Агорафобија

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Првенствено означена како страв од отворен простор која исто така подразбира и страв поврзан со јавни места,поголема група на луѓе.Овие луѓе мислат дека на такво место ќе бидат онеспособени да побегнат или да побараат помош.
Почеста е кај жените и започнува во адолесцентниот период.Психичкото пореметување најчесто започнува со напади на паника,а други симптоми се напнатост,вртоглавица,страв од губење на разумот и депресија и поретко страв од височини.

Знаете ли кои се најчестите причини за ваквиот вид на психичко пореметување и како може да се излечи оваа фобија?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Кај секој човек посебни се причините затоа што секој човек својствено за себе си е единствен со своите животни искуства. Не знаев дека така се вика според стручниот термин, а не е ни битно.
Исто така клише е кај жените, кај мажите не битно кај е почеста, и не е битна класификацијата или систематизацијата затоа што со тоа не се решава проблемот.
Другото во ПП. ако си сериозна слободно пиши ќе се дообјаснам :icon_lol:.
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Jas imam strav da e naogam vo nekoj beskonecen prostor no da bidam megu luge ne mi e voopsto strav. iskreno skoro sekoja vecer iskacam.(osven sega so svinskiov grip deka go ima ovde vo prilep):pos2:
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
284
Поени од реакции
102
Јас не можам крајот да си го најдам... не можам да поднесам гужва, а се плашам многу кога сум сама.

Ете, бевме собрани друштво и помислив дека ќе пукнам, излегов на балконот. Не можев дома да си отидам, стравот ме обземаше се повеќе. Секако, таа вечер не дојдов дома, преспав кај пријателиве. Се ужаснувам од тоа каква бев :nesvest:

Оттогаш избегнувам било какво излегување каде што е гужва, а никако не можам сама, напнатоста ме убива, стравот бетер.
 
S

smart ass

Гостин
Јас не можам крајот да си го најдам... не можам да поднесам гужва, а се плашам многу кога сум сама.

Ете, бевме собрани друштво и помислив дека ќе пукнам, излегов на балконот. Не можев дома да си отидам, стравот ме обземаше се повеќе. Секако, таа вечер не дојдов дома, преспав кај пријателиве. Се ужаснувам од тоа каква бев :nesvest:

Оттогаш избегнувам било какво излегување каде што е гужва, а никако не можам сама, напнатоста ме убива, стравот бетер.
Имаш побарано стручна помош???

Бидејќи не е сигурно дали имаш агорафобија,тешко се дијагностицира.
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
284
Поени од реакции
102
Не велам дека имам цврст облик на агорафобија, но имам развиено некој стадиум на и панични напади и не си дозволувам да шетам многу многу. Не велам дека сум краен случај и дека сеуште заземало тоа голем замав, но имам благи потешкотии. За сето тоа се освестив овие денови откако имав несакани случки, а за стручна помош, да, веќе одам и сакам посериозно да разговарам за ова што ми се случува. Сакам да се средам и се борам за себе.
 
S

smart ass

Гостин
агорафобијата,макар и слаба ја поврзуваат со паника,така да не е ништо сериозно и не мора да се секираш.

вообичаена терапија е или некој бензодиазепин(алпразолам,диазепам или пак некој антидепресант-може асентра.)

Отиди на лекар и немај мака.
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
284
Поени од реакции
102
Да, да.. нема одолговлекување..

Подобро некако да ги спречам непријатностите отколку да ги трпам. Уште утре сум на терапија, па ќе започнам со процесот: како да застанеш на нозе! :) и знам дека ќе застанам. I'll be fine, се надевам наскоро
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Првенствено означена како страв од отворен простор која исто така подразбира и страв поврзан со јавни места,поголема група на луѓе.Овие луѓе мислат дека на такво место ќе бидат онеспособени да побегнат или да побараат помош.
Почеста е кај жените и започнува во адолесцентниот период.Психичкото пореметување најчесто започнува со напади на паника,а други симптоми се напнатост,вртоглавица,страв од губење на разумот и депресија и поретко страв од височини.

Знаете ли кои се најчестите причини за ваквиот вид на психичко пореметување и како може да се излечи оваа фобија?
Баш на факултет минатата недела учевме нешто во врска со ова... За развој во преднатален период. Дека, недоносените бебиња, односно порано родени, се случува често понатаму во животот да патат од агорафобија (а бебињата кои се носени повеќе од што треба, патат од клаустрофобија - фобија од затворен простор). Секако, ова не смее да се сфати здраво за готово и да се мисли дека буквално секое дете порано родено ќе пати од агорафобија... Јас лично мислам, дека за да се јави фобија неопходно е да има надворешен стимулатор за да се предизвика страв од конкретната работа. Тешко дека само од себе ќе се појави. А за лекување, со психотерапија, впрочем како и другите фобии. Зашто фобијата не е само типичен страв, фобијата е нешто повеќе, повеќе е патологија, додека стравот е нормална работа. Затоа, со психотерапевт, чекор по чекор не е неможно да се излечи.
 
Член од
19 јануари 2014
Мислења
5
Поени од реакции
10
Spored mene pricina e nedovolno samodoverba ili koga istata e narusena vo detstvo ili vo nekoe si nase minato ... Se boram so toa - pocnat so tabletarna terapija - i spored mene e problematicnata finansiska situacija ... koga se imaat finansii imas sakajki il ne pocesti izleguvanja od doma a so toa i pocesti druzenja i nacini za druzenja ..... kuce na lanec i trcajte na kej .....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom