Битката за Арачиново

Член од
14 април 2010
Мислења
4.678
Поени од реакции
5.935
Присуствуваше во таа борба ? некој близок или ти си бил на извршување задачи во тој период ? од каде ти е оваа информација ?
Не сум присуствувал зашто сум бил малолетен, а и зборам општо за сите 100 загинати и останатие кој се ранети, некој тешко некој полесно и тие што имале среќа па поминале без последици дека се херои, а тоа дека се предадени од политичарите секој го знае освен оној што веројатно со сила при очи слеп да се нарпави или е ептен глуп.
Ако ме прашаш за факти, доволен факт е тоа дека истите тие што беа зарабоени или протернаи од државата од војниците и полицајците, од политичарите добија аменстија и плус со тоа аменстија следуваше и фотеља со државна функција.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
загинување на македонските бранители кај Карпалак, осуммината мачени и живи палени кај Вејце, осуммината убиени во заседа кај Љуботенски пат, загинувањето на тројцата припадници на МВР при акцијата за ослободувањето на Арачиново...
Во краен случај, расчистувањето на овие случаи е од интерес не само за семејствата и роднините на загинатите, туку и за Република Македонија, бидејќи не можеме да гледаме напред во иднината, доколку минатото и понатаму не прогонува, односно, неправедната загуба на бранителите останува неразјаснета.
На околу 350 бунтовници им беше дозволено да го напуштат селото со своето оружје, со помош на американските трупи кои служеа во КФОР, силите на НАТО во Косово. Македонската армија беше принудена да се повлече.
Во 16 часот влегол НАТО со четири автобуси од Тетово и седум автобуси од НАТО со обезбедување и плус седум борбени „хамери“ и седум санитетски „хамери“.
Никогаш нема да се расчисти.

Јас сум лут на нашите, и нив ги сметам за виновни. После 28.04.2001- Вејце, требаше СЕ', ама баш СЕ' да се истури врз учк. Удри со се' што располагаш и не прекинувај до крај. Жесток одговор на тоа што го направија кај Вејце. До крај да се истера работата. НИКОЈ не може да ме увери дека безбедносните сили НЕ МОЖЕА да го направат тоа. Има луѓе што цел живот се посветени на обука и тренинг за вакви ситуации, и нивна работа е да убиваат кога ќе треба. И тие да не можат да се справат со распашана банда неписмени инцестни орангутани ? Ма немој да ме јебеш бре.

Али тоа е тоа. Колку сака нека се инатат, бројот на загинати на нивна страна несомнено е многу поголем, неколку пати се множи со официјалните податоци за загинати припадници на МК безбедносни сили, но тоа сега нема никаква врска. Добија тоа што сакаат, и сега се е џабе. Нивната жртва вредеше. А жртвите од наша страна ... ... ...
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Вечна им слава на сите кои загинаа во одбрана на татковината!

Но верувам дека сеуште мирно не почиваат во своите гробови бидејќи на многумина од нив смртта ги однесе поради грешка во координацијата на АРМ и Полицијата и загинаа од пријателски оган, додека пак оние кои загинаа од непријателски оган се гневни што нивните убијци сеуште се живи и уживаат во високите фунции кои власта во државава им ги подари како благодарност што дигнаа оружје против Македонија и Македонскиот народ.

Незнам само ако недај боже некогаш повторно пукне војна во Македонија колку и кој будали ќе се дигнат во одбрана на ваква држава каде власта свиткува кичма пред терористи и странски "миротворци". Во таков случај, недај боже ако уште еднаш се случи, најдобро решение е АРМ и Полицијата да извршат пуч, односно да ја симнат од власт која и да е партија и коалиција и тие да раководат со државата до тој момент до кога заканата не биде неутрализирана и целосно уништена еднаш и засекогаш.

Како и да е, многу работи останаа нерасчистени и никогаш нема ни да бидат расчистени.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Не сум присуствувал зашто сум бил малолетен, а и зборам општо за сите 100 загинати и останатие кој се ранети, некој тешко некој полесно и тие што имале среќа па поминале без последици дека се херои, а тоа дека се предадени од политичарите секој го знае освен оној што веројатно со сила при очи слеп да се нарпави или е ептен глуп.
Ако ме прашаш за факти, доволен факт е тоа дека истите тие што беа зарабоени или протернаи од државата од војниците и полицајците, од политичарите добија аменстија и плус со тоа аменстија следуваше и фотеља со државна функција.
Sakav drug da citiram,sum utnal druze.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Монтирани случаи беа и Вејце и Карпалак и сите останати добро знаат оние сега кои седат во фотељи и зимаат пари и баш ги брига за другите.Се продадоа за некој политички плус заборавија на луѓето кои ја бранеја а тие роднини на загинатите ги излажаа за паричен надоместок стан вработување.Кој умре умре кој профитира си профитира се заталашка настанот 2001 и така ке си остане.Учките денеска се во АРМ Полиција како капетани водници мајори инспектори оние кои посегнаа за пушка и да не убијат нас се колнат дека ке ја бранат Р.М се додека пак не пукне.Квази трибуналот што треба да ја спроведува правдата ХАГ се ослободи од наредба на некои страни сили за оптужбите на некои УЧКИ и ни ги предадоа на нас кои што подоцна од нашите големи Македонци ги затворија а тие добија чин политичари и почнаа по нивни заповеди да се игра се до ден денешен.Кратка ретроспектива за 2001 год.
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
И пак да се борат за државата после.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
И пак да се борат за државата после.
Не се борат за државата,се борат за ваквите како мене и тебе што дремат пред компјутер и си чешаат мадиња,искачаат и си ладат кур,да можеме на раат тоа да го правиме.Се борат за да не ти ја ебе некој ќерка ти/мајка ти со сечен и не избањат полов орган,за да не те запалат жив.За тоа се борат,а не за државата.

И да,знај дека ќе се борат пак.Не за државата,туку за народот,за себе,за своите блиски,за Македонија.[DOUBLEPOST=1403622745][/DOUBLEPOST]
Ти момче нешто си грешка, кај Радуша ОНА заплени тенк на АРМ не оти нешо акција јака од страна на учк туку тенкистиве и тие малку војници и полицајци шо биле таму си влегле во реката да се бањаат.
какви 150 души какви бакрачи, своевремено се пушташе бува дека погинале над 2500 учки дека издрогирани отворено јуришале од косовска страна и дека сме ги покосиле, НЕМА БЛАГЕ ВЕЗЕ.
Влегле да се бањаат ?! од каде па ти имаш вакви информации ?

Тенкот е запленет бидејќи немале време да го изнесат,и му извадиле некој дел од тенкот без кој што е нефукнционален за пукање.
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Не се борат за државата,се борат за ваквите како мене и тебе што дремат пред компјутер и си чешаат мадиња,искачаат и си ладат кур,да можеме на раат тоа да го правиме.Се борат за да не ти ја ебе некој ќерка ти/мајка ти со сечен и не избањат полов орган,за да не те запалат жив.За тоа се борат,а не за државата.

И да,знај дека ќе се борат пак.Не за државата,туку за народот,за себе,за своите блиски,за Македонија.[DOUBLEPOST=1403622745][/DOUBLEPOST]

Влегле да се бањаат ?! од каде па ти имаш вакви информации ?

Тенкот е запленет бидејќи немале време да го изнесат,и му извадиле некој дел од тенкот без кој што е нефукнционален за пукање.
Тешко дека пак ќе излезат на бојно поле без разлика дали не чеша нешто или ни е топло или дека ако не ги спречевме ќе општеа со нашите понежни членови од семејството.Напротив гледано мислам и дека и вака си ја постигнаа целта и можеби добија и повеќе од што се надеваа.
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
23
Поени од реакции
56
bidejki pogolem del od vas nemat pomirisano barut ke vi kazam kako bese i na radusa :
vo seloto imase policiska stanica vo koja imase ne poveke od 20 policajci a nadvor od seloto ARM imase karaula ,pred da pocne napado na policiskata stanica policajcite uspesno ne primetno ja napustia stanicata i se zasolnaa na karaulata koja bese dobro fortifikaciski uredena (sepak toa e voen objekt).prvo uck ja napadna stanicata ama koga videa deka nema odgovor svatia deka policijata e izvlecena na karaulata i napado go nasocia na karaulata,treba da se znae za da nema zabuni napado na radusa bese od kosovo t.e od KZK (kosovski zastiten korpus),togas mislam deka bese 15 casot eden policaec od karaulata se javuva direkno na vesti na MTV i bara pomos ,po sto se diga ARM i policijata.taka zapocnA akcijata na radusa a se koristia i tenkovi ,na karaulata imase dva tenka komandiro na karaulata namerno go prati tenko vo blizina na vardar kade zaglavi i nasite nemozea da go izvlecat ... istit toj komandir po sluckata so tenko ja napusti karaulata t.e dezertira i posle za nagrada dobija pogolem cin (za toa drug pat)
pozdrav
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Тешко дека пак ќе излезат на бојно поле без разлика дали не чеша нешто или ни е топло или дека ако не ги спречевме ќе општеа со нашите понежни членови од семејството.Напротив гледано мислам и дека и вака си ја постигнаа целта и можеби добија и повеќе од што се надеваа.
Само ти мисли дека немаше.Прашај ги луѓето од Тетовоско кои што паднаа во рацете на Албанците..Прашај ги оние кои бегаа од Теново,Лешок и останатите села накај Скопје,како поминаа.

И ти кажав,ќе излезат.Не за политичарите или за министерот за напад(го сменија конечно,без разлика поради која причина) или заради вискито на бранко,или за Р-то на Николче.Ќе излезат за себе,за нивните најблиски,за Македонците,за Македонија.

Никој не се борел за да добие нешто,или да очекува нешто за возврат.Се бореле и ќе се борат тие со големо срце и со голем патиротизам во нив.Оние кои го немаат тоа,ќе јадат гомна и ке кукаат во стилот"за кого бе,за Талат министер да ми биде ? не се плашам јас бе брат,ама види ги колку плата зимаат Волците,мизерија !"

Се останато,е само изговор зошто не си земал/не би земал пушка во рака.Не зборам конкретно само за тебе,туку и за сите останати со таков став.
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Можеби следниот пат ако излезат со пушка во рака ќе се сменат работите.
 
Член од
14 октомври 2013
Мислења
877
Поени од реакции
3.448
a koj e inaku ovoj janko bacev
poranesen razuznavac vo 2001 nacalnik posle vojnata formira partija i dobi otkazno resenie od mvr od lube boskoski ima raskazano mnogu tajni za 2001 koi se krieni od javnosta ako sakas da znaes poveke evo na nivnata strana razgledaj i ke vidis http://www.ndm.org.mk/[DOUBLEPOST=1403707459][/DOUBLEPOST]
raskazuva Saso Gilevski od PEP bitola

По куса рехабилитација, 30-ина полицајци од битолската посебна полициска единица пак биле мобилизирани. Радуша како нив да ги чекала. Саше не кажува колкумина биле македонските бранители, а колкумина непријатели. Ама неофицијалните податоците велат дека во Радуша имало околу 600 припадници на ОНА и КЗК, наспроти сосема мал број македонски бранители, на почетокот на борбите едвај 35. Припадниците на ОНА и на КЗК во бранови доаѓале од правец на Крвеник од Косово. На помош на бранителите тогаш им беа испратени хеликоптери и "сухој", а од кај Чашка и Радуша инфилтрираните припадници на УЧК биле засипани со гранати. Македонските сили тогаш имаа петмина ранети. Бројот на загубите на ОНА, наводно, бил огромен.
"Во август заминавме за Радуша. Првиот ден помина најнормално и мирно. Вториот ден почнаа дејствата. Со мојата смена бевме кај нашиот бункер, кога почна нападот врз нас. За среќа, тогаш дојде армиски авион и припадниците на ОНА го свртеа огнот кон него барем за момент. Пред тоа 20 часа полицајците беа засолнети во три квадрати бункер. Се таму, и јадење и мокрење во шише или во ќесе. Ужасно. Кога не нападнаа дожд секакви проектили истураше врз нас. Бев залегнат долу, а авионот прелета на моја висина. Не престануваа да пукаат. Си реков готово, тука ми завршува животот, на 33 години. Тогаш, на 10 август мојата ќерка полнеше 7 години. И само господ не спаси тогаш. Се погодија трите празници Света Петка, Света Ана и Свети Пантелејмон. Тие светци не чуваа. Под силен напад, некако успеав да стигнам до бункерот да им помогнеме на колегите кои останаа внатре. Да не дојдеше и авионот, ќе останавме таму за навек. После Вејце, со Радуша пак ми се вратија сликите. Пак стресови. Замислете, да гледате обичен филм од саат и пол со пукање, па ќе ви се здосади или не знам што, а кај Радуша ни се фатија 45-46 часа пукање, борба. Почна повлекувањето, и за мене немаше место во другите возила бидејќи имавме петмина ранети, од кои еден критично во грлото. Јас се качив во еден камион и со него се вратив во штабот. Немаше одмор, активностите продолжија", со грч на лицето раскажува и погледнува нагоре, небаре и во тој момент над глава му прелетува истиот авион од кај Радуша.[DOUBLEPOST=1403708557][/DOUBLEPOST]

1. armijata se povlece
2.policijata ostana
otkako se povlece armijata punktot koj sto bil od policijata bil direktno izlosen na zestok ogan od strana na UCK.
Policijata vo poveke navrati preku radio barala od vojskata da se vratat i da gi izvlecat, no poradi naredbata za povlekuvanje nikoj od komandantite nesakal da se vrati. Tenkistot licno vo povece navrati pobaral da se vrati nazat no ne mu bilo odobreno po sto svoe volno se odelil od korodnot i se vratil nazat (voedno ne ispocituvana naredbata za povlekuvanje).
Koga tenkot se vratil vo seloto togas pripadnicite na UCK pocnale da se povlekuvaat (mislejki deka armijata povtorno se vraca) no oganot ne prestanal pri sto tenkistot ispokal edna granata pri sto teroristite prestanale so ognot i pocnale da se vracaat kon svoite uporista a so toa oslobodil pat za policijata pri sto sto istata se povlece. No pri vracanjeto nazat tenkot imal mehanicki problem so sto bil onesposoben za dvizenje za pritoa od nasite pripadnici bila izvadena udarnata igla i onesposoben za dejstvije. Policijata go napustila tenkot gledajki da se povlece sto pobrzo od na terenot. A toa deka mi-24 go onesposobil ne e tocno bidejki ako se povlekuva armijta znaci deka mi-24 nema sansi da bide na zadaca vo toj reon.
-------- vo sprotivno site policajci koi bile vo punktot najverojatno ke beja masakrirani i ke se izivuvaa na nivnite tela---------
Izvor -Pripadnik koj bese del od policajcite vo punktot
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom