****NEMESIS****
Поени од реакции
134

Профил пораки Последна активност Теми и мислења За мене

  • Не бркаш од на профил? Ти сметаме ? Во ред. :pos2: Се шегувам. Добро тука ќе застанеме. Поздрав
    Podobro povekje ne objasnuvajte, zasto vie veruvate vo toa kolku i na drugi da im izgleda smesno.........ve svakjam kako e, i podobro tuka da zastanime.:smir:
    Леле како да ти објасниме. Мухаммед с.а.в.с нејасно пишувал затоа е тешко да се сфати што сакал да каже
    Hmmm vo red, i jas gi imam tie informacii deka bil nepismen, no sto znaci toj ajet? Dali znaci deka Kuranot e predaden na ednostaven nacin i nema sto da se tolkuva? Znaci ne trebaat nikakvi naucnici za da tolkuvaat odredeni ajeti, Kuranot kazuva toa sto go pisuva, barem jas taka svakjam spored toj citat. Znaci ne bi trebalo da ima nikakvi tolkuvanja, i obicniot covek moze da go svati toa sto go pisuva vo Kuranot. Sto vodi to doa deka izlisni se izjavite deka nekoj ne e dovolno ucen da komentira za nekoj ajet, pa da im go ostavi toa na onie ucenite. Jas taka go svakjam toj ajet......
    Tocno taka, Allah si znae, vie veruvate vo toa, nekoi vo nesto drugo a treti ne veruvaat vo tie vasi religiski knigi. Sepak e pravo na licen izbor. No sepak me cudi zosto e tolku tesko da se tolkuva Kuranot, koga eden ajet veli
    Quran 44: 58 Verily, We have made This Quran easy in the tongue, in order that they may give heed. Znaci sepak ne e potreben nekoj golem naucnik za da ni kazi sto vsusnost znacat ajetite. Barem taka kazuva ovoj ajet. Ili mozebi i toj treba poinaku da se tolkuva? :smir:
    Ако секој си сфаќаше во Куранот како што му одговара тогаш светот ќе беше хаос. Улемата векови се мачат да го толкуваат Куранот и уште не е протолкуван, можеме да бидеме среќни што ете преведиле израмнета, што успеале нешто да протолкуваат. Ако се мисли баш на израмнета, тие така успеале да преведат, сепак Аллах најдобро знае.
    Vo red, ke probam da pisuvam Allah i Muhammed, no ne zameruvaj ako ne napisam, bidejki vie si znaete tie pravila a jas ne znam i sum steknal navika da pisuvam taka. I povtorno ne ja svakjas poentata na toa sto sakam da kazam. Allah ja stvoril Zemjata pogodna za zivot, znaci se misli na cela Zemja, cela planeta, koga se kazuva ja izramni valjda se misli na kopnoto neli. E sega dali celo kopno e pogodno za zivot? Jas toa objasnuvanje go svakjam kako celo kopno e pogodno za zivot. No ne e taka......
    леле а каква беше земјата кога на неа живееа диносауруси ? кога Бог ја создал земјата имало слаби услови за живот. Па сега израмнета убава за живот. Не значи тоа дека и монт еверест ќе се израмни. Па нели луѓето сами се свесни каде може да се живее, ете и сам рече не можеш таму да живееш. Значи ни ја израмнил земјата ни ја направил пријатна за живеење, а никаде не пишува дека цела е рамна плоча и секаде може да се живее. И ако може пишувај Аллах со 2 Л и Мухаммед со 2 М. Мислам ако сакаш
    ne me razbiras. ne zboruvam za toj del. znam deka e spomnata jajcevidnata forma, i deka ima spomnato planini, i ne rekov deka e inspiriran od pustinata. sakav da kazam, vo red e ete kazal deka e izramneta vo smisla deka ja napravil Alah ramna i pogodna za zivot. no dali taa sekade e pogodna za zivot? odi i zivej na 8848m nadmorska visina da te vidam, stom ete Alah ja izramnil i napravil pogodna za zivot. mozes li?
    Во оригиналната верзија на Куранот стои Дахаха, тој збор значи јајце. Мухаммед прв кажал дека земјата е јајце. Жалам
    Мухаммед има спомнато и планини така да не рекол инспириран од пустината. Ирамнета за живот. Пак не се разбираме. Ај не е ни чудно
    Znaci jas dobiv vakvo objasnuvanje: Toj ja izramnil zemjata za da mozime nie da cekorime po nea. Toa bese objasnuvanjeto, no dali toa sega navistina e taka, koga go znaeme oblikot na Zemjata? Ne bi rekol. I koga rekov deka Alah sigurno sedel vo pustinata, toa go kazav bidejki se znae pustinata e ramna, i ako Alah ili Muhamed (ne znam koj go posociv, no mislam deka rekov Muhamed) nabjluduval od pustina, normalno e deka ke reci deka zemjata e ramna, pa duri da se misli i na izramneta za odenje. I ne site mesta na Zemjata se komotni za zivot......
    Па зарем Мухаммед не знаел дека постојат планини ? Секако дека знаел, така да, не мислел буквално на цело израмнување на земјата, бидејќи и сам знаел дека не е целосно рамна. Ама нас ни е рамна, направена комотна за живот.
    Vo red e se. Pravi sto sakas i zboruvaj sto sakas. A toa sto e tocno a sto ne sekoj sam ocenuva spored ona sto go znae (ili ne go znae) xD ajde pozz
  • Вчитување…
  • Вчитување…
  • Вчитување…
На врв Bottom