Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Секое негирање на историјата овозможува повторување на грешките, Да на песок!
Не заебавај :)

Добро ајде да видиме што имаш ти научено од историјата, за да не ја повторуваме грешката.

Кога правиме Македонска држава и зошто ?

Јас не гасам цигари на песок оти непушам :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.610
Поени од реакции
26.120
Не заебавај :)

Добро ајде да видиме што имаш ти научено од историјата, за да не ја повторуваме грешката.

Кога правиме Македонска држава и зошто ?

Јас не гасам цигари на песок оти непушам :)
Аха, да Тито... бла бла бла...

Не се брои тоа што по игра на околностите на Балканот имало најмалку 200к Македонци под оружје. Не се брои тоа што грото на војската на Сремски фронт била Македонска (Македонија има дадено над 10к жртви на Сремски Фронт).

Не се брои тоа што Македонија сама се ослободила, без странска војска да влезе тука, освен егејските партизани...

Важно ја мантраш Југословенската Тито ни дал држава.... Не дечко, ние таа држава со крв сме ја добиле... Тито немал друг избор...

А после одкако ги неутрализирал нашите револуционери попут Ченто, Брашнаров, Влахов, Шатев и други, ја продал и егејска...
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Аха, да Тито... бла бла бла...

Не се брои тоа што по игра на околностите на Балканот имало најмалку 200к Македонци под оружје. Не се брои тоа што грото на војската на Сремски фронт била Македонска (Македонија има дадено над 10к жртви на Сремски Фронт).

Не се брои тоа што Македонија сама се ослободила, без странска војска да влезе тука, освен егејските партизани...

Важно ја мантраш Југословенската Тито ни дал држава.... Не дечко, ние таа држава со крв сме ја добиле... Тито немал друг избор...

А после одкако ги неутрализирал нашите револуционери попут Ченто, Брашнаров, Влахов, Шатев и други, ја продал и егејска...
Јас нешто ќе велев за грчката граѓанска војна, за затварањата убиствата на лицата кои бараа да се оди на Солун ( да северџани Солун, не Тесалоники), ама фати добар дел[DOUBLEPOST=1560583261][/DOUBLEPOST]
Не заебавај :)

Добро ајде да видиме што имаш ти научено од историјата, за да не ја повторуваме грешката.

Кога правиме Македонска држава и зошто ?

Јас не гасам цигари на песок оти непушам :)
Само уште едно. Не ја правиме македонска држава, заборави, што ти забранија?
 
Последно уредено:

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Бомбица од Буревесник.
Зоран Буревесник Божиновски
пред 17 часа ·
DIMITAR DJORDJIEVSKI e SLEP ČOVEK. Vidot go izgubil na rabota vo živinarska farma ,,JONČE DJORDJIEVSKI,, od s. Dihovo, bitolsko, kako opšt rabotnik. Poradi teška zdravstvena sostojba predvreme se penzioniral so minimalna penzija, pa so godini se tužel so bivšiot rabotodavač i na sud dobil presuda da naplati odšteta od okolu 20.000 evra. Izvršitelkata od Bitola MILICA NIKOLOVSKA, od januari 2010 godina, a od pred dve godini i osudenata izvrštielka NIKOLINA IVANOVA od sč Optičari, bitolsko, storile se što e vo nivna mokj, NAJDUŠMANSKI da go onevozmožat slepiot penzioner da ja naplati odštetata. Za da go ošteti, IVANOVA mu ,,našla,, na slepiot penzioner najrasturen i sosema bezvreden možen del od imotot na živinarskata farma, a so naračana procenka na korumpiran procenitel mu sostavila dokument-procenka deka toa što go dobiva kako odšteta vredi 20.000 evra. Patem brutalno go optovarila so 44.923 denari izvršitelski trošoci i sega zverski go progonuva da mu gi naplati. Taka DIMITAR od doveritel stanal dolžnik komu NIKOLINA IVANOVA mu se zakanuva deka kukjata vo koja živee kje mu ja zapleni... Gledajte i slušajte go ova poučno video!

 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.642
Поени од реакции
81.646
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Иван Илчев: За нас е јасно дека Самоил бил бугарски цар, дека Делчев бил Бугарин, дека немало бугарска фашистичка окупација...

Ја не сфаќам зошто воопшто постојат „преговарачи“ од наша страна. И онака се што се случува последниве 3-4 години е една голема фарса, па нема потреба нешто да се глуми за пред народ, демек еве преговараме, натаму наваму нешто. 21 век и се прави муабет за вакви работи... И после зошто целиов регион е таму каде што е. Еве и јас се чудам зошто е така.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
50 години не учеа дека окупацијата на Македонија започнала по 41-ва, а не по балканските војни. Сега и таа единствена окупација што ја имавме (4 години) ќе ни ја земат :(
Можеби треба да сме среќни, бидејќи дознавме дека после турско, цело време да сме ти биле слободни, а не под туѓа чизма, како што мислевме.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Јас нешто ќе велев за грчката граѓанска војна, за затварањата убиствата на лицата кои бараа да се оди на Солун ( да северџани Солун, не Тесалоники), ама фати добар дел[DOUBLEPOST=1560583261][/DOUBLEPOST]
Само уште едно. Не ја правиме македонска држава, заборави, што ти забранија?
Ова сето што го наброи сето се грешки што нели не треба да се повторуваат, затоа што така вели мантрата за учење на историјата.

Одговорот е краток и јасен направивме Македонска држава кога бевме од страната на победниците.

Прашање број два кога ја изградивме Македонската држава ?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ете немало фашистичка окупација бугарска на Македонија, кулирајте уживајте се со комисија има да се реши :icon_lol:.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ова сето што го наброи сето се грешки што нели не треба да се повторуваат, затоа што така вели мантрата за учење на историјата.

Одговорот е краток и јасен направивме Македонска држава кога бевме од страната на победниците.

Прашање број два кога ја изградивме Македонската држава ?
Зошто ние ја изградивме? Ние плукнавме врз тие што ја изградија.
Не ти е јасно?
Дадено ни беше се на тацна, не сне достојни на нашите предци. Замисли како би не гледале предците да знаат што сторивме
И за да бидеш на било која страна треба да имаш храброст, а не да си кукавица и да чекаш друг да ти ја нареди
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
556
Поени од реакции
1.282
Викиликс саопштава....

50 години не учеа дека окупацијата на Македонија започнала по 41-ва, а не по балканските војни. Сега и таа единствена окупација што ја имавме (4 години) ќе ни ја земат :(
Можеби треба да сме среќни, бидејќи дознавме дека после турско, цело време да сме ти биле слободни, а не под туѓа чизма, како што мислевме.
Среќа ни останува барем турското робство. Замисли и со Турците да имавме проблеми па не блокираат во НАТО се додека во историјски читанки пишува дека ткн. турското робство е всушност турска мировна мисија која носи мир, стабилност, просперитет и толеранција. Сите народни песни каде се спомнува клето Турче да се преиначи во добро Турче. Гоце Делчев и другите се обични терористи и криминалци. Секој народ си има свој агол на видување на исти настани а Македончето ќе мора да носи наочари каде сите тие агли се фатени. Многу глава боли од такви наочари.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Среќа ни останува барем турското робство. Замисли и со Турците да имавме проблеми па не блокираат во НАТО се додека во историјски читанки пишува дека ткн. турското робство е всушност турска мировна мисија која носи мир, стабилност, просперитет и толеранција. Сите народни песни каде се спомнува клето Турче да се преиначи во добро Турче. Данок во крв е всушност печалба во Стамбол града уште од млади години, итн.
Ја знам за Турци денес, од Македонија, кои мислат дека градови како Бања Лука, Ужице, Скопје, Битола...сеуште се под окупација, која започнала после Балканските и Прва Светска.[DOUBLEPOST=1560606250][/DOUBLEPOST]Али за српска и бугарска окупација треба да се расчисти, или двете се окупации или не се. Не може едната да е, а другата да не е.
Ја викам, коа веќе сме #professional во слугување, да решиме дека ниту едното од било кои, не е окупација. Да почнеме со римската...
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
556
Поени од реакции
1.282
Ја знам за Турци денес, од Македонија, кои мислат дека градови како Бања Лука, Ужице, Скопје, Битола...сеуште се под окупација, која започнала после Балканските и Прва Светска.[DOUBLEPOST=1560606250][/DOUBLEPOST]Али за српска и бугарска окупација треба да се расчисти, или двете се окупации или не се. Не може едната да е, а другата да не е.
Ја викам, коа веќе сме #professional во слугување, да решиме дека ниту едното од било кои, не е окупација. Да почнеме со римската...
А кога се велело кај нас дека немало српска окупација?
Разликата е во тоа што на времето, српските војници биле убедени (индоктринирани) дека ослободуваат некакви си јужни Срби, за да после, во државата после 1944 прифатат дека нема таму некакви јужни Срби нити ослободувале некого. Нити тие многу не гњавеле дека не ослободиле, нити ние нив дека не окупирале. Во смисла, што било, било.
Да останевме во Советскиот блок, истото ќе беше и со Бугарите, ама не и зато сега во 21 век уште расправаме што значел Бугарин а што Македонец во 1903.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom