Хигиената во угостителските објекти

G

Goldie

Гостин
бришење на масата одма да ги свиткам салфетите и да ги однесам на некоја маса. Замисли со тие исти салфети треба подоцна некој устата да си ја избрише.
Леле како си смеел така да ги свиткаш салфети и да ги однесеш на некоја маса, кој знае колку луѓе умреле од бришењето со такви салфети.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Леле како си смеел така да ги свиткаш салфети и да ги однесеш на некоја маса, кој знае колку луѓе умреле од бришењето со такви салфети.
Изгледа погрешно ме разбра. Не со салфетите да ги бришеш масите, па на некој да му дадеш уста да се избрише со нив. Туку пример со крпа бришеш маси, фаќаш пари или нешто такво слично, и потоа без да се измиеш раце ги подготвуваш салфетите. Мислам многу ретко се случуваше тоа, но во други угостителски објекти тоа и многу почесто се случува.
 
Член од
18 март 2017
Мислења
42
Поени од реакции
65
Имам искуство на повеќе такви места и let me tell you уште што не сум видела. Во едно место, неколку пати видов мали глувчиња, низ кујната и не само јас. И не еднаш... Многу пати не знам дали приборот за јадење беше миен воопшто? Знам само дека беа ставени во некој садови со жешка вода, и така ги полираме. Изгледаа гадно и како да не се претходно миени воопшто. Ова на повеќе места го искусив, изгледа така праат. Битно ги "полираме" да светат па сеа колку се чисти тоа е друг муабет.
Обично на местата каде шо се брза хигиената е страшна и додека изгледа океј тоа шо се служи, никој нема да се замара од персоналот. Раце миење, нема шанси. Како си дошол така и ке си одиш. Барем таму кај шо работев јас фокусот беше брзина и ефективност, хигиената not so much. Посебно на едно место, омг. Во рок од 5 саати се служеа околу просек да речеме 200 луѓе, горе доле. Големо место, многу персонал. Од старт се почнува колку толку зачистено, на крајот веќе се служи со гадни такви за носење храна. Со гадни крпи се бришат маси. Со иста крпа се бришат незнам колку маси... И многу такви гадни искуства.
 
Член од
21 март 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
aj sea posto site imame iskustvo i sme videle sto ne kazete koi se tie lokali pa da ne ideme vise tamu ??
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Site sto ne se elitni vo bukvalna smisla na zborot. ;)

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
21 март 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
nemora elitni neelitni site restorani pa neka se zamislat gazdite dali ke stedat na luge za rabota,dojde vreme kaj sto kelner e sve i cistas i mijac na sadovi i kelner i sanker,kuvarive isto namesto da praat jadenje kako sto treba za gostite oni posie im gotvat na gazdite.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.848
Site sto ne se elitni vo bukvalna smisla na zborot. ;)

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Мислиш дека во елитен ресторан поубаво ќе ти ја измијат марулата? Тие што тоа го прават имаат слични плати. Марула само дома, ако се разбираме...
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Мислиш дека во елитен ресторан поубаво ќе ти ја измијат марулата? Тие што тоа го прават имаат слични плати. Марула само дома, ако се разбираме...
Најмал проблем е миењето на марулата, колку многу работи има неможам да ти објаснам ако не си работел во кујна.

Од коморите до пултот јадењето поминвит низ еден куп раце....

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Site sto ne se elitni vo bukvalna smisla na zborot. ;)

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Верувај дека елитниот ресторан не значи дека има и добра хигиена. Ова ти го кажувам од искуство. Можеби ќе седнеш во некоја биртија каде вецето е измочано, но затоа тањирите и приборот се секогаш измиени, а и храната е подготвена хигиенски. Но затоа постојат и елитни ресторани кои се луксузно средени, таму одат познати и богати луѓе, храната и услугата се скапи, но персоналот не внимава на хигиената и е секогаш лицемерен со лажна насмевка на лицето, што донекаде и го брка гостинот. Во истите тие елитни ресторани работат и луѓе што размислуваат дали да ти плукнат во чашата.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Верувај дека елитниот ресторан не значи дека има и добра хигиена. Ова ти го кажувам од искуство. Можеби ќе седнеш во некоја биртија каде вецето е измочано, но затоа тањирите и приборот се секогаш измиени, а и храната е подготвена хигиенски. Но затоа постојат и елитни ресторани кои се луксузно средени, таму одат познати и богати луѓе, храната и услугата се скапи, но персоналот не внимава на хигиената и е секогаш лицемерен со лажна насмевка на лицето, што донекаде и го брка гостинот. Во истите тие елитни ресторани работат и луѓе што размислуваат дали да ти плукнат во чашата.
Si rabotel vo eliten ili kakov bilo drug restoran/hotel?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Дали стварно и она мизерно парче лимон со чај што оди се случува да помине неколку луѓе пред да дојде до мене? И тоа ли ви е наредено од газдите упм? Wow. Значи огромно браво.

Јас обично пијам чај зимно време, и тоа лимончето фала му на господа што не сакам да го ставам во било каков чај. Иначе може да прелажете некој што пие чај кога е настинат само, јас како што секој ден пијам по нешто, знам кога се прават паметни. За чај не ми се расправа, али затоа веќе не сум стапнала на истото место. Од хибискус до брусница и од нане до зелен чај, има разлика од тука до месечината и назад.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Si rabotel vo eliten ili kakov bilo drug restoran/hotel?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Да, затоа и од искуство ова го зборувам, како и она дека во туѓ бизнис неможеш да бидеш против сите кои тоа го прават.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom