Анастасија, култниот Македонски етно бенд!

Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
А деновиве мислев да отварам фолдерите од ПС и да направам една тема. Ама добро е штом имало. Јака екипа се Горан Трајковски, Златко Ориѓански и Зоран Спасовски, момците создадоа нешто вонвременско нешто што ќе живее уште долго.

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.617
Поени од реакции
31.821
Страшилишта се, екипа на место. После Pass over, ова е мојата омилена песна и Nine Iron Doors
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Napraviv edna prerabotka na baza na edna pesna od Anastasija.Pesnata se vika In a London Cab.


Super ispadna.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
.....мислам дека Златко беше еден од иницијаторите за враќање и обнова на византиското црковно пеење....денес се повеќе свештени лица во Македонија ....пеењето по Мокрањац го заменуваат со византиско црковно пеење

Анастасија е одличен пример како може да се направи амалгам од старото и новото ....од модерното и исконското....и да се добие совршенство

Вистинска штета е што поголемиот број Македонци знаат повеќе за некој си Лончаревиќ, Четковиќ, Матиќ и останата багра отколку за Анастасија

не научивме да си го цениме своето :(
 

closertb

Пластичен
Член од
23 октомври 2011
Мислења
895
Поени од реакции
1.060
А Милчо Манчевски наводно бил незадоволен од албумот направен за „Пред Дождот“, хаха. А без музиката нивна, ќе беше само еден просечен филм.
Затоа во пред дождот има нешто и од Кирил Џајковски, кој подоцна се приклучил како последица од претходното.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.658
Поени од реакции
14.519
Сакате верувајте, сакајте не, но сестра ми е крстена по името на овој бенд. Тој период кога се роди таа Пред дождот веќе беше баш ептен популарен, а мене ме прашаа моите за совет или идеја како да се вика сестричката. Јас како од пушка - Анастасија. Зошто, како и поради што го предложив тоа име - не знам. Тогаш немаше и Интернет толку како сега, па да сум бил упатен во нивната работа. И сам бев дете - 8 години.

За ова го контактирав и Ориѓански пред некое време, рече дека му е голема чест :)
 
П

Пе Џо

Гостин
Сакате верувајте, сакајте не, но сестра ми е крстена по името на овој бенд. Тој период кога се роди таа Пред дождот веќе беше баш ептен популарен, а мене ме прашаа моите за совет или идеја како да се вика сестричката. Јас како од пушка - Анастасија. Зошто, како и поради што го предложив тоа име - не знам. Тогаш немаше и Интернет толку како сега, па да сум бил упатен во нивната работа. И сам бев дете - 8 години.

За ова го контактирав и Ориѓански пред некое време, рече дека му е голема чест :)
И како е сеа крстена според бендот, коа ни сам не си знаел зошто си го предложил името. Мош е по некоја Анастасија, касиерка од Суботица, со тртка на лева плешка. :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom