Академија за наставници

Член од
2 октомври 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ме интересира дали некој знае нешто повеќе за оваа Академија?
Кога почнува со уписи, веб страна ?
 
R

Ranta

Гостин
Ме интересира дали некој знае нешто повеќе за оваа Академија?
Кога почнува со уписи, веб страна ?

Види вака, напиши нешто повеќе за темава. Ако немаш точно инфо, барем напиши што си слушнала.
 
R

Ranta

Гостин
[DOUBLEPOST=1443862444][/DOUBLEPOST]Еве конкретно го најдов ова
http://www.mon.gov.mk/images/documents/zakoni/Zakon_za_Akademija_za_nastavnici.pdf
Ова го причитав и вака вели:

Член 41
(1) Услови за прием во обуката на кандидатите се:
- завршени високообразовани студии од прв, односно втор циклус на студии од

наставнички и други факултети, со стекнати 240 кредити и
- најмалку постигнат просечен успех од студиите од 7.00 за кандидатите кои
завршиле студии од областа на природно-математичките, техничките и медицинските
науки и најмалку постигнат просечен успех од 8.00 за кандидатите кои завршиле студии

од областа општествените и хуманистичките науки.
(2) За кандидатите вработени наставници во основните и средните училишта кои

конкурираат за прием во обуката услов за прием е завршено најмалку високо
образование.

Читај од 41ви член и ќе ти се разјасни.
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Да, законот го прочитав, а бидејќи во него стои дека почнува со уписи во учебна 15/16год ме интересираше дали некој има повеќе информации за уписите дали ќе бидат, нема да бидат и тн..
Сепак благодарам
 
R

Ranta

Гостин
Повели и друг пат, само наредно (и во реалниот живот) кога поставуваш прашања или имаш нешто нејасно биди поконкретна, а не вака на 5-6 пост откако беше поставена темата. Покажуваш несериозност на едно многу високо ниво за кое не треба да се срамиш, туку да се освестиш и поправиш - надградувајќи се.
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Поставив конкретни прашања. Прашав само за она што ме интересираше. Нормално, ако некој знае повеќе и што е најважно ако сака да одговори.
За тој што е во тек со тој закон и што е засегнат со него, не му треба никаков вовед.
За мојата несериозност на високото ниво и тн... не си ти тој кој треба да коментира. Или одговори или читај друга тема, без навреди, со цел подигање на сопствено его.
Секое ти добро.
 
R

Ranta

Гостин
Пфффффф, без разлика на моето его ( кое јас мислам дека го немам), јас за твое добро ти ја посочив твојата несигурност и местото каде ти треба да се поправиш. И за другото што го напиша имаш објаснување погоре. Секој има добра намера, без разлика што и да прави. И убиецот е на некој начин добар човек.

Последната реченица не ти ја прифаќам. Потруди се малку повеќе.
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
А зошто да не ја прифатиш последната реченица: ''Секое ти добро?''
И повторно не пиша нешто корисно во врска со темата
 
Член од
29 декември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Дали некој се запиша на академијата за наставници? Како оди уписот? Колку кошта академијата? Што со вработувањето, после академијата?
[COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.870588)][/COLOR]
 

Kajgana Shop

На врв Bottom