Ќе се полага државен испит во 2-ра и 4-та година (Студентски пленум)

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.633
Поени од реакции
70.423
Сите факултети од составот на УКИМ се СТО ПРОЦЕНТНО против државниот испит :)

Не знам дали е спомнато, ама утре ќе се одржи и професорски пленум кој ќе го водат неколку професори и на кои се поканети сите професори од УКИМ, ректорот на УКИМ, премиерот Груевски и претседателот Иванов.
Водач на утрешната дискусија е Билјана Ванковска која рака на срце за оваа тематика доста добра зборува, иако од минатото толку глупости има изјавувано, што сеуште ми е екстремно антипатична персона :)
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Абе Џони, ај знам дека за џабе ќе трошам зборови кога сидрото на твојот „став“ е веќе закотвено од виша сила, али ае.

Не прекина да ги споменуваш овие „крлежи“. Ни ја не можам да ја поднесам Најчевска, Ѓунер Исмаил уште помалку. Не ни сакам да они бидат претставени како good ones, кога знам дека не се и дека се лицемерни морони. Но разбери, мене кур ми чуе што они искочиле на протестот. Немам ама апсолутно никаква грижа на совест шо тие марширале позади мене, затоа што јас јасно знам за кои права протестирам.

Ај тие лешинари ќе разберам. Ама пази да ги заокружиш Фрчкоски, Дескоска, Астеруд... кои се професори е сулудо. Си запнал за Правен ко слеп за стап а појма немаш како стојат работите на факултетот.

Точно дека во последниве години Правен е машинерија за вработувања во администрација, какви што не помалку се и другите факултети. Точно е дека на правен сеуште 50%+ професори се „од стариот систем“.

Ама не знаеш дека во последните 5-6 години асистенти и професори постанаа просечни студенти, што заради партија што заради непотизам. Не знаеш дека голем дел од нив се ПРОДАДОА! Онака, ко пичиња против своите претходни ставови, прекуноќ станаа владини гласноговорници. Професорка што у прва година на предавања збореше како „Ова што Н.Г. го прави е диктатура“, во трета стана најголем „експерт“ за поддршка на владините „реформи“.

Не знаеш дека за изборите за водството се вршеа огромни притисоци да постават први соработници на владата за декан, среќа не успеа.

И нормално, сега стариот кадар ќе дава отпор на комплетното партизирање и гушење на факултетот. И тие самите немаат чисто политичко портфолио зад себе затоа што биле блиски до претходната власт. Ама барем се докажани стручњаци во својата област, за разлика од просеците кои пробуваат да ги бутнат сега.

Прашај кој било студент на правен, кој не е член на младински партиски огранок, сигурен сум дека речиси сите ќе ти кажат дека 90% од постарите професори се подобри, послободоумни и пофлексибилни. Баш звучи нелогично, како постар професор да биде пофлексибилен али ете, новите се толку безвеза шо испаѓа да е така.

И баш на Правен сеуште во голем дел се развива едно од основните начела на студентите - критиката, кое секако ќе биде занемено ако се продолжи со овој тренд.

Пази, викаш Правниот секогаш стоел зад протестите против законите. Размисли ли бар малку пред ова да го напишеш. Па кој да стои зад промена на закони, машински?

Да сумирам, на Правен не цветаат рози, баш напротив, но до тоа влошување на ситуацијата е дојдено многу заради случувањата во последниве години.
За Тањето Каракамишева ли збориш, не и ја знам позадината на овие нејзини јавни бламирања сега, но јас имам одлично искуство со неа како професор.
Има Правен и самиот потреба од реформа, точно е тоа, ние поминавме како експериментална генерација по ЕКТС, и еве сега што слушам од помлади колеги веќе се враќаат некои работи по старо, нема веќе заокружување, дадени прашања и слични малоумности што ги имаше кога јас студирав, свесни сме сите дека или Болоња и ЕКТС се лоши проекти или се лошо имплементирани, па сега се бара некој нов модел.

Само за информација, од Правен не само во минатото, и денес речиси сите професори пишуваат или учествуваат во изготвување на закони и прописи и за оваа владејачка гарнитура.

Туку каде е да каже нешто за целава ситуација еден професор од Правен, се презива Иванов и мислам дека во слободно време се претставува како Претседател на Р.Македонија?
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
И ФОН е против државниот испит за студентите
http://www.plusinfo.mk/vest/7539/i-fon-e-protiv-drzavniot-ispit-za-studentite

Институтите на ФИНКИ не сакаат да го прифатат предлогот за државен испит
http://www.plusinfo.mk/vest/7512/institutite-na-finki-ne-sakaat-da-go-prifatat-predlogot-za-drzaven-ispit

ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ ГО ОТФРЛИ КОНЦЕПТОТ ЗА ДРЖАВЕН ИСПИТ
http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=EA34143C57EA6640B8B7DBE142D298A8


Засега одлично се движат работите..(y)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Точно, ама заокружувањето е најниска форма на проверка на знаењето. Реално, колку и да се тешки, пак ако ти ги дадат унапред прашањата секој може да ги набуба. Убеден сум дека да дојде некој од ФИНКИ и да му дадат готови прашања од економски, ако потроши 3-4 дена на учење на истите, ќе си го положи државниот за друг факултет. И тоа го прави стручен за тоа? Нема логика. Башка да не збориме што и да не знаеш нешто, имаш шанси на тепка да го погодиш. Плус да не го спомнувам тоа што за кај мене конкретно, не е возможно да се провери знаењето на еден историчар ако прашањето има одговор кој треба да го заокружиш, пошто самата наука си налага објаснување на исказите, а не фактографија и хронолошки познавања.
Според тебе горенаведениве факултети што ги набројав и продуцираат Нобеловци како што Македонија продуцира кафани не се во право? :) Давање однапред прашања е дел од она што да повторам, не се решава со екстерно и државен испит. Океј е мустра да имаш, да видиш каков модел ќе биде, но не да ги добиеш.

Ова со Финки и другите факултети е малце дискутабилно зошто не секој може да учи теории и не секој може да решава комплексни проблеми преку задачи. Еве јас сум пример, ми иде да се обесам кога ќе видам на ФЕИТ предмет со теорија, поготово оние од ТК смерот. Физика 1 заради таа теорија морав да го презапишам зошто професорката бараше од А до Ш иако од задачите секогаш имав 50/50, ако има електраши ќе ти потврдат. А на истата таа професорка по физика 2, јас и уште четворица и направивме таква семинарска за Припјат/Чернобил (налик на Горан предавањана :) ) да ја тераше асистентката која не водеше да и објаснува "што е муабетот". Е овде е исто проблемот во образованието. Некои професори не се апдејтирани со знаењето од кога завршиле. Уште мислеше типката дека Чернобил стариот оклоп ќе седи околу реакторот. Сега ние сме и прикажале применето знаење од алфа, бета и гама зрачење а таа ќе ни крати по 10 бода зашто некој утнал да напише log на некоја равенка од теоријата. Нели не иде? :)
И на ФЕИТ имаш напамет учење и погаѓање, цело време дробам јас дека и таму е утната работата и не е поентата да решаваш троен интеграл качен на степен и да му најдеш лимес. Ни таму не е совршено и не значи дека ако е потешко дека е поквалитетно. На дваес теми имам пишано за колегата десеткаш кој по едно предавање по предметот Компјутерски архитектури го оверклокна и го сјеба процесорот :pos: Во фаца му се прснав од смеење. Исто и по програмирањето, ги учеа напамет фор циклусите, кодот за датотеките и условот за матрица и ете, положени.
Значи си треба практична работа, поготово на техничките факултети, апдејтирање на програмата и исфрлање на онакви глупости како горенаведените. Не може бе студент десеткаш да заебе процесор со таква глупост. Нели учел тек на функции по математика, нели десетка зел, како така појма да нема од тактови? Затоа на ФЕИТ сите професори јадат гомна за Тентов али човекот е во право за се иако и јас го хејтав. Ги прашувал усно на дополагање каков вид на меморија е USB, не знаеле да му кажат. За греота.

Можам цел ден да пишувам на овие теми ама да скратам, чисто ми е да доловам дека не се работи во читање библии и помнење глупи факти напамет. МИТ во Америка си имаат своја NASA based просторија каде испитуваат нон стоп работи, гледаат практично како им работи тоа што го створиле. Тебе може а и мора да те пратат од факс во Атина, Рим и други локации да ги видиш. А не кај нас, ти ги даа интегралите и ти вика ај земи дигитронот и не замарај, или кај тебе, држи книгата, учи приказни. :)

На стоматолошки немаат маса за отпечатоци земање студентите, сами да земат отпечаток, а утре ќе треба кога ќе одиш на забар мост да правиш, отпечаток да ти земе. И кога ќе ти направи заби за коњ наспроти твоите ситни, ем изгубено време, ем пари, ем нервоза...

ама реков, образованието и здравството плачат за инвестирање, но така ќе нема буџет за гипсени срања на плоштад :)
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.386
Тоа дека на економски е заокружување се, не е целосно точно...еве јас конкретно на мој смер освен изборни предмети се друго е на раскажување лекции писмено и тоа мора за да одговориш на прашање, логички да ги поврзеш повеќе делови од книга и да ги споиш во една целина...и да, како сакате да се раскажува на овие факултети кога на некои смерови учебниците се полни со набројуванки?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Да де, тоа викам. Знам дека вистинската оценка не може да се види со давање однапред прашања, али ако му бидат дадени прашањата и одговорите, било кој студент може да положи. А тоа како стварно треба да се изучи нешто е сосема друг муабет. Затоа е погрешно ова што пробуваат да воведат, не викам дека така е на економски.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.939
Поени од реакции
11.557
Иначе неофицијална информација (мада и ова од НОВА Тв е неофицијално) деканот на ФИНКи Димитар Трајанов ги демантирап шпекулациите и рекол дека во понеделник ќе се знае.

Во контекст на муабетов, 100 пати Пленумот се оградуваше од било какви ПАРТИСКИ влијание (читај: ПОРАЗЛИЧНО ОД ПОЛИТИЧКИ).

А во меѓувреме, се огласи Адеми...:bravobe:
Адеми: Рано е студентите да бидат вклучени во дебата за воведување државeн испит

Како бе не сте го презентирале јавно, Груевски 2-3 пати го објаснуваше моделот и на Сител и на МТВ...


Отворено писмо на професорот Малчески до министерот Адеми

Ве молам не коментирајте за професорот, само прочитајте што има да каже затоа што изнесува добри аргументи (спроед мене).

Друго, денес зборев со некои од Пленумот, ми рекоа дека се поканети претставници на МОН, претседателот на Владата и претседателот на Републиката. Не како пеналисти (какви што ќе бидат 5те професори) туку како гости, можат да се јават за збор, прашање и слично. Дали ќе се појават, ќе видиме. :)
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.696
За Тањето Каракамишева ли збориш, не и ја знам позадината на овие нејзини јавни бламирања сега, но јас имам одлично искуство со неа како професор.
Има Правен и самиот потреба од реформа, точно е тоа, ние поминавме како експериментална генерација по ЕКТС, и еве сега што слушам од помлади колеги веќе се враќаат некои работи по старо, нема веќе заокружување, дадени прашања и слични малоумности што ги имаше кога јас студирав, свесни сме сите дека или Болоња и ЕКТС се лоши проекти или се лошо имплементирани, па сега се бара некој нов модел.

Само за информација, од Правен не само во минатото, и денес речиси сите професори пишуваат или учествуваат во изготвување на закони и прописи и за оваа владејачка гарнитура.

Туку каде е да каже нешто за целава ситуација еден професор од Правен, се презива Иванов и мислам дека во слободно време се претставува како Претседател на Р.Македонија?
Абе види, и со Хорхе 99% од студентите имале одлично искуство како професор, ама... :)

Инаку, не, конкретно мислев за Иванка Додовска.

Електронското полагање се минимизира од година во година, сега само 20 поени од 100 добиваш од него, не 70 ко што беше.

Половина од законите на оваа гарнитура ги пишува(ше) една позната професорка од Правен, затоа и им се толку уцврстени. :D Овој конкретниов, нема шанси да го пишувал некој познат и признат професор, све мислам некој од “новите“ е креатор, затоа има и толку фалинки.

Не само што како и што е нормално професори од правен учествуваат во креирањето закони, туку и кадри од правен се министри. Спиро, Тодоров итн. Али за нив ЏониБ нема замерки. :icon_lol:

Еден од основните проблеми на законов, кој не се споменува толку е тоа што НЕ Е ВОЗМОЖНО со истата мерка да се опфатат и средат сите факултети. За секој факултет треба различни реформи и новини. Арно ама така нема да има филтрирање по нивна желба и уште некои факултети ќе им бидат анти бастиони.

Дека речиси сите факултети ќе имаат мнозинство за одбивање на предлогот е сигурно, ама не знам како е хиерархијата во нивните тела и колкави се овластувањата на деканите да го поттиснат мислењето на мнозинството.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Точно, ама заокружувањето е најниска форма на проверка на знаењето. Реално, колку и да се тешки, пак ако ти ги дадат унапред прашањата секој може да ги набуба. Убеден сум дека да дојде некој од ФИНКИ и да му дадат готови прашања од економски, ако потроши 3-4 дена на учење на истите, ќе си го положи државниот за друг факултет. И тоа го прави стручен за тоа? Нема логика. Башка да не збориме што и да не знаеш нешто, имаш шанси на тепка да го погодиш. Плус да не го спомнувам тоа што за кај мене конкретно, не е возможно да се провери знаењето на еден историчар ако прашањето има одговор кој треба да го заокружиш, пошто самата наука си налага објаснување на исказите, а не фактографија и хронолошки познавања.
И на ФИНКИ има прашања на заокружување кај некој професори и тоа знаат и неколку сесии по ред истите прашања да ги даваат само различно формулирани а и со тежината претерувате.Ако имаш кој да ти објасни како се студира уште од прва ќе поминеш многу лесно.

Проблемот суштински кај нас е што самите програми се катастрофални барем од мое искуство со техничките.Програмите се застарени,дел од предметите се и толку обемни што самите професори мораат да ги кратат за да има реални шанси да се помине материјалот и да се положи.Промени во организацијата на факултетите и самите програми се потребни.
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.386
Ме интересира дали оваа реформа т.е екстерново тестирање или државен испит сеедно, го имаше во предизборната програма на владеачкава партија ?
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ме интересира дали оваа реформа т.е екстерново тестирање или државен испит сеедно, го имаше во предизборната програма на владеачкава партија ?
И уставните измени ги немаше па што кур.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom