Кајгана форум

Vlatko_Gjorce
Vlatko_Gjorce
зашто го вади максимумот од Тoни Леунг (како Алмодовар со Пенелопи Круз) не дека овој не е добар и у др. филмови како Lust Caution, Infernal Affairs (за чиј римејк Скорсезе доби оскар и тоа потполно исти кадри само некои мали измени имаше у приказната и друг безвезе крај, глупости).
Vlatko_Gjorce
Vlatko_Gjorce
Кар Ваи кога проба да сними холивудски филм со пејачкана Нора Џонс, Џ. Лоу, Н. Пoртман, направи (под) просечен филм, барем извлече добра лекција од тој "експеримент". Пошто му треба бајги време да сними еден филм како Мaлик уште да го фати некоја хиперактивност ко него :) , Малик изгледа виде дека he ain't getting younger па има 4 филма според IMDB за 2012/13та
Tiny Tim
Tiny Tim
Ја со Тенка Црвена Линија почнав да го следам. Пред тоа ми бил гледан Badlands ама не сум знаел дека он е режисерот. ТНЦ му ја обнови кариерата и направи нови генерации филмофили да му ги гледаат филмовите.
Tiny Tim
Tiny Tim
За Американски филм на Кар-Ваи еве од тебе првптат слушам. Баш сакам да видам и да му го споредам со другите. За Tony Leung мислев дека максимумот го извадил со Bullet in the Head ама па еве со секој нареден филм на Кар-Ваи е се подобар. A и Lust, Cautiоn oд Анг Ли го препорачувам многу.
Tiny Tim
Tiny Tim
А за 4 филма на Малик што викаш, читав дека би можело да се поврзани еден со друг заради заедничка актерска екипа. И да кинематографијата му е преубава, за Badlands секогаш снимал само во зенитот кога сонцето изгрева и заоѓа за да ја добие перфектната слика.
Vlatko_Gjorce
Vlatko_Gjorce
My Blueberry Nights му е најлош според мене, jа го доживеав како некој непотребен обид да (се) направи холивудска верзија/копија на неговиве aзијски романтични, као да се продаде, како Џон Ву што направи (Face/Off, Broken Arrow,итн.) наместо да сними уште некоја од неговине ХК-шки акции...мислам дека поради MBN се скараа со кинематограф. Кристофер Дојл, со кого стално соработуваа. :( Или па тоа беше 2046...?
Vlatko_Gjorce
Vlatko_Gjorce
T. Leung покрај Рурк и Били Драго ми е омилен актер :) Филмчињава на К.Ваи, Bullet ITH, I.Affairs, Hero, Lust Caution, The Longest Nite, Cyclo...Дури и педер добро одглуми во Happy Together :P семислев дали да го глеам тој филм баајги време али добор немаше сцени како у ВЕлвет ГОлдмајн на пр. К.Ваи не е таков контоверзен режисер :)))
Tiny Tim
Tiny Tim
Hard Target со Ван Дам му е единствен добар Амерички филм на Ву по мое мислење. Другиве филмови некако слаби ми беа а ако ми текнува добро имаше и Канадска/Американска серија правена по филмот Once a Thief. Ама си се врати Ву назад во Кина и си снима пак добри филмчиња.
Vlatko_Gjorce
Vlatko_Gjorce
"i remember when i saw My blueberry nights. i cried through the movie because it was so lost, so far away from what i loved about his movies the most... i was feeling just like he betrayed himself. he should have never worked for anyone else but on his own."
Ги глеав пак БМВ филмчињава и налетав на коментаров :)
Tiny Tim
Tiny Tim
Не ми е гледан филмот, ама изгледа треба да го гледам. Ама нема режисер, актер, сценарист било кој, кој што не се "продал" со надеж дека поголем број ке гледаат нешто нивно. Ама доколку со тој "продаден" филм успеал нови фанови да стекне коишто тие тек допрва ке му ги откријат раните филмови тогаш во мои очи тоа е добро.
Tiny Tim
Tiny Tim
Инаку сега ти видов коментар подоле за Марти Мистерија дека ти е досаден. Раните стрипови од 80'те се досадни но од 90'те тие се баш интересни според мене.
Vlatko_Gjorce
Vlatko_Gjorce
Има режисер што не се продал. Линч. :) Jodorovsky?
ММистерија го препорачувам ако ми побара некој авантура, мене лично никогаш не ми бил интересен, понекој број, многу поинтересен ми беше Дилан Дог али не ми беше омилен, па кога барав нешто трето се појави Нејтан Невер.
Кросовер бројот со ММ и ДД со возот беше супер.
Vlatko_Gjorce
Vlatko_Gjorce
Mи текна на друг режисер кој си прави филмови по свое - Алмодовар...?
Tiny Tim
Tiny Tim
Дина на Линч? За другите двајца немале ако не се лажам. Дилан Дог знаеше да забега понекад со претерана психилогија ама како и да е подобар е далеку далеку од Хелблејзе/Константине.
Vlatko_Gjorce
Vlatko_Gjorce
Ми текна на Дина отпосле... :)
Хелблејзер уште не дошол на ред :)
ДД мораше у секој број да опне нешто :P
Tiny Tim
Tiny Tim
Еј да и тоа заборавив. Човекот не знам карлица како не му падна од толку швркање. А смешно е што глумецот по кој е базиран е хомич.
Vlatko_Gjorce
Vlatko_Gjorce
Е да Р. Еверет. Деламорте Деламоре.
Добар му беше тој црниот чаршав/јорган на ДД со лобањите. Гручо Маркс кога му ги замараше/напаѓаше женските.
НИ браќава Маркс уште не дошле на ред, глеав некој со нив на ТВ само 5 минути и се скинав од смеење...
Vlatko_Gjorce
Vlatko_Gjorce
Заприметив дека во листата на форумов со најфилмови, кај комедии не се спомнати, а ни Бастер Китон само Ч. Чаплин. А едниот без другиот не може, стално се водат глупи дебати за тоа кој е бољи, Китон или Чапкин, Кум или Шоушенк, Бред Пит или Лазар Бараков...
Tiny Tim
Tiny Tim
Не сум ја гледал многу таа тема, а за кај нас повеќе се давало со Чаплин филмови отколку со Китон па и тоа доведува за непознавање на неговиот лик. Пред некое време на Алфа мислам даваа со Китон кратки филмови. Инаку по Станлио и Олио сум повеќе јас. Лорел и Харди т.е.
Vlatko_Gjorce
Vlatko_Gjorce
Легендарна сцена е таа со Китон кога ќе иma невреме силен ветер ќе дува и предниот дел од куќа кога ќе се откачи и ќе падне преку него баш таму кај што е отворот и после на глава ќе се лизга по улица, хехехе. Ау Станлио и Олио ej, сум ги подзаборавил, многу одамна ги даваа, треба да ги ѕирнам на Јутуб да ме удри еден флешбек. :) blast from the past
На врв Bottom