Исчезнати лица

Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791
Ванчо Лазаров бил претепан на 27.11.2002, Вања убиена на 27.11.2023, ова е решение на случајот
а кој го претепа далаверски
Драган Даравелски е клучот
пишеше некаде као далверски пратил луге да го претепат ванчо оти,има малку логика далаверски бил сменат 2002 и осуден за пробевера тек ова гоодина пиштен ама зошто би го праќал палчо да убива и да биди егзекутор ,скапа по затвори далаверски
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.195
Адвокатот на Александар потврди дека гласот на видео и аудио снимката е автентичен. Што значи, таткото го има посочено возилото на инспекторите на МВР. Ако до пред месец дена мислев дека МВР си ја заврши работата како што треба, денес не сум толку сигурен.
Првиот човек на МВР излезе пред камери и ги осуди веќе, не да рече уапсивме осомничени што имаме докази што укажуваат дека се сторители туку излезе и рече овие се убијците што е тотално непрофесионално зашто не е негова работа да вели овој е убиец или не е и има нешто презумција на невиност што ти е гарантирана под устав. Уште во самиот старт првиот човек на МВР излезе тотално непрофесионално и го прекрши уставот. Среќа што никој не го чита, а и секако е обична тоалетна хартија. Најверојатно и има прекршено и некој работи од законот за кривична постапка кај што би требало да е подобро специфицирано ама тоа некој правник нека каже.
 
Член од
7 декември 2023
Мислења
31
Поени од реакции
46
Драган Даравелски е клучот
Вечерва во Скопје беше физички нападнат и брутално претепан директорот на „Царини на Македонија“, Ванчо Лазаров, кој се наоѓа на интензивниот оддел на ургентниот центар на Клиничкиот центар. Лазаров, кој својот професионален ангажман го има во Царината, пред десеттина дена е поставен за прв човек на овој исклучително важен државен орган. „Бев кај Иранската амбасада шетајќи го кучето, слушнав само забрзани чекори, кога се завртев ме удрија со тупаница во десната слепоочница и почнав да добивам серија на удари исклучиво во главата“, изјави за А1 Лазаров. „Беа двајца, но само едниот ме удираше“, тврди Лазаров, кој додава дека предходно добивал индиректни закани од вработено лице кое му пренело поздрав од господинот Даравелски да не зборува многу невистини. „Од истиот човек пред неколку дена преку друго лице ми беше порачано: Шетајте само вие кучиња, шетајте“, додаде Лазаров. Лазаров вели дека инцидентот е резултат на активностите кои што ги спроведува Царинската управа. „Вршиме измена на сите шефови и началници кои што не ја задоволуваат систематизацијата и спроведуваме истраги околу многу неправилности сторени во изминатиот период“, рече Лазаров.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Е па ако нема информации, зошто викаш дека не било теорија тоа што го разглабате?

Ете уште еден „тетки на селска чешма“ муабет. МВР не го води случајот веќе. Предистражната постапка беше на МВР и толку. Сега се е во рацете на ОЈО. Значи буквално ко за секое нешто што се случува во државата што станувате експерти иако никогаш не сте имале допирна точка со тоа, така и сега. Чекај ти од МВР, ќе ти кажат! ;)
Ja ne vikam deka sum nekakov ekspert. Mvr ja vodese istragata, i kolku so znam vrz baza na nivnata istraga ovie se vo pritvor.
Inaku ne treba da si nekakov ekspert za da znaes deka u Makedonija tie institucii bas i ne se nezavisni. Koga treba da isporacaat, i mvr, i ojo, i sudot se vo simbioza. Koga ne treba, e togas i slucajot zastaruva, i ne dobivaat pritvor. Zamisli onie od MNAV da gi izbricea sea :D

Najsmesno u celava situacia e kolkava zelba ima u vas da se da se veruva vo insituciite. A ima nekoja kriza, avomatski pametot vi se preseluva u Svajcarija. Bukvalno istite faci pak ti lajkuvaat i ve vozat ko so koronata, togas aplaudiravte na filipce, sea e obidzuko. Da ne ziveev tuka nemase zbor da pisam, ali sta je tu je, pozaebano od nevin u zatvor e ako ostane toj so treba na sloboda.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Вечерва во Скопје беше физички нападнат и брутално претепан директорот на „Царини на Македонија“, Ванчо Лазаров, кој се наоѓа на интензивниот оддел на ургентниот центар на Клиничкиот центар. Лазаров, кој својот професионален ангажман го има во Царината, пред десеттина дена е поставен за прв човек на овој исклучително важен државен орган. „Бев кај Иранската амбасада шетајќи го кучето, слушнав само забрзани чекори, кога се завртев ме удрија со тупаница во десната слепоочница и почнав да добивам серија на удари исклучиво во главата“, изјави за А1 Лазаров. „Беа двајца, но само едниот ме удираше“, тврди Лазаров, кој додава дека предходно добивал индиректни закани од вработено лице кое му пренело поздрав од господинот Даравелски да не зборува многу невистини. „Од истиот човек пред неколку дена преку друго лице ми беше порачано: Шетајте само вие кучиња, шетајте“, додаде Лазаров. Лазаров вели дека инцидентот е резултат на активностите кои што ги спроведува Царинската управа. „Вршиме измена на сите шефови и началници кои што не ја задоволуваат систематизацијата и спроведуваме истраги околу многу неправилности сторени во изминатиот период“, рече Лазаров.
Да бе ќе му прават одмазда на човекот 23 години подоцна, патем овој истиот починат коски му се распаѓаат во гроб, мислам има нејаснотии случајот факт ама олабајте со Шерлок теориите малку
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Како тоа не е учесник и нема врска со случајот? Значи од МВР будали се што го приведоа? Другите 2 будали се што признале, сега магично овај бил Мајка Тереза пошто бил каратиста, а останатите двајца се абдали?

По таа логика ако одиме утре за Палчо ќе кажеме дека не е учесник и го местат, дека кој знае што кријат и кој знае кои други лица се замешани - а ликот ладно Турција пребегна.

Зошто Палчо би бил учесник? Види шо фин господин, се бави со бизнис, си има партија со која се бори против неправдите на овие што се на власт и крадат, не ми се верува просто како може една таква личност да е извршител или пак нешто да знаел, најмалку да организирал. Види колку смирено си го тера последниот поткаст, нема шанси така смирен човек да убил некого.
Го местат службите.
Prvo, MVR po difolt se abdali. Nema da e ni prv ni posleden pat da utnat. Zatoa i razglabame tuka, inaku sea temava kje imase 10 strani.

I Palco me iznenadi zaso nikogas ne sum citnal niso podlaboko za nego. Arno ama cim izleze slucajv vo javnost, iskocija milion muabeti, kriminali, incidenti. Znaci dijametralno od toa so si go napisal.
Za karatistot ne iskopaa niso, i mene ne mi deluva na takov profil na covek. I tie dvajcata drugi ne mi deluvaat na takvi, ali se postari i mozhe im zabegal pametot.
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.274
Поени од реакции
2.147
Пошто нема никаква логика у самиов случај, сите наведени опции за мотив се смешни и нереални. Крвна одмазда, грешен човек киднапиран, нарачано убиство, false flag за меѓуетничка тензија, култ за злато…што све не се наведе и на темава и по кафани. Незнам ни дали со носење на Палчо тука ќе се каже вистинската причина. Она што им виси на глава на МВР и ОЈО е што кажаа дека имаат материјални докази за сите искази на осомничените. Баш да видиме кој е материјалниот доказ за користољубие.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Prvo, MVR po difolt se abdali. Nema da e ni prv ni posleden pat da utnat. Zatoa i razglabame tuka, inaku sea temava kje imase 10 strani.

I Palco me iznenadi zaso nikogas ne sum citnal niso podlaboko za nego. Arno ama cim izleze slucajv vo javnost, iskocija milion muabeti, kriminali, incidenti. Znaci dijametralno od toa so si go napisal.
Za karatistot ne iskopaa niso, i mene ne mi deluva na takov profil na covek. I tie dvajcata ne mi deluvaat na takvi, ali se postari i mozhe im zabegal pametot.
Оној Кешишев не ти делува на таков профил :eek:
Човекот има класична психопатска фаца за сериски убиец. Макар шо изгледот некогаш лажи, Коста од Рибникар делуваше дека ќе го рокни пола клас, не.
Не знаеш каков психопат се крие зад ликот се додека не е разоткриен.
Од такви болесници кои перат мозоци за некакви идеологии се можи да се очекува.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791
Вечерва во Скопје беше физички нападнат и брутално претепан директорот на „Царини на Македонија“, Ванчо Лазаров, кој се наоѓа на интензивниот оддел на ургентниот центар на Клиничкиот центар. Лазаров, кој својот професионален ангажман го има во Царината, пред десеттина дена е поставен за прв човек на овој исклучително важен државен орган. „Бев кај Иранската амбасада шетајќи го кучето, слушнав само забрзани чекори, кога се завртев ме удрија со тупаница во десната слепоочница и почнав да добивам серија на удари исклучиво во главата“, изјави за А1 Лазаров. „Беа двајца, но само едниот ме удираше“, тврди Лазаров, кој додава дека предходно добивал индиректни закани од вработено лице кое му пренело поздрав од господинот Даравелски да не зборува многу невистини. „Од истиот човек пред неколку дена преку друго лице ми беше порачано: Шетајте само вие кучиња, шетајте“, додаде Лазаров. Лазаров вели дека инцидентот е резултат на активностите кои што ги спроведува Царинската управа. „Вршиме измена на сите шефови и началници кои што не ја задоволуваат систематизацијата и спроведуваме истраги околу многу неправилности сторени во изминатиот период“, рече Лазаров.
син му на даравлески починал лани 2022 нешто бил дј транс,за даравелски најмногу пиши овај од буре весник новинаро им аи емисиа од код пред неполна година
Да бе ќе му прават одмазда на човекот 23 години подоцна, патем овој истиот починат коски му се распаѓаат во гроб, мислам има нејаснотии случајот факт ама олабајте со Шерлок теориите малку
ијас неверувам да му се одмасдува и то преку палчо по 20 год

од мактел

1704759112870.png
 
Член од
7 декември 2023
Мислења
31
Поени од реакции
46

Доволна причина за одмазда, ако Ванчо ги открил злоупотребите на службена положба додека Даравелски бил директор на царинска управа и со тоа го стрпал во затвор па сега дури по 2 децении, пред 10 месеци станува слободен човек, многу логично да се одмазди
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791

Доволна причина за одмазда, ако Ванчо ги открил злоупотребите на службена положба додека Даравелски бил директор на царинска управа и со тоа го стрпал во затвор па сега дури по 2 децении, пред 10 месеци станува слободен човек, многу логично да се одмазди
а како го има наговорено палчо за егзегутор освен ако палчо претходно не бил и работел како ,професионален егзекутор ,или нешто знаел и го има уценето.или друге е убицата и плачо наместен
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Дедото е умрен многу одамна. Па сигурно на Палчо дека му напраил беља, му купил стан у зграда, јаката беља. Нема логика да е одмазда према дедото кој што и да напраил, го напраил пред 100 години. А да било нешто озбилно, верувам мајката или некој друг од семејството ќе знаеле па ќе ги врзеле приказниве. Теоријата па дека е нарачано убиство исто некако не ми држи вода. Јакиот убиец Палчо со ишијас и ишљакан од џанаците на Сашо како мало дете, баш него ќе го плаќаат да ликвидира некој.
Не зборувам за беља од аспект на купување на стан, далеку поголеми се проблемите кога работиш со бизниси поврзани со увоз, повеќе ми се однесува на тендер, рекет, држење на камиони/ладначи и расипување на роба од илјадници евра и тн.
Не пишав дека некој го пратил, може и некој од овие во групата да го има јадено од семејството на детето, па работата е „око за око, заб за заб“.
Инаку убиства за пари од тренирани убијци само на акциони филмови, во реалност побрзо ќе најдеш некој таков заглавен со ишијас или полоши болести, отколку што ќе влезеш во кругови на професионалци.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658

Доволна причина за одмазда, ако Ванчо ги открил злоупотребите на службена положба додека Даравелски бил директор на царинска управа и со тоа го стрпал во затвор па сега дури по 2 децении, пред 10 месеци станува слободен човек, многу логично да се одмазди
Зошто мислиш дека не можел од затвор да испорача одмазда ?
Како го поврзавте случајот со ова алал вера.
Сега фали уште некоја Славица да се избаци со теорија дека некоја бивша на таткото го нарачала убиството за да му се одмазди оти не ја зел неа за жена
 

Kajgana Shop

На врв Bottom