Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Пред се добредојде назад во светот на акваристиката . :D
првен голема критика до петшопот што ти продал караси за во 30л аквариум.
Второ стакларите не се стаклари туку Коридораси и се чистачи за песок а не анциструси кои чистат и стакло.
Проблемот што се доле е од стрес, предпоставувам водата диркет од чешма ја стави без да одстои мин 5ч за да излезе хлорот, потоа во аквариумот нема никакви полезни бактерии кои ги штитат рибите од разни болести , а тоа се добива со циклирање на аквариумот мин 30 дена.
Украси не би ти препорачал, без разлика што велат во петшоп дека се нетоксични и неотровни за рибите сепак ја мењаат вредноста на водата и со тек на време пуштаат боја. истото се однесува и за шарените камчиња, најдобро за песок е да ставиш кварцен.
Најдобро е да ги вратиш рибите кои ги имаш, да го исциклираш аквариумот барем 1 месец, па да го активираш пополека со додавање на 1 до 2 риби ( анциструс бидејќи се најиздржливи). Доколку не ја знаеш процедурате за циклирање пиши ми ПМ ќе ти објаснам подетално.
а и втор проблем е што карасот бара аквариум мин 100л големина за да живее нормално, но сепак знаат да се навикнат на помала литража но им се скратува животниот век. Исто така бараат поладна вода за разлика од коридорасот, најдобро пред да се одлучиш за некоја риба да прочиташ на интернет кои услови ги бара ( литража на аквариум, температура, вредност на вода) потоа кои риби можат да живеат со нив и која е нивната исхрана.
Исто така да напоменам дека карасот сака поладна вода за разлика од другите риби.
За треви, доколку решиш да останеш со карасите , ретко која трева ќе преживее бидејќи ги јадат.
Моја препорака за почетнички риби се Гупи, Моли , Ксифо , Платици т.е сите живородки.

Друго што да ти пишам незнам..
Si zedov nov akvarium so slednite dimenzii: 60x40x30, pa i jas sakam da stavam ukrasi ama strav mi e od ova sto velite deka se toksicni, a od petshopot mi tvrdat deka ne se deka se kontrolirani od inspekcija ne znam sto, za ph pretpostavuvam deka ako filterot e adekvaten ukrasite ne bi imalo mnogu vlijanie ?
 
Член од
21 август 2009
Мислења
118
Поени од реакции
47
Si zedov nov akvarium so slednite dimenzii: 60x40x30, pa i jas sakam da stavam ukrasi ama strav mi e od ova sto velite deka se toksicni, a od petshopot mi tvrdat deka ne se deka se kontrolirani od inspekcija ne znam sto, za ph pretpostavuvam deka ako filterot e adekvaten ukrasite ne bi imalo mnogu vlijanie ?
Со филтрацијата неможеш да контролираш параметри на вода.. ако сакаш стави но јас не препорачувам пвц. Ќерамика може да помине..

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Zdravo decki, momentalno ribite seuste mi se vo stariot (pomaliot) akvarium, a noviot (pogolemiot) akvarium go imam kupeno veke 3 dena, pa imam mnogu strav da gi prefrlam vo noviot akvarium, oti eden drugar taka napravil i poveketo mu umrea, a jas mnogu si gi sakam ovie karasi sto veke gi imam deka duri malku i porasnaa pa nejkam da mi umrat, od pet shop mi kazaa deka noviot akvarium treba da se napuni so 50% od starata voda i ubavo pesokot da se izmie pred da se stava vo noviot, dali e ova vistina ?
 
Член од
21 август 2009
Мислења
118
Поени од реакции
47
Zdravo decki, momentalno ribite seuste mi se vo stariot (pomaliot) akvarium, a noviot (pogolemiot) akvarium go imam kupeno veke 3 dena, pa imam mnogu strav da gi prefrlam vo noviot akvarium, oti eden drugar taka napravil i poveketo mu umrea, a jas mnogu si gi sakam ovie karasi sto veke gi imam deka duri malku i porasnaa pa nejkam da mi umrat, od pet shop mi kazaa deka noviot akvarium treba da se napuni so 50% od starata voda i ubavo pesokot da se izmie pred da se stava vo noviot, dali e ova vistina ?
Доколку го измиеш песокот, ставиш нова вода и слично треба да почнеш одново со циклирање на аквариумот. Моја препорака е како што си е да го префрлиш од малиот во големиот . Можеш да го исчистиш песокот нареден пат со сифонирање при промена на вода. За новиот аквариум никако користење сјаеви, хемикалии чуда за миење.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Доколку го измиеш песокот, ставиш нова вода и слично треба да почнеш одново со циклирање на аквариумот. Моја препорака е како што си е да го префрлиш од малиот во големиот . Можеш да го исчистиш песокот нареден пат со сифонирање при промена на вода. За новиот аквариум никако користење сјаеви, хемикалии чуда за миење.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Mnogu jasno, no, so postoeckata voda nema da se napolni noviot akvarium, mislam ovoj ima pogolema litraza, dali moze vo ovoj slucaj da si prodolzam posle so nova voda ? I ako se predomislam za da stavam drug pesok na primer bel, sto treba da pravam togas ?
 
Член од
21 август 2009
Мислења
118
Поени од реакции
47
Mnogu jasno, no, so postoeckata voda nema da se napolni noviot akvarium, mislam ovoj ima pogolema litraza, dali moze vo ovoj slucaj da si prodolzam posle so nova voda ? I ako se predomislam za da stavam drug pesok na primer bel, sto treba da pravam togas ?
Можеш да ставиш друга вода но нека биде стоена барем 2часа, доколку ти е во план да мењаш песок не е проблем но да се врати истата вода а не да се стави скроз нова поготово не стоена бидејќи содржи хлор и може да ги убие полезните бактерии кои што се во водата и филтерот.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Можеш да ставиш друга вода но нека биде стоена барем 2часа, доколку ти е во план да мењаш песок не е проблем но да се врати истата вода а не да се стави скроз нова поготово не стоена бидејќи содржи хлор и може да ги убие полезните бактерии кои што се во водата и филтерот.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Vi blagodaram mnogu na site info i odgovori, samo uste edno prasanje za na kraj, golemiot ancistrus mi umre pred 1 nedela, spored mene od nepoznata pricina, deka se bese ok, no mislam deka bese do prehranuvanje, moite ancistrusi obicno jadat samo toa sto pagja dole a dole skoro mnogu retko pagja nesto pa sekoj den im stavam parce krastavica, pa se prasuvam da ne e toa pricinata ?
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
364
Поени од реакции
68
Каде можам да купам антицитруси и по која цена се?
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Дали знае некој дали е подобро да се земе механички филтер или сунгер филтер ?
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
364
Поени од реакции
68
кај се наога akvariumpetshop, дали е истиот петшоп Амазон кај млечен или тоа е друго


фала
 
Член од
21 декември 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво
Нов сум тука па од пред една недела добив златна рипка на поклон, аквариумот е 10 литарски, ме интересира моментално немам пумпа водата ја менувам на 2-3 дена, ме интересира дали го правам целиот процес правилно.
Водата што ја ставам во аквариумот е отстојана минимум 24 часа, при промена на водата ја вадам рибата во посебен сад, истотака и камењата внатре што се ги вадам и цел аквариум го празнам и перам, потоа назад каменчињата и го полнам со вода и ја враќам назад рибата.
Во план ми е да купам пумпа со филтер или како и да иде, некој совет плус е добредојден.
Поздрав
 
Член од
10 јануари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Луѓе вака.... Подолг период го имам аквариумот и првпат ми се случува тоа со водата последниот пат кога го чистев аквариумот се беше ок (исто како и предходните 3-4 месеци) го средив вратив 25% од старата вода додадов другото одстоена вода и се беше ок но после 7-8 дена преку ноќ почна да ми побелува водата..инаку користам филтер Atman at-f302 (450 l/h 5w ) ....извадив 30% од старата додадов пак нова одстоена малку се извистри 3-4 дена и пак исто ....ги хранам со коцки рибчињата имам два скалари и две златни рибки караси им ставам само по една коцка за сите мислам дека е доволно и не е премногу од тоа да е водата загадена ....ОД ШТО МОЖЕ ДА СЕ ДЕШАВА ТАКА И КАКО ДА ГО РЕШАМ ПРОБЛЕМОТ 151555670905451698692.jpg
 
Последно уредено:
На врв Bottom