Охрид

Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Па па па инает еј, па дури и баце, епа и јас реков де добро еднодневна прошетка, нова година е еден ден, со остатокот од сезоната што ? За спа и бањи обично се ужива во некој планински резорт со поглед итн.. Џабе инаетот.. Да беше функционална Галичица можеби ќе живнеше цела околија на тој дел во зимскиот период, сеа кај да седниш на тој под планински дел е се затворено или тројца без двајца ќе биди. Градот е океј за прошетка ама за повеќе не, сите бегаме од зимската смрдеа низ градови затоа што све и свашта се гори на зима, нормално е дека би одел некаде на одмор/викенд на чист воздух, а не во истата смрдеа од која што бегам. За слики низ градови изгуглај си ако те интересира, сите градови се исто наџиџани, ниеден не е wow









 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.949
Студ, коска ладен, без атмосфера?
По муабетов очигледно не си бил во Охрид одамна.
Кога збориме за студ и за ладно овие градови што ги наброја се дааалеку постудени од Охрид. Дури и Скопје е постудено во просек со 2-5 степени од Охрид во зимскиот период. Атмосфера поубава имало во Пехчево, Берово, Гевгелија итн.? Се слушаш ли што збориш?:facepalm:
Ако неможеш да отидеш до Охрид, прогуглај барем, види некоја слика, види каква предновогодишна атмосфера има, колку преубаво е украсено.
А овие, дури две работи што ми ги наведе (природа, снег) дека ги имало ваму, а во Охрид не, ги има кај мене во село, па и во скоро секое друго село. Па затоа ако имам потреба од природа, шума, мир ќе си одам у селото на дедо ми. Охрид е сосема нешто друго, смешно е да ги споредуваш овие "градови" со Охрид.
Море пиле, лани цела недела на тим билдинг бев таму на сред зима околу Нова Година, со платен хотел, и се молев да поминат деновите да си заминам.
Ладно камен, сињак упм, кај влези двајца без тројца.
Летно време за викенди одам чисто на шетање, и да се видам со пријатели во Охрид и во Струга, за во лето може да се согласам дека е убав.

На зима финтата е да отидам и да седам на снег, и чист воздух, а не да се гушам во чад и сув студ. Тоа е целата филозофија на тие што ти ги набројав. Басимуја, шетни ти низ мкд, очигледно не си видел ништо чим Охрид ти е убав во зима.

А ако ми е за излегување, дискотеки, ќе седам во Скопје, или ќе отидам во Софија/Белград, дупло појаки се од Скопје и Охрид заедно.
Автоматски споено мислење:

Си помешал нешто баце. Никој не дискутира за зимски туризам. Збориме за град за прослава на Нова Година и зимска дестинација за прошетка. Ако прочита погоре пишав дека скијање не ме интересира, па затоа не ми игра улога. Другиве градови освен ски патеки немаат ништо друго да понудат повеќе од Охрид.
Дај жити се ме интересира сијаличките да ги видам во Пехчево,Берово, Гевгелија и овие другиве градови?
Иначе за твое инфо во Охрид има повеќе базени и спа центри со сауни колку во сите овие наведени градови заедно.
Си влегол во казината во Гевгелија?
Ако не, мој совет да туриш барем 200 евра, и да претрчаш на една вечер ;)
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Еве ти моментално, пошо многу загадено нели.
Ако не ти е погодена екипата и во Виена да си нема да ти е убаво и ќе сакаш да ср вратиш дома :)
Не фала, не сум коцкариште, има многу други работи што ме исполнуваат во животот, не сум паднал на тоа дереџе.
Автоматски споено мислење:

Па па па инает еј, па дури и баце, епа и јас реков де добро еднодневна прошетка, нова година е еден ден, со остатокот од сезоната што ? За спа и бањи обично се ужива во некој планински резорт со поглед итн.. Џабе инаетот.. Да беше функционална Галичица можеби ќе живнеше цела околија на тој дел во зимскиот период, сеа кај да седниш на тој под планински дел е се затворено или тројца без двајца ќе биди. Градот е океј за прошетка ама за повеќе не, сите бегаме од зимската смрдеа низ градови затоа што све и свашта се гори на зима, нормално е дека би одел некаде на одмор/викенд на чист воздух, а не во истата смрдеа од која што бегам. За слики низ градови изгуглај си ако те интересира, сите градови се исто наџиџани, ниеден не е wow









Добри сијаличкиве у Пехчево :pos:
 

Attachments

Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Ааа, добро извини заборавив дека Охрид не е во Македонија и нема греење на дрва и остал смет туку се грее на топланата од пареа од гејзери како Исланд. Одговорите ти се баш " ак не ти одговара не идај" менталитет.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Еве и Битола изгледа го батали рек, на подземнин топли води се грее и тесли се возат :D
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Контрадикторни сте, на лето бил преполн, центарот личел на панаѓур и кулурното наследство се губело во кичерај и турбофолк.

Еве, дојдете овај период, да се изнашетате низ стар град, низ цел кеј до Св.Наум и уживајте, да видите што е мир и спокој.

Маврово ќе скијаш, ден, два, потоа што?


Топ еден дестинација е лето и зима.

Смешно е да се спореди со Пелистер, Маврово, Берово, прочитав и казина некои. :pos:
 

Дејмон

why not
Член од
17 мај 2011
Мислења
1.368
Поени од реакции
2.886
Колку прост народ сме ние, темава е чист пример за не пола, туку цела држава треба да ни ја земат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.949
Контрадикторни сте, на лето бил преполн, центарот личел на панаѓур и кулурното наследство се губело во кичерај и турбофолк.

Еве, дојдете овај период, да се изнашетате низ стар град, низ цел кеј до Св.Наум и уживајте, да видите што е мир и спокој.

Маврово ќе скијаш, ден, два, потоа што?


Топ еден дестинација е лето и зима.

Смешно е да се спореди со Пелистер, Маврово, Берово, прочитав и казина некои. :pos:
Дали си бил во тие места што ти ги напишав да видиш дали има мир и спокој?
Едно е кога зборувате со наклонетот поради што сте од таму, или поради што не сте мрднале, друго е реалноста.
Културното наследство ни е видено стотици пати, едно те исто, ќе направиш 2-3 слики за на инстаграм и тоа е. Ај догодина пак да го сликам св. Наум, или Канео.

Охрид нема ни каде да скијам :D Маврово ќе скијам неколку денови, ќе удрам едно планинарење, ќе искулирам без никој да ме замара, ако не ме мрзи ќе фрлам блинкерот на поточарка во Радика, и ќе поминат деновите, поодморен секако отколку во град, почист воздух далеееку повеќе од било кој град. Дури и на пролет со велосипед низ планина ќе имам подобар провод, отколку во Охрид, ете ми го и Галичник тука.

Ако ми е за забава, за истите пари ќе добијам далеку подобра забава на други места, немам ни потреба да се возам 4 саати до Охрид по пат на кој секоја втора кривина е црна точка. Ама ај не ви го кудам, шиткајте му станови на Скопјанишча по 1000че од квадрат, научени се да ги стрижат ;)
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Дали си бил во тие места што ти ги напишав да видиш дали има мир и спокој?
Едно е кога зборувате со наклонетот поради што сте од таму, или поради што не сте мрднале, друго е реалноста.
Културното наследство ни е видено стотици пати, едно те исто, ќе направиш 2-3 слики за на инстаграм и тоа е. Ај догодина пак да го сликам св. Наум, или Канео.

Охрид нема ни каде да скијам :D Маврово ќе скијам неколку денови, ќе удрам едно планинарење, ќе искулирам без никој да ме замара, ако не ме мрзи ќе фрлам блинкерот на поточарка во Радика, и ќе поминат деновите, поодморен секако отколку во град, почист воздух далеееку повеќе од било кој град. Дури и на пролет со велосипед низ планина ќе имам подобар провод, отколку во Охрид, ете ми го и Галичник тука.

Ако ми е за забава, за истите пари ќе добијам далеку подобра забава на други места, немам ни потреба да се возам 4 саати до Охрид по пат на кој секоја втора кривина е црна точка. Ама ај не ви го кудам, шиткајте му станови на Скопјанишча по 1000че од квадрат, научени се да ги стрижат ;)
Сум бил, до Струга.
:D

Во ред е, се разбравме, дојди во Охрид на планина во лето да видиш што е планина.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.949
Сум бил, до Струга.
:D

Во ред е, се разбравме, дојди во Охрид на планина во лето да видиш што е планина.
Ела Мариово ќе возиме точак, во ОхриТ ќе ме пецаме риба ;)
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Дооста бе со тоа го плукаме Охрид. Даваме критики, дел се основани, дел може да се субјективни. Ама целта е да се оди на подобро. А вие што правите? Пробувате да оправдате зашто е таков како што е, со најдобриот одбранбен механизам "Ак не ти чини не идај."


Никаде не сум видел толку некоj да си го брка својот народ. Нормално, разбирам, затоа што лошиот Германец ќе остави 100 евра, а лошиот Македонец ќе остави едвај 20 евра. Ама не е тоа поентата некако, треба да живеете и преку цела година од македонските посетители.

Од една страна, Охрид според вас е број еден дестинација и во лето и во зима, и Охриѓани се најгостопримливи и све тоа, а сите замерки што ги кажуваме се со изговор "А не, ти знајш дека скопјанишча ги држат тие локали/издаваат станови?".


У Бугарија и Грција се осеќам многу порелаксирано и гостопримливо за разлика од Охрид. (ај не може уште некој да рече дека треба да идам у Бугарија и Грција).

И, треба малце да си ги смалите стандардите/очекувањата. Не знам на кој основ, се пувате дека Охрид е којзнае каква дестинација? Во Македонија ајде, ама со Балкан/Европа? Нема споредба.

И да, никогаш немам видено одговор на критика на Гугл мапс од германски локал - од газдата или вработен, да одговорат на негативна критика со "Ам шо не ојш Австрија ак тука не ти чинит?"
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
994
У Бугарија и Грција се осеќам многу порелаксирано и гостопримливо за разлика од Охрид.
Ич да не идеш Охрид, седи си таму цело време. Ако тебе не ти е убаво има на кој му е и најверојатно Охрид не е град за тебе па продолжи си во двете држави. Не знам зашто уопште доаѓаш во тема Охрид да ни кажуваш во кои држави тебе ти било поубаво или како е на 1000км од тука.

А како неодач и мразач на Охрид многу си нешто засегнат и засекиран за состојбата во градот :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom