Ако бог го створил светот, кој го створил бог?

Статус
Затворена за нови мислења.

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
...pa sea...gospod e onaj neprikosnoven...i takvo prasanje koj go sozdal nego...ne...ako taka gleame jas ke postava prasanje...AKO GOSPOD NE GO SOZDAL SVETOT TOAS KOJ GO SOZDAL???...I TOJ SO JA SOZDAL...KOJ GO SOZDAL NEGO???...cepkate nekade kaj so nemat odgovor...
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Никогаш со сигурност нема да се знае кој кого создал и најбитното зашто создал
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Bog postoi... ali samo vo nasite glavi... Svetot e sozdaden do strana na nekoi vselenski sustestva, koi i den denes rakovodat so nasiot um, t.e. razum... i poradi toa nie nemozeme da ja sfatime smislata na toa kako e sozdaden svetot... Smetam deka oni go sozdale i sea si igraat so nas, ne praat glupi.... a mozebi i sme? Mozebi ne go koristime dovolno nasiot mozok (koristime samo 3%...)/.... Ako po4ne da se komentira na temava, ke isko4at mnoogu paraleni prasanja koi voedno ke bidat i retori4ni i ke nemaat ni odgovor ... taka da samo kratko i jasno: Svetot e sozdaden od nekojasi natprirodna sila, koja ne ja sfakame (SEUSTE, ali ke dojde vreme i za toa:))
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Ne sum mnogu ubeden okolu ova so vselenskive sustestva
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
mRnO напиша:
Ne sum mnogu ubeden okolu ova so vselenskive sustestva
ali u nisto drugo i ne si poise ubeden... osim deka neznaes kako e nastanata zemjata... sekoj ima svoi zamisli i razmisluvanja okolu nejzinoto sozdavanje... i ja sum si go staila ovoj film u glava za polesno da ja sfatam smislata na sozdavanjeto na zemjata... ali se uste without un answer
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Abe so saka neka bidat i vonzemjani i vesterki samo neka ima zivot posle smrtta,da ne zamineme zasekogas,toa e veke tuzan kraj neli he he
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Za zemjata kako planeta dobro se znae kako nastanala,prasanjeto e poveke okolu postanokot na Bog
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
Имам толку многу да се изнакажам за темава али НЕ фала .. веќе имам едно црвено од тука :)
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
So znam ja bi ti dal crveno ako ne se potrudis tvoeto znaenje da go spodelis so drugi(normalno ako ne se raboti za gluposti)
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
Не се работи за глупости бе mRnO .. слободно прочитај го мојот пост .. мислам дека е во првата страна од темава ... и си стојам на својот збор !!!
П.С. дојди на мсн!!!!!!!!!!!!
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Не мислев за тоа,пред малку имаше пост дека има многу да се каже за темава па би сакал да прочитам нешто повеќе
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
kLiNkA напиша:
Bog postoi... ali samo vo nasite glavi... Svetot e sozdaden do strana na nekoi vselenski sustestva, koi i den denes rakovodat so nasiot um, t.e. razum... i poradi toa nie nemozeme da ja sfatime smislata na toa kako e sozdaden svetot... Smetam deka oni go sozdale i sea si igraat so nas, ne praat glupi.... a mozebi i sme? Mozebi ne go koristime dovolno nasiot mozok (koristime samo 3%...)/.... Ako po4ne da se komentira na temava, ke isko4at mnoogu paraleni prasanja koi voedno ke bidat i retori4ni i ke nemaat ni odgovor ... taka da samo kratko i jasno: Svetot e sozdaden od nekojasi natprirodna sila, koja ne ja sfakame (SEUSTE, ali ke dojde vreme i za toa:))
Ubao vi kaza, postoi vo vasite glavi !!! :):):):)
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Абе има една интересна теорија, дека пред мн години на земјата дошле вонземјани (научници по наше) и го населиле светот со разновидни зивотни меѓу кои и приматот, на истите тие примати и вградил ген на послушност, па од тука и двете теории онаа на Дарвин и на религијата мозат да имаат логика и исти почетоци
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Otsekogas kako lugje sme veruvale vo nesto natprirodno. Od mnogu razlicni Bozestva, denes lugjeto veruvaat deka svetot e sozdaden samo od eden edinstven Bog, za nekoe vreme toa mozebi povtorno ke se smeni. T.e. Bog e sozdaden od covekot.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
astrion напиша:
Abe so saka neka bidat i vonzemjani i vesterki samo neka ima zivot posle smrtta,da ne zamineme zasekogas,toa e veke tuzan kraj neli he he
i da zamines zasekogas nema da bides svesen za toa... taka da nema za sto da se sekiras
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom