Акција 1+1 масовно скриени од вработените во маркетот

Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Паметам лани некаде во мај беше, во тинекс шефот разговараше гласно на телефон и зборуваше мислам за некои овошни јогурти, рокот им бил до јули па да ги стават во јуни на распродажба плати 3 земи 4 или слично. Претежно се вакви производи.
 

UncleSam

Будока
Член од
23 јануари 2011
Мислења
269
Поени од реакции
509
Ќе требаше да ве цитирам сите ама ајде ќе кажам вака. Не ги оправдувам Тинекс, минекс што ти ја знам, ама да знаете колку е тешко да си газда на мини маркет во денешно време, покрај горенаведените лопови што има на секој ќош, немаше да зборите така. Да знаете колку е мал ќарот немаше да се буните дека кока-колата била 85 наместо 75, затоа што цената си ја става продавачот, а не фабриката.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
На флаша од Кока-Кола стои 75 денари, ти ја продава 85.:icon_lol:
тоа сум се чудел увек... смеат да ти шитнат пример лименка за 35 а на лименката пишува 30 ? не прекршува некакви договори, рабати што ти ја знам?
 

UncleSam

Будока
Член од
23 јануари 2011
Мислења
269
Поени од реакции
509
тоа сум се чудел увек... смеат да ти шитнат пример лименка за 35 а на лименката пишува 30 ? не прекршува некакви договори, рабати што ти ја знам?
Нема никаков договор, продавачот си ја одредува цената, тоа е само препорачана цена, ама не смееш да ја ставиш по твое зашто тогаш си скап, па ти се муртат муштерии, па не ти доаѓаат, а да знаеш која е разликата од набавната до продажната цена и колку им се исплати на малите продавници... И не знам ни дали смее да става прозводителот цена воопшто, ама кај нас се се возможно.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Нема никаков договор, продавачот си ја одредува цената, тоа е само препорачана цена, ама не смееш да ја ставиш по твое зашто тогаш си скап, па ти се муртат муштерии, па не ти доаѓаат, а да знаеш која е разликата од набавната до продажната цена и колку им се исплати на малите продавници... И не знам ни дали смее да става прозводителот цена воопшто, ама кај нас се се возможно.
може производителот да одреди цена, дури и да ги обврзе трговците да продаваат по таа цена (рабат), а сега трговците до малопродавачите не знам...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
може производителот да одреди цена, дури и да ги обврзе трговците да продаваат по таа цена (рабат), а сега трговците до малопродавачите не знам...
Tаман си е.

Сакаш поефтино? Мрдни го задникот до супермакет.
Те мрзи? Купи од продавничето зад аголот, ама поскапо нормално.

Јас сум најмрзлив од сите, еднаш месечно одам и купувам голема количина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom