Акните - повеќе од тинејџерски проблем

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.019
Поени од реакции
2.059
фала многу, колку си сигурен дека нема да се влоши состојбата ако го чистам целото или дека нема да ми се појават нови чуда? имаш искуство со лосионот или некој твој близок?

Ова ти е лосион за чистење на лицето, се нанесува на памук и се поминува целото лице со истиот. Го имаш во вид на гел и во вид на лосион. Овој лосион исто така кој го чисти лицето од секакви бактерии, и незнам ти што друго кој би му штетеле на твоето лице.
 
Член од
4 октомври 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
а нешто за ФЛЕКИ и други остатоци од мозолки??? ми го препорачаа clearskin professional но може некое мислење плус
 
B

babsyy

Гостин
а нешто за ФЛЕКИ и други остатоци од мозолки??? ми го препорачаа clearskin professional но може некое мислење плус

Крема која содржи tretinoin - киселинска форма на витаминот А. Во нашите аптеки ја има Airol со 0,05 проценти tretinoin.
Предизвикува длабок пилинг на кожата, отстранува маснотии и е погодна за овој период од годината кога не е топло, бидејќи во контакт со сонце може да предизвика дополнителни флеки. Кремата има жолтеникава боја, и е препорачливо да се нанесува навечер во тенок слој.

Третманот со овошни киселини (70 проценти) исто така помага за губење на флеките, а можеш да го користиш и во форма на крем. Сатва на алкалоид имаат таков со овошни киселини, глицерин и масло од авокадо кои помагаат за создавање на нови клетки.
Или пак 50 постотна трихлороцентна киселина (далеку поефикасна од претходната) која е препорачлива за проблеми со акни и флеки.

Можеш да купиш и обезмастувач т.е пена за лице (Нео Страта или на Афродита со подостапна цена), кои ќе ги користиш во комбинација со кремата и некој антибиотик за подобри резултати.
 
B

babsyy

Гостин
А ја има ли пробано некој козметиката од ЛЕА?

Не само од колекцијата Леа, генерално сум задоволна од производите на Фитофарм.
Инаку во зависност од тоа дали си во пубертет, или се работи за хормонски дисбаланс, проблеми со полицистични јајници и слично, оттука ќе знаеш како да ги третираш истите.
Во почетната фаза акните секогаш се третираат со антибиотик. Значи тоа може да биде Клиндамицин или Хлорамфеникол.
Гелот Леа содржи клиндамицин и најчесто успешно ги третира акните. Меѓутоа нема да можеш постојано да го користиш бидејќи кожата се презаситува и понатаму не би ти било делотворно.
Истовремено ќе користиш обезмастувач, за да ги отстрани маснотиите, особено на т-зоната. Нео Страта е квалитетна медицинска козметика, и секогаш ќе внимаваш пената да не ја оставиш подолго време (мислејќи дека е поделотворно) одошто пишува на амбалажата. Значи го миеш лицето, ставаш пена да отстои отприлика 2-3 минути и го одмиваш. Практикувај и редовно користење на маска- пилинг, производите на Гарние се на база на салицилна киселина, па пилингот 3 во 1 можеш да го користиш 2 пати неделно. Исто така можеш да користиш и медицински сапуни на база на сулфур, Докторс имаат такви.
Ќе внимаваш и на исхраната да не консумираш производи кои дополнително ќе ти ја влошат состојбата на кожата.
Аирол кремата го лупи површинскиот слој на кожата. Значи без разлика дали ќе се решиш да го правиш тоа на дерматолог, на пример хемиски, тца пилинг или во форма на крема, многу е важно да се прави редовен пилинг на лицето.
Исто така можеш да си го купиш гелот на Авен - Cleanance, кој отстранува нечистотии и вишок на себум.
Dermopurifyer на Еуцерин е ефикасна медицинска козметика за проблематична, акнеична кожа.
Бета каротенот е моќен антиоксиданс кој исто така има бенефит за кожата и е добар при третирање на акни.
 
Член од
16 април 2012
Мислења
108
Поени од реакции
22
Еве веќе 4та недела како пијам таблети Сумамед ( азитромицин) т.е сум на половина оод третманот ( 9 недели) но не гледам некој резултат на лицето, има некој искуство со овој антибиотик? и дали постои некоја специјална диета кога трае терапијата
позз
 

Biljbilj08

1987
Член од
19 ноември 2011
Мислења
698
Поени од реакции
312
Дали некој од тука внесувал орално антибиотик Клиндамицин, и колку треба да се испие, колку ампули дневно ? И дали има ефекти ?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Еве веќе 4та недела како пијам таблети Сумамед ( азитромицин) т.е сум на половина оод третманот ( 9 недели) но не гледам некој резултат на лицето, има некој искуство со овој антибиотик? и дали постои некоја специјална диета кога трае терапијата
позз
Зошто го пиеш Сумамедот? :confused:
Јас имам чуено дека тој лек се користи за долекување на бронхитис, бронхопневмонија.... :)
 
M

Muranyi

Гостин
Пубертетлии, а да пробате вие со ова:


220 денари отприлика е, во Зегин.
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
Само одминувањето на годините помага и ништо друго...сето останато е скоро незабележлива промена и повеќе делува психички одколку физички :D
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
24
Поени од реакции
0
ќе ми даде ли некој совет за овие акни имам 16 год и имам премногу акни на грбот и на лицето,сум бил и на доктор ми даде некој масти ама ништо не помогнаа,а вака ако не ги излечам со време, може да ми се напраат дупки по лицето
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
ќе ми даде ли некој совет за овие акни имам 16 год и имам премногу акни на грбот и на лицето,сум бил и на доктор ми даде некој масти ама ништо не помогнаа,а вака ако не ги излечам со време, може да ми се напраат дупки по лицето

Прочитај го мислењето на babsyy погоре, и почни да пиеш многу вода, пиј барем 2 шишиња, и избегнувај млеко.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013

Kajgana Shop

На врв Bottom