Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
Дали во кршен црн камен од пет шоп Делфин позади Веро можат да растат билки во аквариум

некои билки кои не бараат многу услови
само светло и кршен црн камен
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
:toe::toe:каде да најдам БЕЛ кршен камен?
или друга бела подлога за во аквариум?

каде можам да најдам гранки за во аквариум , околу 10-15 см?
:toe::toe:
:oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe:
 
Последно уредено:
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
За камен бел мислам има во делфин но не сум сигурен, за дрва можеш да идеш во амазон аеродром знам дека имаат , исто така и во декспорт, но можеш да најдеш и од некој што има лозница јас барем такво имам :)

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
treba ne prskana loznica?
taka, i treba da se izusi drvoto pa posle da se stavi vo akv?

taka?
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Decki, da ve prasam nesto ako moze, znaci vodata vo akvariumot ne e nekako mnogu cista, a osobeno ako ja sporeduvame so ona od akvariumite po pet shopovi i pokraj toa sto regularno ja menjam i slicno. Znaci vaka ova se konfiguraciite na akvariumot:
- 30 cm sirina
- 25 cm dolzina
- 40 cm visok
Filter: Atman at f101 interen i Pumpa sto pusta meuri
Dekoracija: pesok i malo objektce

50% od vodata menuvam ednas nedelno i sungerot od filterot go mijam so vodata na akvariumot isto taka ednas nedelno.

Ribi: 4 oranda so sredna golemina i 3 ancistrusi.

Hrana: ednas na den

Dali ima nekoj pretpostavka zosto vodata ne e tolku cista ? Da ne e do filterot, da ne treba da go menuvam so sunger kako sto poveketo koristat ?
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Decki, da ve prasam nesto ako moze, znaci vodata vo akvariumot ne e nekako mnogu cista, a osobeno ako ja sporeduvame so ona od akvariumite po pet shopovi i pokraj toa sto regularno ja menjam i slicno. Znaci vaka ova se konfiguraciite na akvariumot:
- 30 cm sirina
- 25 cm dolzina
- 40 cm visok
Filter: Atman at f101 interen i Pumpa sto pusta meuri
Dekoracija: pesok i malo objektce

50% od vodata menuvam ednas nedelno i sungerot od filterot go mijam so vodata na akvariumot isto taka ednas nedelno.

Ribi: 4 oranda so sredna golemina i 3 ancistrusi.

Hrana: ednas na den

Dali ima nekoj pretpostavka zosto vodata ne e tolku cista ? Da ne e do filterot, da ne treba da go menuvam so sunger kako sto poveketo koristat ?
Според мене пумпата е слаба .. 300Л на 1 час , што значи ја врти водата околу 3.5 пати. Значи имаш минимална филтрација.. јас би ти препорачал да земеш пумпа хоб (hang on back) барем со јачина од 500л на час ем ќе добиеш повеќе простпр во аквариум ем подобра филтрација. Плус карасот се знае дека е аквариумско прасе и прља повеќе од другите риби. Доколку ја смениш може да се подобри водата но и немора да значи дека е тоа.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
66
Според мене пумпата е слаба .. 300Л на 1 час , што значи ја врти водата околу 3.5 пати. Значи имаш минимална филтрација.. јас би ти препорачал да земеш пумпа хоб (hang on back) барем со јачина од 500л на час ем ќе добиеш повеќе простпр во аквариум ем подобра филтрација. Плус карасот се знае дека е аквариумско прасе и прља повеќе од другите риби. Доколку ја смениш може да се подобри водата но и немора да значи дека е тоа.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Vi blagodaram na brziot odgovor, jas koga go zedov filterot kao mi rekoa deka taman si e za mojot akvarium deka ima mali dimenzii (spored edna kalkulacija na edna webstrana ima 30 litri) ama mislam deka vo pravo ste, deka ne e dovolen ni za 30 litri deka i meuri koga posta epten se mali i dava slaba cirkulacija na povrsinata pa zatoa si kupiv air pump za da pomaga, no ako e problemot kaj filterot, togas sto potopen filter mi bi sovetuvale deka tie sto se prikacuvaat ne gi sakam :(
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Vi blagodaram na brziot odgovor, jas koga go zedov filterot kao mi rekoa deka taman si e za mojot akvarium deka ima mali dimenzii (spored edna kalkulacija na edna webstrana ima 30 litri) ama mislam deka vo pravo ste, deka ne e dovolen ni za 30 litri deka i meuri koga posta epten se mali i dava slaba cirkulacija na povrsinata pa zatoa si kupiv air pump za da pomaga, no ako e problemot kaj filterot, togas sto potopen filter mi bi sovetuvale deka tie sto se prikacuvaat ne gi sakam :(
Извини ама јас се водев од предходниот пост што пиша дека е 95л аквариумот.. според димензиите ти е 30л и е мал за такви риби и толку риби.. или смени го аквариумот или намали со риби т.е смени ги. Карас бара мин 100л аквариум.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
5 ноември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
1
Здраво дечки, нова сум на форумов и релативно нова во акваристика :)
Е сега вака, купив аквариум малку непланирано, тргнав по стаклена кугла, се вратив дома со цел аквариум, ама имав некое искуство веќе со аквариум пред многу години па не сум целосно изгубена. Меѓутоа не сум сигурна дали имам проблем.
Димензиите точни не си ги знам на аквариумот меѓутоа вака од око е 30х40х25 цм, имам филтер Shark SB300F и термометар, декорации сеуште никакви, планирам постепено да додавам за да не направам преголеми потреси, планирам да си набавам од понеделник и грејач затоа што немаше во сите петшопови 25ка ко за мојот аквариум - во него имам два караши и 3 стаклари - им давам само листеста храна за сега за да ги проучам подобро, немам имано аквариум добри 10 години многу работи ми се заборавени.
Проблемот за кој што се плашам е дека не сум сигурна дали имаат проблем со амонијак и/или пх затоа што многу време се на долниот дел во аквариумот - а на таму има огледало и можеби само таму им е интересно да се таму.
Знам дека ако им е проблем пх би имале црвено кај жабрите, и тоа го има само на едниот стаклар и едниот караш што се бели - или јас не знам да проценам убаво па ми изгледаат така зошто се бели.
Ги гледам дека малку се нервозни посебно кога ќе се приближам кај аквариумот, претпоставувам си сеќаваат дека така ги бркале со мрежа па нели, си имаат зошто да бегаат.
Тоа што ме интересира е ваше мислење оти до понеделник нема да издржам да почекам за во петшоп да прашам, и друго што ме интересира е совети дали нешто друго ми фали во аквариумот освен нели се разбира песок и камења -.-
Планирам треви да ставам понатаму, меѓутоа сеуште немам обезбедено простор и сега ми стои во близина на прозор а сончева светлина знам дека е катастрофа за алги и ќе неможам да го исчистам.
Видете на сликите, немојте да ме запалите на клада & teach me masters :)
 

Attachments

Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Здраво дечки, нова сум на форумов и релативно нова во акваристика :)
Е сега вака, купив аквариум малку непланирано, тргнав по стаклена кугла, се вратив дома со цел аквариум, ама имав некое искуство веќе со аквариум пред многу години па не сум целосно изгубена. Меѓутоа не сум сигурна дали имам проблем.
Димензиите точни не си ги знам на аквариумот меѓутоа вака од око е 30х40х25 цм, имам филтер Shark SB300F и термометар, декорации сеуште никакви, планирам постепено да додавам за да не направам преголеми потреси, планирам да си набавам од понеделник и грејач затоа што немаше во сите петшопови 25ка ко за мојот аквариум - во него имам два караши и 3 стаклари - им давам само листеста храна за сега за да ги проучам подобро, немам имано аквариум добри 10 години многу работи ми се заборавени.
Проблемот за кој што се плашам е дека не сум сигурна дали имаат проблем со амонијак и/или пх затоа што многу време се на долниот дел во аквариумот - а на таму има огледало и можеби само таму им е интересно да се таму.
Знам дека ако им е проблем пх би имале црвено кај жабрите, и тоа го има само на едниот стаклар и едниот караш што се бели - или јас не знам да проценам убаво па ми изгледаат така зошто се бели.
Ги гледам дека малку се нервозни посебно кога ќе се приближам кај аквариумот, претпоставувам си сеќаваат дека така ги бркале со мрежа па нели, си имаат зошто да бегаат.
Тоа што ме интересира е ваше мислење оти до понеделник нема да издржам да почекам за во петшоп да прашам, и друго што ме интересира е совети дали нешто друго ми фали во аквариумот освен нели се разбира песок и камења -.-
Планирам треви да ставам понатаму, меѓутоа сеуште немам обезбедено простор и сега ми стои во близина на прозор а сончева светлина знам дека е катастрофа за алги и ќе неможам да го исчистам.
Видете на сликите, немојте да ме запалите на клада & teach me masters :)
Пред се добредојде назад во светот на акваристиката . :D
првен голема критика до петшопот што ти продал караси за во 30л аквариум.
Второ стакларите не се стаклари туку Коридораси и се чистачи за песок а не анциструси кои чистат и стакло.
Проблемот што се доле е од стрес, предпоставувам водата диркет од чешма ја стави без да одстои мин 5ч за да излезе хлорот, потоа во аквариумот нема никакви полезни бактерии кои ги штитат рибите од разни болести , а тоа се добива со циклирање на аквариумот мин 30 дена.
Украси не би ти препорачал, без разлика што велат во петшоп дека се нетоксични и неотровни за рибите сепак ја мењаат вредноста на водата и со тек на време пуштаат боја. истото се однесува и за шарените камчиња, најдобро за песок е да ставиш кварцен.
Најдобро е да ги вратиш рибите кои ги имаш, да го исциклираш аквариумот барем 1 месец, па да го активираш пополека со додавање на 1 до 2 риби ( анциструс бидејќи се најиздржливи). Доколку не ја знаеш процедурате за циклирање пиши ми ПМ ќе ти објаснам подетално.
а и втор проблем е што карасот бара аквариум мин 100л големина за да живее нормално, но сепак знаат да се навикнат на помала литража но им се скратува животниот век. Исто така бараат поладна вода за разлика од коридорасот, најдобро пред да се одлучиш за некоја риба да прочиташ на интернет кои услови ги бара ( литража на аквариум, температура, вредност на вода) потоа кои риби можат да живеат со нив и која е нивната исхрана.
Исто така да напоменам дека карасот сака поладна вода за разлика од другите риби.
За треви, доколку решиш да останеш со карасите , ретко која трева ќе преживее бидејќи ги јадат.
Моја препорака за почетнички риби се Гупи, Моли , Ксифо , Платици т.е сите живородки.

Друго што да ти пишам незнам..
 
Член од
23 јули 2016
Мислења
12
Поени од реакции
6
Sakam da prasam od sto zavisi polot kaj novorodenite ribi kaj zivorotki. Nekolku moli mi se mrestat po nekolku pati i 99% se zenki. Mi rekoa deka polot zavisi od hemizmot na vodata, tocno e? i kakva treba da bide vodata za zenki, mazjaci ili mesani?
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Sakam da prasam od sto zavisi polot kaj novorodenite ribi kaj zivorotki. Nekolku moli mi se mrestat po nekolku pati i 99% se zenki. Mi rekoa deka polot zavisi od hemizmot na vodata, tocno e? i kakva treba da bide vodata za zenki, mazjaci ili mesani?
Јас знам 2 недокажани теории.
Во зависност на параметрите на водата се добиваат такви риби, не знам кои параметри треба да бидат за машки или женски. Потоа доколку имаш повеќе машки од женски ќе се роделе само женски.. јас кога чував живородки ми се раѓаа мешани. Поим неам зашто.


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom