Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 јануари 2015
Мислења
94
Поени од реакции
48
Истото и кај мене 74../2014, од почетокот на октомври 2018 чекам потпис, со свидетелство за крштение од Егзархијата, куп други документи од предци родени пред 1920 и потврда.
Isto i jas 84**/2014 oktomvri na polozitelno so potvrda od klub i so star dukumet povrzan so izvodi se nadevam narednite ukazi ke bidime vkluceni
 
Член од
5 март 2019
Мислења
36
Поени од реакции
23
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Луѓе дојде и тој ден 5+ години... Последно проверив во среда. Значи четврток или петок се сменил статусот. На сите ви посакувам да добиете. Бројч 5.../2014, интервју април 2014, бев на дополнителна па однесов документи од прв братучед + БККС потврда, на положително од септември 2018, без проверка од ВП, инаку како студент имав постојан престој во БГ 2007-2011, не знам дали тоа играло некаква улога при конечната одлука.
 

Attachments

Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Дали некој во последно време имал лично искуство со промена на возачка од мк во буг? Последното инфо ми беше дека барале доказ за постојан престој во Бугарија од минимум 6 месеци. Е сега, ако издаваат пасоши - зошто тогаш би кочеле за издавање на возачка???
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
206
Поени од реакции
180
Zdravo da za zal moze da ima direkno otkaz .koja godina si i kolku vreme si na polozitelno.
Моето заврши :) после векови :) имам објаснето во коментарот погоре, сега сестра ми чека од октомври 2018 на положително, број 7.../2016, со документи прв братучед + БККС однесени во ДАБЧ, ама во произходот и е наведено само прв братучед, а во МП не однесе плус БККС потврда. Не ја вратија на дополнително, и не ја ставија на проверка од ВП. Не знам сега дека јас добив дали да им однесеме нешто плус во МП или веќе е касно...
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2017
Мислења
25
Поени од реакции
135
Edno prasanje, drugar ednas go odbija,so poteklo od prv bratuced od 2016 sega podnese pak dokumenti, prasanjeto mi e dali ima nekoj vo grupava sto ima podneseno dokumenti po 2 pat dali na nekoj mu ima izlezeno i kolku trae procedurata odprilika
Автоматски споено мислење:

I uste edno prasanje za mene, za podignuvanje na drzavjanstvoto sto dokumenti treba da odnesam bidejki vo meguvreme se omaziv i smeniv prezime, dali nekoj bil vo slicna situacija, dali treba nov izvod i vencanica da izvadam i da gi prevedam i legaliziram..?
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
100
Поени од реакции
35
Edno prasanje, drugar ednas go odbija,so poteklo od prv bratuced od 2016 sega podnese pak dokumenti, prasanjeto mi e dali ima nekoj vo grupava sto ima podneseno dokumenti po 2 pat dali na nekoj mu ima izlezeno i kolku trae procedurata odprilika
Автоматски споено мислење:

I uste edno prasanje za mene, za podignuvanje na drzavjanstvoto sto dokumenti treba da odnesam bidejki vo meguvreme se omaziv i smeniv prezime, dali nekoj bil vo slicna situacija, dali treba nov izvod i vencanica da izvadam i da gi prevedam i legaliziram..?
Da nov izvod i izvod na vencanite
 
Член од
1 февруари 2018
Мислења
18
Поени од реакции
14
Konačno: Образувана преписка N:xxxxxx.
Вашата преписка е вклјучена в Указ 116 от 2019 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
Počeo marta 2016, potpis od viceprezidenta čekao od noovembra 2018.
fer play koe brojce si i godina ako ne e tajna
 
Член од
29 септември 2018
Мислења
35
Поени од реакции
7
Intervju vo septemvri 2018 dokumenti od cicko mozam da dostavam dopolnitelni dokumenti onie izvodi od strumica plus pardedo roden 1896 godina iako posrednikot mi kaza deka nemma potrba ama kako sto citam ovde ima otkzi so dokm.od cicko i kolku e taa potvdra od strumica
 
Член од
20 јули 2017
Мислења
25
Поени од реакции
135
Intervju vo septemvri 2018 dokumenti od cicko mozam da dostavam dopolnitelni dokumenti onie izvodi od strumica plus pardedo roden 1896 godina iako posrednikot mi kaza deka nemma potrba ama kako sto citam ovde ima otkzi so dokm.od cicko i kolku e taa potvdra od strumica
30 evra ti e potvrdata, odnesi ako nejkes da dobies otkaz, ne davaat poveke preku cicko, bratuced.. povrzi izvodi i potvrdata od bkk i odnesi si gi sam vo sofija prevedi gi i legaliziraj gi
 
Член од
29 септември 2018
Мислења
35
Поени од реакции
7
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom