Љубов и монотонија?

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Насловот веќе доволно кажува за темава, но сепак ... значи, дали може кога е присутна љубовта помеѓу двајца партнери да настане монотонија во врската?

Дали мислите или од искуство знаете дека е тоа нормална ситуација во една подолга врска или па според вас тоа е само доказ дека всушност не се сакаат партнерите туку нивните поранешни површни чувства преминале во навика која веќе почнува да се губи за да не остане ништо на крај?

И уште нешто ... дали сте ја користеле монотонијата како изговор при раскинување на врска (доколку мислите дека неможе да ја има заедно со љубовта) и дали ви прифатиле, а и дали вас ви го кажале истото и дали сте прифатиле дека е токму тоа проблемот?

п.с. Иако на темава ме наведе еден пост од друга тема, задржете се на истава и без непотребни коментари ... сепак секоја тема од нешто произлегува, нали ... аиде така.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
секако дека може да настане монотонијата. тоа не зависи од љубовта, туку од партнерите колку ќе го дозволат тоа. со повторување на едни исти работи во врската и затварање во круг во кој се само двајцата партнери, настанува монотонија. доколку еден од двајцата го осети тоа, треба да разговара со другиот, а не да молчи се додека не му се насобере доволно па потоа да настане криза во врската. немора да значи-долга врска-монотонија. да, само на таква може да и се случи, ама немора да значи дека секоја долга врска навлегла во таков стадиум. пак ќе повторам-зависи од партнерите. за навиката, немам коментар. инаку немам користено таков изговор при раскинување -))
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Ќе настане монотонија нормално ... то е како да одиш ( ај литературно ќе се изразам ) во иста библиотека и иста книга да читаш ... некој книги имаат многу страни и се интересни за читање ама некој не се такви и брзо ни се досадни
Од искуство настапува монотонија ... ама сега како да кажам не знам мммм па љубовта е како супа ако се олади ќе треба да се потрудиш да ја стоплиш :) .
 

PiNkGiRl

Queen of rain
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.717
Поени од реакции
8
Нормално дека и покрај големата љубов која постои може да се јави монотонија, најчесто во подлгите врски, нели? Е сега има повеќе причини зошто. Не сум ја почувствувала па не сум баш компетентна да зборувам. Мислам дека раскинувањето на врската и не е баш некое најдобро решение. Еден добар разговор би можел се да реши (секако доколку и двајцата партнери го посакуваат тоа).
 
Член од
10 април 2007
Мислења
166
Поени од реакции
0
Pa mislam deka e normalno vo edna dolga vrska da dojde do period na monotonija koga "ama bas nisto novo ne se slucuva", no seto toa e rezultat na odnesuvanjeto na dvajcata partneri... zasto tie dozvolile toa da se sluci.... Ama eve na primer, vo mojot slucaj, bidejki se naogam vo edna takva faza vo vrskata, sto koga samo edniot se trudi a drugiot ne mrdnuva ni so maloto prste? I treba da raskinam so deckoto samo poradi toa? Mislam deka toa ne e dovolna pricina, zasto sepak se uste postoi ljubov, sto za zal toj ne znae ili ne saka da ja iskaze za da ni bide podobro... I sega sto ponatamu? Ostanuva samo da cekas.... i da se nadevas deka nesto ke se promeni
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
53
Vecherva mnogu sum raspean pa kenapisham ushte edna pesna:
ni je monotnija shto me nochas ubija
shto mi srce razbija na sitne komade
toj melanholija nije monotonija
bolest koja probija sve moje blokade....
 
С

Сатори

Гостин
Љубовта некако не ми оди со монотонијата...постојана неисцрпност, кога некој го сакаме, со секој минат ден одново и одново ги откриваме неговите доблести и мани....шетаме низ неговиот свет секој ден на истиот начин, но низ различен пејсаж...
Се забегав...во секој случај, мислам не, не би требало.
Посебно, не, ако е вистинска љубовта.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Верувајте ите како се јавува монотонија!

Нема врска со љубовта...едноставно...исто па исто...тие се шемите...

Сепак се трудам да донесам нови идеи ...ама не секогаш успева...
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
sovet za devojcinjata...na vasite deckovci ne im tupete so vasite slucki(besmisleni) za toa kako ste si gi lakirale noktite pa nesakajki ste gi zgresile na ednata strana pa bla bla...pa kako stiklite ve zuljaat i toa da go povtoruvate po 100pati u tek na edno izleguvanje ete toa e monotonija koja doprinesuva do nezainteresiranost od ednata strana, seto drugo e samo del od vrskata vo koj se promenuva periodot na zapoznavanje vo period na zrelost i zacvrstuvanje na istata!!!
 
Член од
9 март 2007
Мислења
483
Поени од реакции
6
Во вистинската љубов нема монотонија!Секој ден е нов предизвик,ново искуство,копнеж,страст поголема од предходниот ден!

Од искуство знам дека доколку се јави монотонија значи не станува збор за вистинска љубов,туку нешто што е површно,еднострано,можеби само заљубеност,некоја моментална страст и ништо повеќе,па како таква набргу станува монотона!

Да ми се има случено ,иако во прв момент не сум можела да го разберам,ме повредило,сум повредила,али тоа било така зашто не било она вистинското!Не станувало збор за љубов!
 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
Мислам дека може да настане монотонија ако двајцата кренат раце еден од друг поточно од нивната врска и станат робови на секојдневните клишеа и навики...може ти биде монотоно излегување на исти места или правење на исти работи пак и пак и пак,па не само во врска со дечко и со друштво може да ти биде така...од досегашното едногодишно искуство можам да кажам дека во ниеден момент не ми било монотоно...
Мислам дека е лејм да се користи ко причина за раскинување монотонијата зашто тоа не е проблем...боље да се нарече период кога немаш желба да бидеш креативен и да смениш нешто туку го ставаш ко изговор за да шетнеш малце лево-десно наместо да напраиш муабет со партнерот и да средите односи...може тоа да ви послужи ко аларм да се разбудите и да направите нешто ново во врската па да стане подобра од што била...
На крај краева луѓе сме,се менуваме...треба да ја прилагодуваме врската на тие промени..мислам дека не само монотонијата туку воопшто и сите проблеми се резултат на недостиг на комуникација меѓу партнерит...кога несвесно ќе дојде до некаква промена избрзуваат со заклучоци и прекини/паузи зашто мислат дека љубовта ја снемало,а не сфаќаат дека нив животот им добил некоја друга димензија и единствено што треба да направат е да ја внесат својата врска во тоа....(ова се однесува на компактибилни партнери,кадешто постои љубов и разбирање-не на врски што им треба најмала ситница да се разделат)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Mandy напиша:
Мислам дека може да настане монотонија ако двајцата кренат раце еден од друг поточно од нивната врска и станат робови на секојдневните клишеа и навики...
Да, така настанува монотонијата, но не си го прават тоа еден на друг двајца заљубени ... едноставно, мислам дека е невозможно да се случи тоа.

sovet za devojcinjata...na vasite deckovci ne im tupete so vasite slucki(besmisleni) za toa kako ste si gi lakirale noktite pa nesakajki ste gi zgresile na ednata strana pa bla bla...pa kako stiklite ve zuljaat i toa da go povtoruvate po 100pati u tek na edno izleguvanje ete toa e monotonija koja doprinesuva do nezainteresiranost od ednata strana, seto drugo e samo del od vrskata vo koj se promenuva periodot na zapoznavanje vo period na zrelost i zacvrstuvanje na istata!!!
Сум забележала дека токму такви некои ситници (не буквално таа за лакот и ноктите) знаат да го насмеат и уште повеќе да го расположат ... кој ли греши тука? :toe:
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Се јавува монотонија,нормално.
Само зависи дали само на некој период или се пролонгира па станува редовна појава.
Има сто причини за неа.
Една презафатеност,друга премногу слободно време,а трета едноставно неамбициозност на партнерите спрема врската и општо спрема себе.
Можеби ако еден од нив е поголем ентузијаст ќе се разбие монотонијата,ќе се активираат двата од „зимскиот сон„ што ги фатил :)
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
62
Дивајн напиша:
Насловот веќе доволно кажува за темава, но сепак ... значи, дали може кога е присутна љубовта помеѓу двајца партнери да настане монотонија во врската?

Дали мислите или од искуство знаете дека е тоа нормална ситуација во една подолга врска или па според вас тоа е само доказ дека всушност не се сакаат партнерите туку нивните поранешни површни чувства преминале во навика која веќе почнува да се губи за да не остане ништо на крај?

И уште нешто ... дали сте ја користеле монотонијата како изговор при раскинување на врска (доколку мислите дека неможе да ја има заедно со љубовта) и дали ви прифатиле, а и дали вас ви го кажале истото и дали сте прифатиле дека е токму тоа проблемот?

п.с. Иако на темава ме наведе еден пост од друга тема, задржете се на истава и без непотребни коментари ... сепак секоја тема од нешто произлегува, нали ... аиде така.
Monotonijata e alarm koj klika koga:
1. prestanala ljubovta
2. koga partnerite se prezasitile eden od drug i nivnata vrska se pretvora vo navika koja se povtoruva od den za den

Razlikata e vo toa sto vo prviot slucaj najdobro e da prestane taa vrska,a vo vtoriot slucaj podobro ke bide za partnerite da vnesat nesto novo vo vrskata, ako bi sakale istata da se odrzi:smir:

Monotonija kako izgovor za raskinuvanje ne sum koristela, nitu mi bil upaten:smir:
 

Darkwind

I need to work I'm always spending
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.038
Поени од реакции
1
Ако и двајцата сакаат да бидат во врската и се трудат барем малце за да им опстане мислам дека никогаш нема да се појави монотонија и здосадување и што и да е..
Имам една година и кусур врска и никогаш не ми било монотоно па колку пати по ред да сме правеле едно исто секогаш ми било интересно и ми се гледало како ново нешто....

А како причина за раскинување и пауза и било пто е глупава работа затоа што монотонијата не значи дека ја снемало љубовта туку дека треба да се поработи на случајот за нешто ново
 

Kajgana Shop

На врв Bottom