Анална Фисура

Член од
10 јануари 2013
Мислења
20
Поени од реакции
9
Причини за настанување

Се смета дека причините за настанување на аналните фисури стојат во механичките трауми кои настануваат при запек (опстипација) или при инструментални прегледи, со секундарно воспалување на ѕидот на аналниот канал.

Клиничка слика

Аналните фисури главно се локализирани на задниот ѕид, во средната линија на аналниот канал. Должината на фисурите е околу 1-2 см, а широчината 2-5 мм. Доминантни симптоми се болка, спазам (грч) на аналниот сфинктер и крварење од аналниот канал.


Кај акутните фисури болката настапува ненадејно за време на дефекацијата, за кратко време престанува, а потоа се зголемува до следната дефекација. Пруритус (јадеж) и секреција од аналниот канал се често присутни симптоми. Крварењето често е минимално, се појавува на почетокот на дефекацијата. Со развој на инфекцијата може да настане перианален абсцес (шуплина исполнета со гној). Хроничната фисура само исклучителни случаи може да доведе до стеснување на аналниот канал (анални стенози).

Дијагноза

Се поставува врз основа на анамнезата, клиничката слика, објективниот преглед. По смирување на болките, треба да се направи комплетен ендоскопски преглед на дебелото црево (колоноскопија).

Терапија

Лекувањето на аналните фисури се состои во примена на лекови и соодветни диети кои имаат за цел омекнување на столицата. Потребно е редовно празнење на цревата и локална примена на анестетични и кортикостероидни масти. Кај хроничните фисури резистентни на медикаментозна терапија и во случаи на компликации се спроведува хируршко лекување.




Секакви искуства би биле добредојдени.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.505
Поени од реакции
1.725
јас имам моментално фистули, ама тие се од кроновата болест која ја имам.
 
Член од
10 јануари 2013
Мислења
20
Поени од реакции
9
јас имам моментално фистули, ама тие се од кроновата болест која ја имам.
Како се лечи фистула?Имаш некакво подобрување до сега?


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Како се лечи фистула?Имаш некакво подобрување до сега?


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
Хирушка интервенција,така беше случајот со мајка ми и то 3 пати. Исто така страда од кроновата болест.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.505
Поени од реакции
1.725
Како се лечи фистула?Имаш некакво подобрување до сега?


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
primam remikade za kronovata bolest i pravev hirurski intervencii. ako imas stvarno maka pisi pp i ke razgovarame podetalno. zaebani se fistulive.
--- надополнето: 29 март 2013 во 12:56 ---
Хирушка интервенција,така беше случајот со мајка ми и то 3 пати. Исто така страда од кроновата болест.

znaci i ona ima kronova bolest so fistuli. i i pominaa ili uste gi ima?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
primam remikade za kronovata bolest i pravev hirurski intervencii. ako imas stvarno maka pisi pp i ke razgovarame podetalno. zaebani se fistulive.
--- надополнето: 29 март 2013 во 12:56 ---



znaci i ona ima kronova bolest so fistuli. i i pominaa ili uste gi ima?
Кај неа се работеше за една фистула, ама во Кочани ја зезнаа работата па уште два пати за истата беше во Скопје. Докторот што ја правеше операција рече дека колку што можел очистил но не смеел повеке да влегува за да не оштети нерв. Така да сега повремено има проблем, знам дека се жали на промена на време. Исто и кажа дека ова е резултат на болеста.

p.s. кај неа мислам дека се работеше за перианална фистула.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.505
Поени од реакции
1.725
Кај неа се работеше за една фистула, ама во Кочани ја зезнаа работата па уште два пати за истата беше во Скопје. Докторот што ја правеше операција рече дека колку што можел очистил но не смеел повеке да влегува за да не оштети нерв. Така да сега повремено има проблем, знам дека се жали на промена на време. Исто и кажа дека ова е резултат на болеста.
procitaj za uljeto na rick simpson. ima luge koi se izlekuvale od kronova bolest so nego. i jas ke go probam, samo prvo treba da si izrastam rastenija so marihuana. cuda pravi.

pola zivot primam hemii i nikako da ozdraveam.
 
Член од
22 мај 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
uhhh i jas imam chronova bolest edna godina vise ne e strasno u pocetok izgubiv edno 13 kila i sea sum si na ista kilaza... dieta malku ne mnogu. terapija mesalazin i dekortin... i posledniov mesec resiv da probam gaba KEFIR edvaj ja najdov... vikaat leci mnogu bolesti pa duri i rak pa ke vidime... mene me zanima i bas sakam da stapam u kontakt so luge od chron zaboleni i da si razmenime iskustva... bev uplasen lani koa mi kazaa deka e taa bolest i koa vidov na NET deka od 100000 luge 7 ja imaat taa bolest so znaci deka e dosta retka.. ama citajki po postovi i forumi izgleda deka i ne e taka retka i puno ja imaat... pozz i pisete so terapii primate moi braka i sestri po bolest :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom