дома издрогиран). Мене само ме успорија и ми го средија сонот. Сега неколку месеци без нив, се осеќам подобро од периодот пред да ги пијам, значи делувале. Антидепресив, ко антидепресив, кур те боли дека светот е сив. Не мислиш или помалку мислиш, значи и позитивни и негативни страни има тоа. Ефектот на high го има на почеток, после you go with the flow, и сакаш да ги откажиш зошто те средиле (ваљда). Периодот на whitdrawl е заебан и тежок.
Автоматски споено мислење:

Инаку хелекс и дијазепам се истото, не знам зошто ја трупале со дупла доза.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.550
Мислам дека се исти ко Зепирата. Јас пиев такви. Ствараат зависност иако мене психијатарот ми рече дека не (само за инфо). Треба на подолг период да се пијат и во зависност од состојбата постепено се намалват пред да се откажат. Го смирват нервниот систем, значи и целосното функционирање на системот. Јас се здебелив прилично и желбата за социјализација ја изгубив (нормално, убо ти е дома издрогиран). Мене само ме успорија и ми го средија сонот. Сега неколку месеци без нив, се осеќам подобро од периодот пред да ги пијам, значи делувале. Антидепресив, ко антидепресив, кур те боли дека светот е сив. Не мислиш или помалку мислиш, значи и позитивни и негативни страни има тоа. Ефектот на high го има на почеток, после you go with the flow, и сакаш да ги откажиш зошто те средиле (ваљда). Периодот на whitdrawl е заебан и тежок.
Автоматски споено мислење:

Инаку хелекс и дијазепам се истото, не знам зошто ја трупале со дупла доза.
Мислам дека матичната и ја препиша таа комбинација.

Фала за мислењето. Се надевам ќе и помогнат, зошто многу се измачи со тоа депресијата.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Имал некој позитивно искуство со Елицеа (Escitalopram) 10мг?

Предходно мајка ми пиеше Хелекс и Дијазепам, меѓутоа имаше кризни периоди и денес и ги препиша докторката Елицеата + да продолжи со Хелексот, а дијазепамот и ги прекина.
Мене ми помогнаа, само треба да се внимава на дозата и да се пијат подолго време. Кај мене на почетокот немаше ефект но после некое време осетив подобрување. Веројатно до некаде ги затапуваат чувствата, но во услови на депресија и тоа е корисно, барем додека ситуацијата се подобри.

Како што кажа членот погоре, треба многу да се внимава кога се прекинува со нив. Јас сакав да ги прекинам нагло кога проценив дека веќе нема потреба да ги пијам. Уште вториот ден имав големи проблеми со рамнотежата и вртоглавици. Веднаш морав да ги продолжам. Треба постепено и внимателно да се намалува дозата па лекар да каже кога конечно да се прекинат.

Уште една нус појава, предизвикуваат покажување на телесната тежина. Кај мене не се случи кога ги земав туку потоа. Откако ги откажав брзо качив 10 кг а немав некоја промена на начинот на исхрана.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.659
Поени од реакции
81.761
Инаку хелекс и дијазепам се истото, не знам зошто ја трупале со дупла доза
Дијазапамот делува смирувачки за телото, додека Хелексот е психички да се смириш...не се баш исти
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.550
Мене ми помогнаа, само треба да се внимава на дозата и да се пијат подолго време. Кај мене на почетокот немаше ефект но после некое време осетив подобрување. Веројатно до некаде ги затапуваат чувствата, но во услови на депресија и тоа е корисно, барем додека ситуацијата се подобри.

Како што кажа членот погоре, треба многу да се внимава кога се прекинува со нив. Јас сакав да ги прекинам нагло кога проценив дека веќе нема потреба да ги пијам. Уште вториот ден имав големи проблеми со рамнотежата и вртоглавици. Веднаш морав да ги продолжам. Треба постепено и внимателно да се намалува дозата па лекар да каже кога конечно да се прекинат.

Уште една нус појава, предизвикуваат покажување на телесната тежина. Кај мене не се случи кога ги земав туку потоа. Откако ги откажав брзо качив 10 кг а немав некоја промена на начинот на исхрана.
Подобро да не осеќа ништо отколку да и минуваат низ глава суицидни мисли. Фала
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.655
Поени од реакции
34.864
Мислам дека матичната и ја препиша таа комбинација.

Фала за мислењето. Се надевам ќе и помогнат, зошто многу се измачи со тоа депресијата.
...за овие лекарства не може да реши или да препише ,,матичен доктор,, најмалку да прави комбинации на лекови кои се предмет на препорака од специјалист и субспецијалист, посебно ако не е соодветно ,,стрефнат,, лекот, не сите антидепресиви и анксиолитици се компатибилни кај сите пациенти, затоа мора под строга контрола и следење, што ако токму од Елицеа (Escitalopram) 10мг ќе ги афектираат тие суицидни мисли, матичниот ли ќе ја следи? симболично, тој е само обичен општ лекар кој седи на сред раскрсница и дава насока на возилата каде да се движат, но не и како да се движат!
П.С.
....периодот на менопауза кај мајка ти највероватно е главниот кривец за таква состојба, зашто не размислувате во тој правец за консултација со гинеколог?
 
Последно уредено:

TE-EN

кибицер
Член од
18 септември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
5
Мислам дека се исти ко Зепирата. Јас пиев такви. Ствараат зависност иако мене психијатарот ми рече дека не (само за инфо). Треба на подолг период да се пијат и во зависност од состојбата постепено се намалват пред да се откажат. Го смирват нервниот систем, значи и целосното функционирање на системот. Јас се здебелив прилично и желбата за социјализација ја изгубив (нормално, убо ти е дома издрогиран). Мене само ме успорија и ми го средија сонот. Сега неколку месеци без нив, се осеќам подобро од периодот пред да ги пијам, значи делувале. Антидепресив, ко антидепресив, кур те боли дека светот е сив. Не мислиш или помалку мислиш, значи и позитивни и негативни страни има тоа. Ефектот на high го има на почеток, после you go with the flow, и сакаш да ги откажиш зошто те средиле (ваљда). Периодот на whitdrawl е заебан и тежок.
Автоматски споено мислење:

Инаку хелекс и дијазепам се истото, не знам зошто ја трупале со дупла доза.
Дали имаше тегоби од типот главоболка,вртоглавица,знорњр,болка во желудник,мачнина,губење апетит,додека се навикнуваше на Зепира?,.Јас еве 10 дена ги пијам по шема од 20мг.Првите 5 денови по четвртина,вторите пет денови по половина.И премногу лошо ги поднесувам,ги имам сите овие нус појави што те прашав дали ги имаше и ти.Сега се плашам од утре дали да ги продолжам или да се консултирам со докторката.Многу тешко се справувам.Чуствувам како анксиознозта и паничните напади да ми попуштаат,но ме мачат нус појавите.Ум немам во главата.На пола пат сум за до цело од 20мг кога ќе почнам да ги пијам и сега да се откажам и да ми сменат нова терапија,страшно ќе биде,Јово на Ново
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.659
Поени од реакции
81.761
Дали имаше тегоби од типот главоболка,вртоглавица,знорњр,болка во желудник,мачнина,губење апетит,додека се навикнуваше на Зепира?,.Јас еве 10 дена ги пијам по шема од 20мг.Првите 5 денови по четвртина,вторите пет денови по половина.И премногу лошо ги поднесувам,ги имам сите овие нус појави што те прашав дали ги имаше и ти.Сега се плашам од утре дали да ги продолжам или да се консултирам со докторката.Многу тешко се справувам.Чуствувам како анксиознозта и паничните напади да ми попуштаат,но ме мачат нус појавите.Ум немам во главата.На пола пат сум за до цело од 20мг кога ќе почнам да ги пијам и сега да се откажам и да ми сменат нова терапија,страшно ќе биде,Јово на Ново
Најдобро ќе биде да се консултираш до докторката што ти ги препишала. Али според мое искуство, сите апчиња што се за депресија/анксиозност ствараат нус појави на почетоците... Главоболки, дуење, поспаност, губење или стварање на апетит, зависи кај секого е различно.

Чим ти се намалила анксиозноста и паничните напади, не верувам дека ќе ти ги смени, значи имаат ефект (колку толку). Консултирај се уште еднаш со докторката, и само позитивно гледај на работите, знам дека е тешко, али труди се и се ќе биде во ред.
 
J

joli1

Гостин
Дали имаше тегоби од типот главоболка,вртоглавица,знорњр,болка во желудник,мачнина,губење апетит,додека се навикнуваше на Зепира?,.Јас еве 10 дена ги пијам по шема од 20мг.Првите 5 денови по четвртина,вторите пет денови по половина.И премногу лошо ги поднесувам,ги имам сите овие нус појави што те прашав дали ги имаше и ти.Сега се плашам од утре дали да ги продолжам или да се консултирам со докторката.Многу тешко се справувам.Чуствувам како анксиознозта и паничните напади да ми попуштаат,но ме мачат нус појавите.Ум немам во главата.На пола пат сум за до цело од 20мг кога ќе почнам да ги пијам и сега да се откажам и да ми сменат нова терапија,страшно ќе биде,Јово на Ново
Обично треба да пројде месец дена за да увидиш дали функционираат или не, многу често се работи за placebo.

Најдобро е да се консултираш со психијатарот што ти ги препишал, да му ги кажеш сите нус појави кои ги чувствуваш, како и тоа дали имаш намалување на анксиозност и депресија.

Доколку после користење на escitalopram-от ти се појавуваат или ти се поинтензивни суицидалните мисли, под хитно контактирај доктор и кажи им на твоите најблиски за да те пазат и посматраат, затоа што првиот месец е најчесто најкритичен.

Иначе, имаш и седативни, но и стимулирачки антидепресиви. Escitalopram-от, ако не се лажам, спаѓа во седативните, додека fluoxetine-от спаѓа во стимулирачки (дури и мислам дека е најстимулирачки од сите, освен bupropion-от).

Сега, кој антидепресив ти одговара и дали ќе ти одговара, зависи многу и од твоите симптоми пред користење на антидепресивите, на пример, доколку имаш депресија и патиш од недостиг на енергија, летаргичност, константен умор, контрапродуктивно би ти било да користиш седативни антидепресиви затоа што само ќе ги интензивираат тие симптоми, т.е ќе те направат уште поуморен и слично. Одредени психијатри не го разбираат ова, затоа е многу битно сам да истражиш.

Од моја нестручна перспектива (не сум ни психолог, ни психијатар) сметам дека антидепресиви не треба да се користат како долготраен начин за намалување на симптомите на генерална анксиозност, туку сметам дека антидепресивите треба да се користат само за тешки облици на анксизоност, како што е опсесивно-компулсивното растројство.

Сметам дека далеку подобар лек (фармацевски) се бензодиазепините, поточно дијазепам или хелекс во зависност од сериозноста на анксиозноста кај личноста.

Не само што бензодиазепините се далеку поефикасни за анксиозност и смируваат одма, истотака постои можност истите да ги користиш само на одредени денови, т.е денови кога имаш екстремна неиздржлива анксиозност, што не е случајот со антидепресивите кои што мораш да ги земаш на дневна база долг временски период, а потоа да ги откажуваш континуирано намалувајќи ги дозите.

Користење на бензодиазепини само по потреба, одредени денови во месецот или пак неделата ќе и ги намали симптомите на анксиозност на личноста, нема да и развие огромна толеранција и нема да има проблеми при откажување од истите.

Сега доколку ги користиш секојдневно бензодиазепините, јас би рекол далеку подобра алтернатива се антидепресивите од причина што нема тешки физички болки при апстинирање и полесни се за откажување.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Дали имаше тегоби од типот главоболка,вртоглавица,знорњр,болка во желудник,мачнина,губење апетит,додека се навикнуваше на Зепира?,.Јас еве 10 дена ги пијам по шема од 20мг.Првите 5 денови по четвртина,вторите пет денови по половина.И премногу лошо ги поднесувам,ги имам сите овие нус појави што те прашав дали ги имаше и ти.Сега се плашам од утре дали да ги продолжам или да се консултирам со докторката.Многу тешко се справувам.Чуствувам како анксиознозта и паничните напади да ми попуштаат,но ме мачат нус појавите.Ум немам во главата.На пола пат сум за до цело од 20мг кога ќе почнам да ги пијам и сега да се откажам и да ми сменат нова терапија,страшно ќе биде,Јово на Ново
Искрено, не памтам. Веќе месеци не ги пијам воопшто. Знам дека на почеток имав high чувство. Вртоглавици да, ама подоцна. Не сум сигурен дали ми беше поради апчињата или нешто друго. Можеби немаш искуство со прекурсори од претходно и зато ти е така? Јас се пукав со хемија пред да ми се зајача анксиозноста и паничните напади.
Чувството дека не си тука, дереализација и деперсонализација можеби ти се нус појави. Јас пиев од 10мг. и првото апче од 10 ме снема. Знам седев на кревет кога се напив и тогаш девојка ми рече дека ќе излези да заврши обврски и кога се врати беше како 30 секунди, а ја немало еден саат или два. Буквално не постоев. Блокатори, блокираат моторни и ментални активности за да се генерира нервниот систем. Постепено ги нсмалвав зошто ми беа веќе досадни и мислам дека немаа ефект.
Е, тогаш ми беше лошо, и првиот пат се вратив на нив, за после да минам низ whitdrawal и да ги кикнам. И тоа ради шо не му функционираше онлајн рецепт системот на матичниот/аптеката.
Забавен период со многу преплети. Денес се опоравувам од заморот што ми го приредија и што ме успорија. Исто, социјалниот живот го изгубив, пошо who needs people when you got drugs, right? Ми поможија да се насочам на правилниот пат и нештата шо сакам да ги прам (ми дадоја ментална смиреност за да можам да ги размислам и процесирам овие работи).
Зборни со психијатарот за овие нус појави и биди отворе/на со луѓето дека пиеш или ќе пиеш антидепресиви и воведи во твојот свет, не се срами и затвора. ВЕЖБАЈ, многу помага, премногу.
Ќе помини време и ќе се навратиш на периодов како искуство од животот. Ќе научиш многу за себе итн.

You can do it. Kick the illusion, enjoy the trip.
 

TE-EN

кибицер
Член од
18 септември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
5
49 год.имам а 6 год.пиев Пароксетин.Супер бев се до пред 1 месец.На одмор ме фатија паничните напади.Ни одмор видов ни ништо.Среќа што имам работа која бара висока концентрација,се додека сум фокусиран на работата,здрав ко бебе сум.На момент ќе се штрекнам и се прашувам"еј добар сум",во истиот момент како со копче да притискам ON и ме фаќа епизода на паничен напад.Се борам со сите сили,продолжувам со работа,ги игнорирам и си поминува.Но што кога немам активност?организмот бара и одмор.Се случува и од спиење да ме разбуди тоа лудило.Почнав со медитации од YouTube .Искрено многу ми помагаат.Пешачиме навечер со сопругата која многу ми помага на психички план.Во друштво сум cool ,ништо не ми е.Ми годи друштво.Очигледно овие нус појави ми се од Зепира,ќе морам да се консултирам со докторката на која бескрајно и верувам.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
441
Поени од реакции
724
Od cel zivot anksioznost depresija, I nekoi narusuvanja, poradi zivot so nesvesni clenovi na semejstvo stiganje duri I do samoubistvo koga e najloso, mozam da kazam deka samo svesniot zivot me izvlece na povrsina so kombinacija na zdrava utrinska rutina.
Veke ne pijam nikakvi apcinja veke godina I kusur, zivotot mi se stabilizira najmnogu od koga skinav kontakti so familijata...(Narzisoizam level 100)..
Tesko e sekoj pat da si svesen poradi sekojdnevieto, I mnogu raseanost primekam koga sum dolgo vreme pod technologija ili socialni mrezi...
Beganje od negativni luge, kontinuirana zdrava utrinska retina, bez tehnologii koga se moze, poceke priroda I najvazno svesen zivot sto e najteskiot del ama so vezbanje se stanuva podobar, site dlaboki obracsi od mozokot se raspagaat I stanuvas nekako sloboden....
Vi pozeluvam na site se najdobro...
 

TE-EN

кибицер
Член од
18 септември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
5
Мислам дека се исти ко Зепирата. Јас пиев такви. Ствараат зависност иако мене психијатарот ми рече дека не (само за инфо). Треба на подолг период да се пијат и во зависност од состојбата постепено се намалват пред да се откажат. Го смирват нервниот систем, значи и целосното функционирање на системот. Јас се здебелив прилично и желбата за социјализација ја изгубив (нормално, убо ти е дома издрогиран). Мене само ме успорија и ми го средија сонот. Сега неколку месеци без нив, се осеќам подобро од периодот пред да ги пијам, значи делувале. Антидепресив, ко антидепресив, кур те боли дека светот е сив. Не мислиш или помалку мислиш, значи и позитивни и негативни страни има тоа. Ефектот на high го има на почеток, после you go with the flow, и сакаш да ги откажиш зошто те средиле (ваљда). Периодот на whitdrawl е заебан и тежок.
Автоматски споено мислење:

Инаку хелекс и дијазепам се истото, не знам зошто ја трупале со дупла доза.
еве веќе месец дена ги пијам и можам да кажам дека ефектот на подобро се сеќава тек сега.Не е лек кој делува одма.Добар сум сега,ама низ страшни маки поминав додека почна да делува лекот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom