Ако бог го створил светот, кој го створил бог?

Дискусија во форумот 'Религија' започната од CopyOfDeath, 31 март 2006.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Lajce

  Lajce Не за сркање

  Член од:
  19 април 2006
  Мислења:
  997
  Допаѓања:
  114
  Бог или Господ е исто и неправам разлика а уште повеќе меѓу Бога и Христос.

  Прочитај за Света Троица малку Еден е Бог но во три ипостаси Отец, Син и Свет Дух -да објаснам ипостасите се нешто отприлика лица или начини на кој се пројавува Бог.

  На пример Сонцето е Едно но Грее, Топли и Осветлува.


  За Сајантолозите препорака читајте The Big Ben од Стивен Хокинг па видете дека тој биг бен или експлозија некој ја контролирал бидејќи не се одвивала според законите на природата т.е. Физиката.

  Секое добро и бидете дори зошо:star:
   
 2. Acko

  Acko

  Член од:
  2 јануари 2006
  Мислења:
  325
  Допаѓања:
  34
  брачко не е докажано како настанал универзумот Биг Бенгот е само теорија, настанокот не верувам дека се десил случајно морало да има сила која ќе го контролира тоа како шо кажа Lajce.

  е сеа таа сила наречи ја како сакаш
   
 3. CopyOfDeath

  CopyOfDeath Die Die My Darling!!!

  Член од:
  30 ноември 2005
  Мислења:
  4.186
  Допаѓања:
  42
  промашено ти е објаснувањето со соинцето грее и топли случано да нее една иста работа:kajg:
  абе све пациенти бе еј ај нема везе инаку пишувате некои работи а не ги знаете ај штом пишуваш за света Троица каде во библијата имаш прочитано Света Троица или пишува Отец Син И Свет дух.. Света Троица Е додадено од црквата исто како Богородица тоа се прекрстуивања на работите од страна на црквата
   
 4. ViRuS

  ViRuS ПрОвОкАтОр

  Член од:
  20 август 2005
  Мислења:
  2.048
  Допаѓања:
  21
  Aбе јас ни во Господ не верувам а не пак дека создал нешо тој!!!
  Природа братче само тоа постои и се што постои е дело на природата И на човекот како најзастапен загадувач на природата
   
 5. IGI

  IGI Il Corvo

  Член од:
  12 февруари 2006
  Мислења:
  385
  Допаѓања:
  4
  А тие што верувате дека нема господ, верувате ли дека има нешто што не создало? Нешто што ја создала енергијата? Тоа со еволуцијата ми е јасно, него пред тоа што се случило? Баш ме интересира што мислите затоа што и јас едно време бев атеист.
   
 6. Член на раководството

  Член на раководството Форевер тугедер

  Член од:
  15 март 2006
  Мислења:
  698
  Допаѓања:
  19
  Зашто Троица се, Кои сведочат на небото: Отецот, Словото и Светиот дух. И Троица се едно“ 5.7
  Јован Богослов
   
 7. Lajce

  Lajce Не за сркање

  Член од:
  19 април 2006
  Мислења:
  997
  Допаѓања:
  114
  Бате ај шо немаш везе немаш ама бар не се брукај и нетрескај глупости:kez:

  Библијата почнува со Света Троица читај малку :И ајде да СОЗДАДЕМЕ(не е создадам, Тоа се вика предвечен совет на Света Троица) човек по нашиот образ и подобие:

  Прво да ти објаснам Библија е онаа книга Свето Писмо на Стар и Нов Завет(Во кој има евангелија за животот на Христа а Христос постојано зборува и за Отецот и за Синот(за него) и за Светиот Дух земи прочитај. Изгледаш како да зборуваш за тоа каков е вкусот на медот а не си вкусил.

  Ако нешо не ти е јасно првин се прашува, после се проучува од Салам извори па КОМЕНТАР а не муабет од ракав!:lud:

  Прочитај нешто шо вреди ти излеа си читал само Ден Браун и слични сапунски трач книги.:star:

  Ај сеа остани ми здрав и жив:je:
   
 8. Stefanos_M

  Stefanos_M Moscow_Boy

  Член од:
  23 април 2006
  Мислења:
  563
  Допаѓања:
  0
  Jas iskreno ne veruvam.No bi ve zaprashal site vas koi veruvate vo gospod, kako mozete da veruvate vo nesto koe ne e dokazano, a naukata na druga strana so dokazi vi dokazuva deka gosopd ne postoi? Ona sto ne mozeme da objasnime kako nastanal svetot, ili uste podobro sto e, ne znachi deka treba da velime go sozdal nekoj i kraj.Za kraj bi ve vratil site vo dalichnoto minato, i od kade pochnale veruvanjata vo razni bozestva...
   
 9. Mia

  Mia Whisper of an angel

  Член од:
  22 јануари 2006
  Мислења:
  579
  Допаѓања:
  5

  Не бе не го создал никој, самоници сме.
   
 10. Allita

  Allita Слика има тон нема

  Член од:
  7 декември 2005
  Мислења:
  2.184
  Допаѓања:
  12
  Сето тоа е мистерија и така треба да остане....па не мора ние лугево се да знаеме....аман...што мора се да докажуваме нешто...битна работа е дека постоиме...а сега со која цел, кој не створил и т н...тоа воопшто не ми е битна работа...А дали верувам во нешто тоа е само мое...и на кој начин верувам во некои нешта и тоа исто така...тоа никој нема да го докаже дека е така и може кој во што сака да верува...
   
 11. astrion

  astrion REBEL

  Член од:
  15 ноември 2005
  Мислења:
  792
  Допаѓања:
  17
  Abe stupid, ima nastani koi se prenesuvat od pokolenie na pokolenie,i kako amanet se ostavat za da svedocat za nekoj dalecen nastan koj vo svoe vreme postoel,na primer Aleksandar Makedonski " jas ne veruvam deka postoel,toa se prikazni,ne sum go videl" he he he kolku si tap, isto i Isus i negovite chuda so gi pravel,nekoj toa go zapisal a ti ako ne veruvas toa se dolzi na tvojot nedostatok na zelba za osoznavanje,ali tuka sme nie da ti izmieme ochite.
  p.s A znaeme koj e Isus i vo koe ime dosol i sto pravel, edna desetina da e tocno eve ti dokaz deka ima gospod a 100% se e tocno.
   
 12. Овердрајв

  Овердрајв Модератор

  Член од:
  5 ноември 2005
  Мислења:
  4.255
  Допаѓања:
  568
  Ехееј, кај леташ..? Значи аналогно на тоа што го кажуваш треба да веруваме дека во 1903 востаниците се бореле против милион Османлии, или дека Крале Марко бил суперчовек?

  Нешто многу сигурен си дека знаеш кој бил и што правел Исус..
   
 13. astrion

  astrion REBEL

  Член од:
  15 ноември 2005
  Мислења:
  792
  Допаѓања:
  17
  abe koj ti vika deka mora da veruvas,tvoj izbor si e,jas veruvam deka e taka
   
 14. Sandra 432

  Sandra 432

  Член од:
  1 мај 2006
  Мислења:
  371
  Допаѓања:
  2
  Zosto postavuvate prasanja na koi nikogas nema da se najde odgovor.Toj sto si veruva vo Gospod neka veruva toj sto ne veruva neka ne veruva.Sigurno vie nema da ja otkriete taa misterija bidejki mnogu naucnice se trudele da go otkrijat toa no ne uspeale . Vo red e da se razgovara na taa tema no bez vregajne na ONA stoe posilno od site nas
   
 15. NIKA

  NIKA F.B.I (Fausse Bonne Idée)

  Член од:
  11 април 2006
  Мислења:
  791
  Допаѓања:
  12
  Ex ama glupo pra6anje!!!!! :lud:Ne komentiram gluposti!!! :kez:
  Mene mi e intresno ako Bog znae kako ke zavr6ime(vo pekol ili raj ili 4istili6te) zo6to ne prakja ovde? Mnogumina sum pra6ala no nikoj neznae da mi odgovori..duri i dvajca monsenjora.Te6ko pra6anje....neli?:pipi:
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: