Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

 • СДСМ

  Гласови: 17 7,2%
 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 65 27,4%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 108 45,6%
 • ДУИ

  Гласови: 6 2,5%
 • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 2 0,8%
 • БЕСА

  Гласови: 2 0,8%
 • ДПА

  Гласови: 1 0,4%
 • Друга партија (ќе пишам за која)

  Гласови: 13 5,5%
 • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

  Гласови: 23 9,7%

 • Вкупно гласачи
  237
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.161
Поени од реакции
4.521
Sto e toa centralizam? Ili so drug zbor bez ideologija. Toa ne e problem, ima trend vo mnogu zemji partiite se pomalce da se vodat ideoloski. Samo da ne se narekuvaat konzervativci ili socijaldemokrati oti toa podrazbira odredeni stavovi za mnogu politicki temi a ne gledam deka vo Makedonija se drzat na toa.
И мора малку да се разликуваат Пепси и Кока Кола...слични ама различни. А ако не ти се допаѓа централизмот имаш избор, лево десно горе доле...
 

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
272
Поени од реакции
288
За дел да, али голем дел се едноставно интересни групи кои си ги продаваат гласовите. Да кажеме ако сте од рурално место и оформите партија во 2-3 села која има 300-500-800 гласови. Или пак група пензионери кои можат да обединат некој 400-500 гласа. И ДПНЕ и СДС одма ќе ви понудат да влезете во колација во замена за некое советничко место, неколку вработувања, нешто кеш. Може и некој фунционер на ЈП да добиете ако е местото 50-50 и секој глас е важен.

Огромен дел од овие партии се баш такви. Имаат по 50-100-200-300 гласови најчесто од 10-20 фамилии кои сите се вработиле преку партијата и тоа е тоа. Имињата им се комплетно ирелеватни зошто е невозможно да имаат каква било идеологија. Чим влезеш во орото со СДС и ДПНЕ нема излегување, или барем до сега никој нема излезено. Вака на прв поглед може не изгледа многу али во пракса е. ЛДП, ДОМ, ДС, Социјалистика партија, ГРОМ, итн.. сите тие си в
варираат од по неколку стотици до неколку илјади гласови. Вака оделно се бедни али ако ги прибереш во коалиција сите одеднаш добиваш 10-15-20 000 гласови екстра наспрема другиот. А загубата овдека е плус и двојна зошто не само што ти добиваш туку и он губи.

Работничка партија, Интегра, Единствена Македонија, Глас ти се уште некој 5-10 000 гласови. И така капка по капка се полни чаша. Најчесто овие партии одат сами на избори само за да покажат колку гласови тежат за да имаат со колку да се ценкаат со СДС и ДПНЕ. На пример Левица ако одеше со ДПНЕ на овие избори со 40 000 гласови ќе можеше да им бара неколку градоначалници и во иднина неколку министри. Нешто што овие со по 500-1000 гласа може да сонуваат.

Етничките се направени само за додадно да се расцепка националното ткиво на Македонија зошто и на СДС и на ДПНЕ им е забрането да тераат про-македонска политика.
"Глас" се фати на орото.
Единствена Македонија само делумно
Автоматски споено мислење:

IMG_20210921_120512.png

Изгледа Шишелехов пак ќе тепа. Ќе направи џандар збира од гласовите на Ана Петровска и Бени.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.355
Поени од реакции
5.949
Прегледај го приврзокот 307782

Изгледа Шишелехов пак ќе тепа. Ќе направи џандар збира од гласовите на Ана Петровска и Бени.
 • Ај Бени со 5.4% и до некаде ќе го сварам, ЛДП-ДОМ-Шарени-СДС разочарани може да се соберат околу 10-15к.
 • Ама онаа Ана со 4.9% од дома што не ја знаат дека е кандидирана. Ставам кладба дека Тортевски ќе има подобар резултат од нејзе. Не може комплетен анонимус, без никаква харзима, без никаква партија, без организација само да стигне до 10-12к гласови. Нема шанса.
 • Левица со 6.4%, абе ајде на минатите избори освоиле 6.5% на ниво на град Скопје ама некако после една година организирање партија некако и помалку гласови ќе имаат. Па под некој 25к гласови или 10% нема да бидат па што сака нека биде. Поголема шанса има Перо во втор круг да влезе одколку да освои само 14 000 гласови.
Па ако штелуваат бројки нека го направат тоа поубедливо.

Шилегов крвари од триста рани со Бени-Перо и Тортевски + ги нема гласовите на АА од минатите избори + прашање е колку гласови ДУИ после Тетово ќе можат да испорачаат. Шилегов може да тепа само ако ДПНЕ направат дил со СДС и ДУИ.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.618
Поени од реакции
2.802
 • Ама онаа Ана со 4.9% од дома што не ја знаат дека е кандидирана. Ставам кладба дека Тортевски ќе има подобар резултат од нејзе. Не може комплетен анонимус, без никаква харзима, без никаква партија, без организација само да стигне до 10-12к гласови. Нема шанса.
 • Левица со 6.4%, абе ајде на минатите избори освоиле 6.5% на ниво на град Скопје ама некако после една година организирање партија некако и помалку гласови ќе имаат. Па под некој 25к гласови или 10% нема да бидат па што сака нека биде. Поголема шанса има Перо во втор круг да влезе одколку да освои само 14 000 гласови.
Очигледно е дека чим собрале потписи, не е комплетен анонимус. Сепак иницијативата Не Биди Ѓубре не е двајца без тројца. А досега повеќе сработиле отколку општините низ Македонија. Гнасотиите што си ги оставате по манастири, ливади, полјани, планини, паркови, езерца, тие ви ги собираат за жал.
А Левица колку што знам не планираше да има кандидати за градоначалници, туку повеќе да дејствуваат како советници. Мислам дека поради зголемениот процент на луѓе кои им веруваат, ставија неколку кандидати.
Што знам, за град на Скопје би гласал за Ана. На ниво на Аеродром веројатно таа од Левица.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.644
Поени од реакции
9.680
И овие локални нема доволно жени кандидатки изборот останува сепак да се гласа за мажи за градоначалник.Теута мислам дека е добар пример за успешен пример на жена градоначалник кој веке осма или не знам која година и е како градоначалник,тетовчани ја гласаат упорно најверојатно пак ке ја гласаат и овој пат за уште поуспешно Тетово.
Аларова исто добр пример беше за жена градоначалник на Центар се покажа и она како успешна жена градоначалник го среди центар урбанистички стави ред на нередот со урбаната мафија редовно плакање даноци и слични успеси.
Шекеринска,Јанкуловсkа иако не биле дел од локална власт сепак и тие како жени исто така се истакнаа со високи резултати.
Исто така ја заборави Мира Дизел,која постигна невидени резултати.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.161
Поени од реакции
4.521
Јас најверојатно нема да гласам.
1. Имам еден глас
2. Не ми прави голема разлика кој ќе победи
Ако по некоја случајност одам или некој ми досадува да гласам ќе гласам за Арсовска
1. Ја знам од образованието и е ок човек, слабо ја знам и таа не ме знае и ок впечаток ми оставила.
2. Имам некои роднини кој се по ВМРО и може некоја врска и услуга да ми завршат. Не чекам ништо битно и имам некоја потреба посебна ама ако падне нешто немам против.
3. Плус и не ми се симпатични од СДСМ поради нивниот антипатриотизам. Па мислам дека ова им наштети. Но не се палам на ова нешто посебно особено не на локални.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
4.511

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
10.037
Поени од реакции
28.457
Za sledni lokalni izbori ke sobirame potpisi za Kajgana partija :sneaky:
Интересна идеја. Ако ништо друго една тема во ЧДА, со кајгана политичка програма и состав.

@Ron Burgundy го предлагам за министер за здравство. :pos::pos:
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.154
Поени од реакции
33.424
Интересна идеја. Ако ништо друго една тема во ЧДА, со кајгана политичка програма и состав.

@Ron Burgundy го предлагам за министер за здравство. :pos::pos:
Секторот здравство има да биде најкрвав, многу претенденти за министерското столче на Венко:icon_mrgr:
Би била интересна тема во ЧДА, секој да состави своја листа, како ја замислува идната влада составена од Кајгана членови:pos:

Кога можел Павле Трајанов, со двајца без тројца членови или оние партии со по 1 гласач:icon_mrgr:зошто да не и Кајгана партија.
Слоганот може да биде „Омлет за секој“ :icon_mrgr:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom