Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

  • СДСМ

    Гласови: 17 7,2%
  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 65 27,4%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 108 45,6%
  • ДУИ

    Гласови: 6 2,5%
  • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 2 0,8%
  • БЕСА

    Гласови: 2 0,8%
  • ДПА

    Гласови: 1 0,4%
  • Друга партија (ќе пишам за која)

    Гласови: 13 5,5%
  • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

    Гласови: 23 9,7%

  • Вкупно гласачи
    237
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
Гласај за ВМРО ДПМНЕ де. Така ќе го срушиш Заев.
Многу некако го потценувате Меѓународниот Фактор.
Многу кратко памтење имате штом заборавивте дека ЕУ и САД се тие кои го турнаа Груевски од власт.
Народ не го турна.
ОК е Апасиев само да води малку поприземна политика и ќе биде топ алтернатива.
megunarodniot faktor propagira pazarna ekonomija i kapitalizam. cel e zastita na sistemot a ne instaliranje na mali kastro na balkanot... tie seuste ne ja registriraat levicata ko problem i faktor posto ne se, momentlano se i zad dui i zad alijansata u glasovi. denot koga ke stanat faktor megunarodnata prva ima da gi odere.
Автоматски споено мислење:

Ние сме веќе Зимбабве со економија.
Го правиш Мицко и дпне како божем они ќе не истераат на прав пат. Они ќе вратат 10% од гласачите на ист принцип како и претходно. Со партиски вработувања и уцени. Не знам зашто некој кој веќе се откажал од вмро би гласал пак без притоа да има корист.
Левица е во подем затоа што на народот им е преку кур од криминалниве партии, не дека немале ништо сработено до сега. Доста мали партии немаат ништо сработено па немаат толкав пораст.
pricam ti pricu rabotava...

ajde ke vidime...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.714
Поени од реакции
17.376
Гласај за ВМРО ДПМНЕ де. Така ќе го срушиш Заев.
Многу некако го потценувате Меѓународниот Фактор.
Многу кратко памтење имате штом заборавивте дека ЕУ и САД се тие кои го турнаа Груевски од власт.
Народ не го турна.
ОК е Апасиев само да води малку поприземна политика и ќе биде топ алтернатива.
i sto ako go srusime,ako ovie teraat ista politika na albanizacija i tivko no sigurno ni otide cel zemja? Veruvam deka 90 posto od glasacite na levica ne gi interesira idologijata. Gleame svezi lugje, nekomprimitiran kadar i lugje na celo sto za sega se drzat do zborot i otvorija temi sto ostanatite politicari 20 godini gi izbegavaat.
Grcija da ne stana venecuela koga dojdoa Siriza na vlast?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Има некој numbers geek херој да направи симулација на советничките гласови пресликани доколку ова би биле парламентарни избори?
Иако нема да е во целост соодветно бидејќи Левица не учествуваше во пола држава.
Во Скопските општини што спаѓаат во ИЕ1 имаат 17,012 гласа. Фалат уште дел од Чаир, Сарај, Студеничани, Сопиште и Македонски Брод. Два сигурни мандати и на граница за трет, со оваа излезност.
Во ИЕ2, само во Скопските општини + Куманово имаат 9,797. Така да и тука еден мандат и вториот би бил на граница зависи од излезноста.
Во ИЕ3, во Велес, Штип, Кочани и Свети Николе имаат 6,482. Еден мандат, ама дали би стигнале до втор тешко е да се предвиди.


Едит:

Инаку сеа гледам дека за совети во Скопските општини поминале многу подобро него ли за Совет на Град Скопје. Повеќе од 3 илјади гласови имаат во општиниските совети за разлика од Совет на Град Скопје.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.196
Што е финтава со величење на Левица која фура ултра националистичка политика. Мислам ОК е тоа бунтовен став, национал патриотизам, чукање вгради, барање правда.
Не мислите ли дека таа политика не може и нема да помине кај меѓународниот фактор?
Побогу се радувате на подемот на една партија која застапува социјалистички политики во срцето на Европа. Сакате Македонија да биде Северна Кореа на Балканот. Ко небаре сме светска веле сила. Ќе излагаме од НАТО, ќе си ебаваме сојките.
Се смеете на пловен Вардар, а шлапкате на луцидни Апасиеви говори. Стварно не сте ми јасни.
Да дадеше примери дека фура ултра националистичка политика? А што фајде од меѓународниот фактор буквално имаш сега потрчко што све направи што му беше кажано а никој не го ферма ни па државата таа никогаш не стоела полоша. Малце цврст став треба да се преземе а и како што разбрав Левица цели и на внатрешни теми не верувам дека ќе дојдат до судир со меѓународниот фактор. Иначе радоста е во тоа што двете гробари се повеќе губат гласови. Што е за поздравување.
 
Последно уредено:

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Член од
15 февруари 2019
Мислења
898
Поени од реакции
3.507
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Во Скопските општини што спаѓаат во ИЕ1 имаат 17,012 гласа. Фалат уште дел од Чаир, Сарај, Студеничани, Сопиште и Македонски Брод. Два сигурни мандати и на граница за трет, со оваа излезност.
Во ИЕ2, само во Скопските општини + Куманово имаат 9,797. Така да и тука еден мандат и вториот би бил на граница зависи од излезноста.
Во ИЕ3, во Велес, Штип, Кочани и Свети Николе имаат 6,482. Еден мандат, ама дали би стигнале до втор тешко е да се предвиди.


Едит:

Инаку сеа гледам дека за совети во Скопските општини поминале многу подобро него ли за Совет на Град Скопје. Повеќе од 3 илјади гласови имаат во општиниските совети за разлика од Совет на Град Скопје.
Тоа е така бидејќи голем дел гласаа за градоначалници на ВМРО, зошто сигурно иделе со помислата дека гласот повеќе ќе вреди за таков кандидат, а ваму обратно,гласале за советници на Левица. Ја знам барем 10тина луѓе што вака изгласале.

На парламентарни според мене, минимум +10 до 15 илјади гласови.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
Да дадеше примери дека фура ултра националистичка партија? А што фајде од меѓународниот фактор буквално имаш сега потрчко што све направи што му беше кажано а никој не го ферма ни па државата таа никогаш не стоела полоша. Малце цврст став треба да се преземе а и како што разбрав Левица цели и на внатрешни теми не верувам дека ќе дојдат до судир со меѓународниот фактор. Иначе радоста е во тоа што двете гробари се повеќе губат гласови. Што е за поздравување.
kako sto fajde? mu dadoa krediti kolku sto na vmro im dadoa za 10 godini. e sega sto ednive gradea i kradea a drugive treniraa magarinja i kradea e druga rabota. na levica so yugonostalgicna ekonomska politika nema da i dadat pari... ke stampame, pa koga edno evro ke stane 500 den ke stampame 0 na parite i taka...
Автоматски споено мислење:

Тоа е така бидејќи голем дел гласаа за градоначалници на ВМРО, зошто сигурно иделе со помислата дека гласот повеќе ќе вреди за таков кандидат, а ваму обратно,гласале за советници на Левица. Ја знам барем 10тина луѓе што вака изгласале.

На парламентарни според мене, минимум +10 до 15 илјади гласови.
da ako tie se odrzat utre... ama za godina od sega i 3-4 aferi od sovetnicite tie 10-15k glasovi ke gi nemaat.

taa matematika e tesko ostvarliva...
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.091
Поени од реакции
4.927
Со ова видео се закопаа циганот, пајакот и нивната сељачка искомплексирана багра
Џабе пак нема никој нема да одговара.
Вчера организираа журка у сред пандемију со никакви мерки и сертификати.
Пример за народот...
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
kako sto fajde? mu dadoa krediti kolku sto na vmro im dadoa za 10 godini. e sega sto ednive gradea i kradea a drugive treniraa magarinja i kradea e druga rabota. na levica so yugonostalgicna ekonomska politika nema da i dadat pari... ke stampame, pa koga edno evro ke stane 500 den ke stampame 0 na parite i taka...
Автоматски споено мислење:



da ako tie se odrzat utre... ama za godina od sega i 3-4 aferi od sovetnicite tie 10-15k glasovi ke gi nemaat.

taa matematika e tesko ostvarliva...
Афери од советници ќе бидат толку банални што нема ни да се осетат. Нема тој советник у моментов никаква моќ. А и да има, па и да има некоја глупост, тоа ќе биде и град кој не е Скопје. По автоматизам, за 2/3 дена и толку, ќе се заборави.

За година од сега, рачунај дека може и многу нови глупости со Вмро да се десат. Малце фали да потпишат и они некој нов договор па Левица уште 5 пати да добие на популарност. Секогаш има друга страна, ќе почекаме ќе видиме. У моментов, овие избори се ужасни. Луѓе не излагаат, не гласаат. Вмро е на толку тенок лист што малце фали све да падне у вода. Многу паметно треба да играат.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Тоа е така бидејќи голем дел гласаа за градоначалници на ВМРО, зошто сигурно иделе со помислата дека гласот повеќе ќе вреди за таков кандидат, а ваму обратно,гласале за советници на Левица. Ја знам барем 10тина луѓе што вака изгласале.

На парламентарни според мене, минимум +10 до 15 илјади гласови.
Не не. На листи за советници во скопски општини имаат многу повеќе гласови него ли за советничката листа за Град Скопје.

Карпош совет - 4,227
Карпош совет на Скопје - 3,374

Аеродром совет - 5,964
Аеродром совет на Скопје - 4,246

Кисела Вода општинска - 4,176
Кисела Вода совет на Скопје - 3,258

Ако се додадат разликите од Ѓорче, Гази Баба и Бутел, би биле блиску со гласови до ДУИ и можда би имале 6 советници.

Интересно е да се види кај се прелеале овие 5-6 илјади гласа.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
898
Поени од реакции
3.507
Џабе пак нема никој нема да одговара.
Вчера организираа журка у сред пандемију со никакви мерки и сертификати.
Пример за народот...
Ништо не е џабе, добро што го изнел сето ова јавно а правдата ќе си дојде. Ако паднат на парламентарни има сите да испобегаат ко глувци пошто наполно одлепија овие години и знаат што ги чека.

И браво за Кумановци како што знам Куманово е една од двете општини со независен кандидат во водство (другата е Дебарца) тоа значи дека таму живеат луѓе со кичма, не за џабе првата пушка пукнала во Куманово.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.748
Поени од реакции
13.965
Што е финтава со величење на Левица која фура ултра националистичка политика. Мислам ОК е тоа бунтовен став, национал патриотизам, чукање вгради, барање правда.
Не мислите ли дека таа политика не може и нема да помине кај меѓународниот фактор?
Побогу се радувате на подемот на една партија која застапува социјалистички политики во срцето на Европа. Сакате Македонија да биде Северна Кореа на Балканот. Ко небаре сме светска веле сила. Ќе излагаме од НАТО, ќе си ебаваме сојките.
Се смеете на пловен Вардар, а шлапкате на луцидни Апасиеви говори. Стварно не сте ми јасни.
Каква е таа ултранационалистичка политика на Левица? Тоа што кажале дека постојат Македонци и Македонија ги прави ултранационалисти?

Ако барањето на основни права за нас како народ е ултранационализам, тогаш многу ме интересира ти како би ја дефинирал политиката на бугарите, албанците и грците каде што отворено ти викаат дека не постоиш, се закануваат и пробуваат да ти отцепат дел од територијата, не ти признаваат малцинство, јазик и идентитет, ти вршат геноцид, итн.

Дај не се глупирај со вакви моронски коментари.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom