Малолетничка бременост

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.704
Поени од реакции
19.769
Домашно воспитување vs социајлни мрежи/инфлуенсери, сум рекла милион пати учете ги децата да останат деца колку можат повеќе, за возрасни и сексуално зрели ќе се цел живот.
Не верувам дека им фали едукација, ако денес не се зборува отворено за секс никогаш друг пат повеќе не било, една од последиците од не заштитен секс е не сакана бременост, како ќе му/и докажеш на деца дека треба да се онадат со заштита, кога дома никој не сака да збори за тоа, дома уште е табу а надвор Амстердам.

*темава можеби треба да е во дом и семејство/ бременост.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.461
Поени од реакции
9.387
Едукација има. Којзнае колку невладини организации имаме што се занимаваат со оваа тематика, еве и мојот гинеколог секоја втора сабота оди во ромско маало и баш за оваа тема ги едуцира и разговара со нив. Што повеќе?

Дома, навистина не знам како сегашните генерации на родители разговараат на тема секс со своите тинејџери, ама знам дека тинејџерите може нив да им даваат лекции за сексот.

Јас не се сеќавам некој од моите да разговарал за секс со мене, а не се сеќавам ни дека некој го применувал се до онаму позрели години кога веќе знаеш што е и како е се. На 14-15 години праќав другарка да го праша симпатијата дали сака да ми биде дечко и се лапавме зад школо, ни цицка не фатил. А не па дете да ми склепа. И не само мене, со сите врснички исто. Не се сеќавам ни за некоја да имала секс па да била оговарана и да се правело муабет за неа. Сексот ко да сме го чувале за понатаму, а од никаде неедуцирани и дома за тоа ни муабет направено.

Сега еден куп едукација, па во школо, па дома, па индивидуално, па собиранки, па работилници, па не знам што и еден куп несакани бремености.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.621
Поени од реакции
26.134
Едукација има. Којзнае колку невладини организации имаме што се занимаваат со оваа тематика, еве и мојот гинеколог секоја втора сабота оди во ромско маало и баш за оваа тема ги едуцира и разговара со нив. Што повеќе?

Дома, навистина не знам како сегашните генерации на родители разговараат на тема секс со своите тинејџери, ама знам дека тинејџерите може нив да им даваат лекции за сексот.

Јас не се сеќавам некој од моите да разговарал за секс со мене, а не се сеќавам ни дека некој го применувал се до онаму позрели години кога веќе знаеш што е и како е се. На 14-15 години праќав другарка да го праша симпатијата дали сака да ми биде дечко и се лапавме зад школо, ни цицка не фатил. А не па дете да ми склепа. И не само мене, со сите врснички исто. Не се сеќавам ни за некоја да имала секс па да била оговарана и да се правело муабет за неа. Сексот ко да сме го чувале за понатаму, а од никаде неедуцирани и дома за тоа ни муабет направено.

Сега еден куп едукација, па во школо, па дома, па индивидуално, па собиранки, па работилници, па не знам што и еден куп несакани бремености.
Богами има едукација, и тоа и практична.... Пред некоја година ги фатија тие „извидниците“, нели?
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.461
Поени од реакции
9.387
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.127
Поени од реакции
15.956
Ne smetam deka glaven problem za ova e socijalni mrezi, tuku ona so bilo od sekogas, disfunkcionalni familii.

Tie devojcinja so rastea vo osnovno I sredno kaj mene vo klas bez prisutni tatkovci, prvi bea sekogas za maska paznja, prvi pocnaa so druzenja I vrski so sprotiven pol. Baska so izborite bea ne tolku dobri, poso od doma ne znaes kako treba da te saka I ceni nekoj, pa isto ti e kako I da te tretiraat, bitno nekoj ti obrnal paznja.
Daddy issues se ogromen problem, otsustni roditeli, pod toa smetam 99% tatkoto, duri I da e niz doma, nezainteresiran za niso zivo, vodi najcesto do takvi buntovi kaj devojcinja, so vrska si nema so novoto vreme.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.517
Поени од реакции
4.338
Нека се клецат деца да народуват 6 милиона популација да бидеме.. македонија до токио.
Шо има тоа врска шо се клецаат од мали, кога тие случаи најчесто пак остануваат само со едно :D
Се попаруваат рано од млекцето па после дуваат и на маштеницата.
 
Член од
22 декември 2023
Мислења
218
Поени од реакции
184
Работава ем ми се стиска ем ми се иска.како може дете женско или машко да свати нешто во малолетни години?најдобро е учете ги децата пред 20 години да немаат секс воопшто вршејќи строга контрола авторитет родител -дете а не распуштање од рукав па вака било па онака било и така и вака во помлади години не дека им е до секс него до експерименти дојдено хормони за љубов повеќе него за секс над 25 година повеќе е потребен сексот па натака деца од дом не обвинувам ама со родители или со еден родител тоа и исто ко ја да останам трудна место ќерка ми несакајки беше молам??за се се криви родителите ги пуштаат натака навака абре на клупа се кексаат ко зајци
Автоматски споено мислење:

Контрола кога излегува од школо одма часот заврши кај си што си дома одма и да излезе на тел на 10 мин па и да каже нешто поверење не иди провери дали е вистина. децата и знаат да лажат е сеа ако и ни се праиме деца..п.с човекот учи додека е жив
 

Kajgana Shop

На врв Bottom