Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Мислам дека не потпишуваат секој ден,1-2 пати во неделата,кој е поупатен нека каже за сигурно.
Инаку прво потпишуваа од 2013-14,мислевме дека ги чистат,еве сеа последниве се од 2017.
Се е измешано,дали и они сами знаат што прават.
Ќе си проверуваме секој ден и ќе си чекаме,тоа е. Џабе само си правеме бајрам на мозокот,заради ова,заради она.Факт е ,никој ништо не знае.
Ako potpisvat sekoj den mnogu brzo ke ravcistat so zastojov ama ako potpisvat samo 2 dena vo nedelata ke si pominit godina dena dodeka site prepiski gi resat.
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
Jas mislam deka odat po red, no ne pod reden broj kako sto ni se prepiskite tuku po red koja molba kako e stignata do Jotova za potpis. E sega, neli ima nekoi sto se so 25 meseci cekanje za potpis za ukaz... tie se najverojatno izgubeni nekade, nema sansi tolku vreme da cekaat. :(
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
217
Поени од реакции
271
Pocnaa so prepiskite koi najmnogu vreme cekaat ukaz t.e. od maj/juni minatata godina se na polozitelno i se dvizat nanapred. Bez razlika od koja godina e prepiskata. Kolku dolgo e na polozitelno. Na nekoj nacin pak si imaat redosled, sto ne e jasno?! Jas sum na polozitelno od 5 noemvri.
 
Член од
17 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
Jas izvadiv za pradedomi roden 1876g koj se borel vo balkanskite vojni,znaci skoro site se pocinati no moras da im dades nekoj podatoci za da go najdat posebno ako e za Vtora svetska vojna,imale togas pomegu 500000 i 1000000 bugarski vojnici nemozat tie site knigi da gi vrtat,vo koja vojna bil ucesnik dedoti?
Ne se raboti za moj dedo, jas odam preku roditel, ama kolku sto znam vo Vtora svetska vojna.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Пример за нередовна преписка како некој нов статус ,во кој е детално опишано што треба да достави кандидатот.Не е моја преписка !

Status za neredovna prepiska.png
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Пример за нередовна преписка како некој нов статус ,во кој е детално опишано што треба да достави кандидатот.Не е моја преписка !

Прегледај го приврзокот 206528
како барате така преписки и знаете кога има нови укази и кога се потпишани не ми е јасно, има некоја страна кај излегуваат или како?
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
како барате така преписки и знаете кога има нови укази и кога се потпишани не ми е јасно, има некоја страна кај излегуваат или како?
http://publicbg.mjs.bg/BgInfo
На страната каде си го проверуваш бројчето,можеш во полето кај преписки по консулатски пт да проверуваш по случаен избор.Но ќе ти излагаат статуси само за оние преку амбасада.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
A koja e logikata , sovetot pominuva , Jotova ne?
Za pravo zakonski Jotova ima pravo kogo saka da mu potpise a kogo ne saka da ne potpise i ne mora da objasnuva zosto,takov im e zakonot go prezele od demokratskite zemji a za zal Bugarija ne e na nivno nivo na demokratija poblisku se do nasava separtizirana luda demokratija odnosno nedemokratija,diktatura.
 
Член од
29 септември 2018
Мислења
35
Поени од реакции
7
Фала ти за одговорот. И јас добив происход врз основа на Бугарска лична карта на тетка моја (сестра на татко ми). Бев оваа година на интервју, сега ќе барам дополнителни документи да однесам. Само не ми е јасно зошто посредникот ме убедваше дека нема потреба од дополнителни документи. :(
Isto jas sum dokumenti od cico isto mu zvonev na posrednikot da go prasam dali mozam da dostavam dop.dokumemti kaza nema potreba prasav i drugi so sega ke bidat na intervju a poteklo od cico imaat i kazano deka nema potreba
 
A

andrea85

Гостин
Ич да не се секираш, ја замени помлада верзија. Мало пролепшавање, де. Give a break!

Като зам.-минист'р тја отговарјаше за дирекциите “Б'лгарско гражданство“ и „Взаимодејствие с'с с'дебната власт“,

http://news.bnt.bg/bg/a/desislava-akhladova-shche-izplnyava-vremenno-dlzhnostta-ministr-na-pravosdieto
 
Последно уредено од модератор:
Член од
5 февруари 2018
Мислења
21
Поени од реакции
88
Да не ве разочарам, но потпишаните преписки од вчера кои ги следев, ако ги проверете денес ќе видете дека се испратени до Србија или Украина. :(
 
Член од
6 ноември 2018
Мислења
17
Поени од реакции
15
Ве молам имам едно прашање дали треба да ги однесам и оргиналните стари документи со кои сум аплицирал за бугарски пасош со кои се докажува дека дедоми е роден во Бугарија, затоа што кога аплицирав они ми ги зедоа само копиите, оргиналите ми ги вратија. Фала многу
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom