Авиони погодни за Македонија

Дискусија во форумот 'Авијација' започната од FilipMacedon, 14 јули 2008.

 1. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  Зошто бе камикази , тоа е историја...сега можат да си бидат во климатизирана просторија и да се играат видео игри. Ние за други сме ги правеле, а не па за нас.
  Ама нема потреба да се трошиме, т.е. нема причина.;)
   
 2. Hombre

  Hombre Гостин

  Добро @concrete замисли и замижи ако можеш дека Македонија е напредна и просперитетна земја БДП-то е три-четири пати поголемо од сегашното од кои компоненти би трбало да се состои македонското воено воздухопловство.
   
 3. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ..јас сум реален човек Hombre, а не фантазер..
  Државата Македонија ...пардон регионот Македонија.... која ќе има три-четири пати поголемо БДП од сегашното НЕМА ДА ИМА ПОТРЕБА ОД ВОЕНО ВОЗДУХОПЛОВСТВО...тоа ќе биде проблем на други инстанци...нашиот ќе биде да ја растеме волната за стрижење на таквото БДП...
  Инаку меѓу нас кажано ги сакам авионите, посебно едрилиците и мислам дека сум најдолго време со нив во многу блиска врска, од скоро сите овде муабетџии на темата...., така да причината за мојот став, ама ич не е љубовта....;)
   
  На Hombre му/ѝ се допаѓа ова.
 4. darel

  darel

  Член од:
  8 април 2012
  Мислења:
  121
  Допаѓања:
  50
  Не купуваме ништо за нас ама затоа купуваме за " добрите соседи" кој ќе не штитат. Ееее МАКЕДОНЧЕ просто беше и просто ќе останеш
   
 5. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.170
  Допаѓања:
  9.185
  Немаат чизми да купат за војската а не пак авиони.
   
  На Zoran MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 6. darel

  darel

  Член од:
  8 април 2012
  Мислења:
  121
  Допаѓања:
  50
  Ама затоа имаат милиони на грција да и даваат
   
 7. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.170
  Допаѓања:
  9.185
  Ти имаш идеја колку чини еден модерен авион? Која инфраструктура, обука, одржување иде со него?
   
 8. darel

  darel

  Член од:
  8 април 2012
  Мислења:
  121
  Допаѓања:
  50
  Не е спорно дека кошта итоа многу
  --- Споено дупло мислење, 1 јуни 2019 ---
  Ама да даваме по 80-100 милиона годишно не е добро
  --- Споено дупло мислење, 1 јуни 2019 ---
  За тие пари ќе се купи нешто што ќе е функционално за наши услови а верувај дека има што да се купи
  --- Споено дупло мислење, 1 јуни 2019 ---
  А и немора да се купи незнам 100-200 комада може 30- 50 доволно е
   
 9. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.170
  Допаѓања:
  9.185
  што има да се купи? Едрилици?:pos: тоа може да купиме, нови авиони потешко, па и бројкава 30-50, држави што се поголеми од нас како Србија и Бугарија не можат да си дозволат толку а не пак ние.
   
 10. darel

  darel

  Член од:
  8 април 2012
  Мислења:
  121
  Допаѓања:
  50
  Па никој наш сосед не купил одеднаш повеќе од 5-6 авиони.Купуваат со години ии затоа имаат сега некој и повеќе од 100 грција на пример има околу 200.
  --- Споено дупло мислење, 2 јуни 2019 ---
  Тоа се работи стратегиски на долг рок се инвестира се купуваат авиони се едуцира кадар .Пилоти луѓе за одржување .
  --- Споено дупло мислење, 2 јуни 2019 ---
  А не да пуниме туѓи армиски буџети со по 100-ина милиона годишно и на крај тие модерно воздухопловство а ние пак ништо
   
  Последно уредено: 2 јуни 2019
 11. ilz

  ilz

  Член од:
  15 октомври 2013
  Мислења:
  2.403
  Допаѓања:
  983
  Drugar
  Za so ke ni se avioni, koga sekoj vtor ili eve sekoj tret pilot ke e shi ptar? Armijata e polna shipt ari.
  Nie vekje nemame ni armija, ni drzava, ni Ime, a 70-80% od narodot nemaat ni leb da jadat.
  Ne postoime
  Nema rezon.
  Narodot e gladen, kakvi avioni.
  Ne se sporeduvaj so Grcija,
  Grcija ako posaka moze cela Makedonija pepel da ja stori za pomalku od 60 minuti.
   
 12. Паланчански

  Паланчански ГРЕбач

  Член од:
  12 јануари 2008
  Мислења:
  586
  Допаѓања:
  215
  Македонија може да купи само дронови. И тоа од поефтините.
  Ги распродадоа (во старо железо) тенковите и борбените возила, сега ќе купуваме авиони. Може треба и ракети да купиме? Не борбени, за патување на месечината.
   
  На Zoran MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 13. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.562
  Допаѓања:
  1.701
  После 4 години , дали уште вака размшслуваш?
  Видовме Грциja ке поеме воздушниот ви простор
   

Сподели преку: