Автомобили во размер

Член од
20 декември 2011
Мислења
158
Поени од реакции
255
Има има нарачано е,до крај на месец треба да пристигне 1:18 CITROEN Ami 6(Norev)

http://www.youtube.com/watch?v=OENTX5Ua13o

Прегледај го приврзокот 41885

Ако ги споредиме со:autoart;kyusho;minichaps изгледаат како бураго кај нас.
Citroen-киве се одлични. Честито новитети!

Кај мене DS 23 е плава









и заедно со DS 19



Еве го и AMI-то










--- надополнето: 9 април 2012 во 23:04 ---
od site najmnogu merak mi pravi fiatot 128
:) od kaj gi zema ???
Набавени се од разни земји, главно од Италија. Инаку тоа се модели кои од 2007 до 2009 година излегувале како новински изданија со пропратни книги за секој модел по трафиките во Италија. Слична серија модели, но поповод 100 години на Alfa Romeo, имаше и 2010-2011 исто така во размер 1:24.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Citroen-киве се одлични. Честито новитети!

Кај мене DS 23 е плава
Благодарам,па и ти да се подновиш.
Имаше 2-3 бои ама додека дојде на ред остана само светло кафеавата.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Дечки, имам мало изненадување за вас, како колекционери!

Ви презентирам модели кои се стари околу 40 години, три од Matchbox и еден од Dinky Toys, сите во размер од 1:43. Колите се купени од Англија или Грција на времето. Моделите се следниве:

Mercedes K-30 C.111 (концепт кола)
Rolls Royce 1912
Datsun 240z
Jaguar E-type 2+2



Мерцедесот е од Matchbox, произведен во 1971ва година и одлично зачуван. Бојата може да ја видите од сликите, малце нетипично, а целата конструкција е железна, за разлика од денешниве коли. Всушност, сите овие 4 коли се потполно железни (дури и долниот дел) и заради тоа даваат многу поубаво чуство и цврстина отколку денешниве коли.

C.111 е концепт кола која како што знам не била произведена во масовно производство. На моделот се отвара багажникот каде што е моторот, а предните светла се дигаат преку мала "рачка" која се наоѓа на долниот дел на колата.









Datsun-от е исто така од Matchbox, 1974та година, не е во перфектна состојба бидејќи има мали гребаници, во споредба со мерцедесот пример. Сепак, моделот е еден од најквалитетните 1:43 модели кои ги имам видено, самата конструкција е перфектна и се осеќа цврстината.

Тркалата на сите овие модели се правени на друг начин од денешниве модели како што гледам, бидејќи имаат некој вид на амортизација и пореален филинг. Кај Datsun-ов се отвара хаубата со "рачка" од долниот дел на колата.

На задниот дел, на самиот метал се изгравирани марката, моделот и регистрацијата со максимална прецизност, нешто што ептен ми праи мерак и не го гледам на новиве модели...



Зумирајте на следнава слика и уверете се за деталноста на буквите. Морав да сликам со блиц заради макрото од ептен блиску, па се гледаат гребаници кои инаку не се приметуваат воопшто со обично око. : )







Ројсот е најдетален од овие 4 модели. Исто така е од Matchbox, серијата Models of Yesteryear, купен некаде од 1970та до 1975 година веројатно, не пишува на моделот, па не знам. Има многу мали детали, како на пример мењачите внатре во кабината, задното седиште, испакнатите ретровизори, минијатурното гравирано лого напред.









И за крај, Јагуарот, кој е редок модел, но исто така во најлоша состојба од овие четири. На него му фалат едниот ретровизор и како што гледав според слики на нет, антената од страната на возачот напред. Има мали гребаници и изгубена боја, но се на се е во солидна состојба.
Овие Dinky Toys биле ѕверови, иако е 1:43 колава, се отвараат двете врати, задната врата, хаубата и дури седиштата се преклопуваат! :)
Она што ме изненади плус е амортизацијата, која е како на денешниве црнечки коли, секоја чест.











Конечно да го завршам долгиот пост и да не ве отекувам повеќе. Намерно ви ги покажав овде колите, бидејќи редовно ве читам и се восхитувам на вашите колекции и колку вие уживате во нив. Мене овие коли ми направија мерак, исто и на татко ми му прават мерак - ама тоа е повеќе емоционална приврзаност бидејќи и двајцата сме ги имале како мали.

Ви ги ставам тука, бидејќи ако некој од вас сака да ги има, знам дека повеќе би ги ценел и би уживал во нив. Така да, ако имате желба, пишете ми пп со понуди. Имам и уште многу 1:64 модели од Matchbox и Dinky сосе оригиналните кутии (од 67ма па до 80та модели), но не верувам дека тие премногу мерак би ви правеле.
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
158
Поени од реакции
255
Mac)) навистина прекрасно очувани модели со оглед на годините колку се стари.(y)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Денеска се шетав во продавниците на крш,барав модели за растурање поради доработка (tunning) на други модели и пријатно се изненадив кога видов дека Buraggo се добро намалени:

1:18 diamond од 2190 ден се намалени на 1590.
1:18 gold од 1890 ден се намалени на 1390 ден.
1:32 од 770 ден на 550 ден.
1:24 од 930 ден. 650 ден. и од 800 ден на 550 ден.

Намалувањето е за поздравување!
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Денеска се шетав во продавниците на крш,барав модели за растурање поради доработка (tunning) на други модели и пријатно се изненадив кога видов дека Buraggo се добро намалени:

1:18 diamond од 2190 ден се намалени на 1590.
1:18 gold од 1890 ден се намалени на 1390 ден.
1:32 од 770 ден на 550 ден.
1:24 од 930 ден. 650 ден. и од 800 ден на 550 ден.

Намалувањето е за поздравување!
Озбилно ?? Одам уште утре, може ке влетаат неколку моделчиња. Каде имаше најголем избор, да не лутам ?? И стави слики од тоа што тјунираш, баш ме интересира. Јас моментално работам на на Fiat 500 Abarth 1/18 од Mondo, па ке видиме што ке испадне. Слики сеуште немам зошто е расклопен до последен дел. :)
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
158
Поени од реакции
255
Продолжувам со 24-ките

FIAT 500 Giardiniera, Quatroruotte Collection by Metro 1:24










FIAT 600 MULTIPLA, Quatroruotte Collection by Metro 1:24











MULTIPLA во три размери, (1:43, 1:24, 1:18)

 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Планирав од Golf V на Burago
burago 34042 golf v rouge.JPG
да го тјунирам нешто слично на ова
2001184286720455486_rs.jpg
или ова lexus_golf_1.jpg

можеби и да го преправам во GTI
model_golf_5_gti_blanche_rs.jpg

Сега кога се поефтинети се надевам дека во брзо време ќе се оствари некој од преоктите

Инаку пефтинувањето го забележав во продавницата КРШ во подрумот на ГТЦ

Сликите се позајмени од интернет
 

Attachments

Член од
20 декември 2011
Мислења
158
Поени од реакции
255
ALFA ROMEO ALFASUD, Quatroruotte Collection, By Metro 1:24









NSU PRINZ 4L, Quatroruotte Collection, Metro 1:24







ALFA ROMEO 1300 GT Junior,Quatroruotte Collection, Metro 1:24





 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
885
Поени од реакции
912
Колку од прилика се цените на моделите од бураго во вашиот град? Зошто во куманово најдов модели за 1.400 денари па незнам како се движат цените, дали оваа цена е скапа-евтина? :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Колку од прилика се цените на моделите од бураго во вашиот град? Зошто во куманово најдов модели за 1.400 денари па незнам како се движат цените, дали оваа цена е скапа-евтина? :)
Цената за 1/18 ли е.Просечна е.
Пиши што модели 1/18 има.Ако има некој а го нема во Скопје,а ми фали во мојата колекција да дојдам да го купам
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Планирав од Golf V на Burago
Прегледај го приврзокот 42476
да го тјунирам нешто слично на ова
Прегледај го приврзокот 42477
или оваПрегледај го приврзокот 42478

можеби и да го преправам во GTI
Прегледај го приврзокот 42479

Сега кога се поефтинети се надевам дека во брзо време ќе се оствари некој од преоктите

Инаку пефтинувањето го забележав во продавницата КРШ во подрумот на ГТЦ

Сликите се позајмени од интернет
Јас би одел на GTi варијантата, е сега, тоа ти е најтешката варијанта зошто треба да го направиш со три врати или пак зошто да не GTi со пет врати. Не за друго, најубаво изгледа од сите три што ги наброја. Ако ти треба нешто помош, делови или совет слободно обрати се. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom