Ако бог го створил светот, кој го створил бог?

Статус
Затворена за нови мислења.

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Создателот создава а созданието е создаваено и создателот неможи да е создаден од создание затоа што ако него пред тоа не го зоздадел создателот немаше да е создаден. Сигурно ме разбавте а :mist:
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Ne cepkame koj kako go sozdal Bog posto poima neam.ako nekoj znae neka mi objasni posto mnogu me interesira a za planetava postoi stvarno logicno naucno dokazano obrazlozenie
 
Член од
19 април 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
IGI напиша:
А да ве прашам нешто.. Ги гледате брановите што ги користат мобилните телефони? Ај кажете ми каде се да ги видам па ке ви поверувам дека постојат. Истото прашање го поставувате и вие.:kez:
hahaha pa kako mozes da kazes taka?!?!?!? kako prvo.. dali mozat da se detektiraat tie branovi??? MOZAT!!!!
i so toa sum dokazal deka POSTOJAT tie branovi ili sto i da e nevidlivo za naseto oko.... a i makar da ne go vidam mozam da svatam deka postoi od efektite (posledicite) na negovoto dejstvo

aj sega ti "detektiraj" go gospod i li bar kazi nekoja posledica od negovoto postoenje (sekako, sto ne e naucno dokazana)


Kiko напиша:
Ако Бог не постои тогаш како постоиме ние???

Па не може да настане нешто од ништо нели??? или може???:lud: :lud: :lud: ...... ти си знаеш...
xaxa... pa ako ne si znael/a postoi NAUCNO objasnuvanje, koe kazuva kako se nastanalo... a ti ako ne go znaes toa i uste se mislis i se cesas po glavata... bravo za tebe

a inace ako ne moze nesto da nastane od "nisto" togas daj objasni go sozdavanjeto na gospod... ili i toj nastanal od nisto...
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Видите вака ај докажи му на слепиот дека има светлина!!! Иако ја има за него ја нема!! Ај докажи му на далтонист дека постојат Бои иако има за него не постојат. Ај докажи му на ДУХОВНО СЛЕПИ ДЕКА БОГ ПОСТОИ иако постои за нив не постои. За мене постои јас го Чувствувам насекаде затоа што е сеприсутен и тоа е тоа:je: Слава Богу кој сепак вакви такви сите не љуби. Ај сега бидете сите здрави и живи.:star:
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Бог е приказна која дава надеж за живот на лугето
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
CopyOfDeath напиша:
Бог е приказна која дава надеж за живот на лугето
Sepak e dobro da imas verba vo nesto ili nekogo
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Не некого или нешто туку БОГ-Христос не дојде и нестрадаше за џабе:lud:
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Da de mislev na bog normalno
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
Lajce напиша:
Не некого или нешто туку БОГ-Христос не дојде и нестрадаше за џабе:lud:
расчистете малце со религијата
Бог е едно Христос е друго правете разлика

Бог го прака Христос на земјата :star: според религијата
 
Член од
2 јануари 2006
Мислења
325
Поени од реакции
34
Mentush напиша:
xaxa... pa ako ne si znael/a postoi NAUCNO objasnuvanje, koe kazuva kako se nastanalo... a ti ako ne go znaes toa i uste se mislis i se cesas po glavata... bravo za tebe

a inace ako ne moze nesto da nastane od "nisto" togas daj objasni go sozdavanjeto na gospod... ili i toj nastanal od nisto...

само да ти кажам дека научно објаснување за настанокот на светот има ама не е докажано и не се замарајте со сите овие прашања зашто нема одговор:)
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
За планетава е докажано, и тоа речиси 99% сигурно прашањето е постанокот на господ и работите поврзани со него
 
Член од
2 јануари 2006
Мислења
325
Поени од реакции
34
mRnO напиша:
За планетава е докажано, и тоа речиси 99% сигурно прашањето е постанокот на господ и работите поврзани со него
дај кажи ми што е докажано за настанокот на планетата т.е. за натанокот на универзумот зити се?

а дали постои Господ и сам знаеш дека нема одговор на тоа прашање
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
NApocetokot kosmicko usviteno telo od prilika kako sonceto od koe so ladenje isparuvanje kondenzacija pocnalo nali da se ladi,pa da nastanuvaat karpi,pa so isparuvanje pa okeani,neli na pocetokot cela povrsina bila vodena, pa dindiri,mindiri aj da ne drzam predavanja zapisi se u nekoe skolo :) ili pobaraj na internet
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Сега за сега науката е дојдена до точка каде што може да докаже се од што потекнува ,се до поимот енергија.
Прашањето е сега од каде потекнува енергијата.
Бидејќи не е знаеме од каде потекнува енергијата луѓето си имаат право да веруваат дека господ ја создал енергијата, други пак не го поддржуваат ова верување и тврдат дека не постои господ.
Јас лично немам дефиниран став бидејќи не постои нешто што го негира постоењето на господ а и нема нешто што го потврдува.
Инаку од психолошка гледна точка за луѓе кои се израснати верувајќи во господ подобро е да веруваат и понатаму бидејќи со самото тоа веруваат и во самите себе и тоа им влева надеж, ти пак што не се израснати верувајќи во господ немаат потреба да веруваат во господ за да имаат поголема самодоверба.
За да не се буните , се имам дружено со кинези кои немаат вера не се ниту будисти, и н се разликуваат во нивниот успех ништо повеќе од тие ѓто веруваат во господ.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom