Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.665
Поени од реакции
7.576
од кај знаеш дека е по пичките, можеби е прогресивен :pos:
Е тогаш имаме проблем, дека тука Артан Груби влага во игра и со тоа ќе мора пак ДУИ во влада.


Ниту еден од нив не е на црна листа. Се додека не почне да се споредува со Миле Додик арно е. :D
Секој што го гледал барем еднаш ќе претпоставеше на каде ќе ја тера кампњата. Ќе ги фали Вучиќ, Груевски и Ердоган и како треба да го следиме нивниот пат и ќе гаѓа на анти-западни гласачи. Притоа ако го прашаат за Преспански ќе рече дека треба да се почитува, на Украина дека треба да им се помогне, а приватизајата била спроведена комплетно професионално. Контрадикција што дише е човекот.

Последниве години им даде градежни дозволи на ДУИ за неколку стотици милиони во Карпош. За 3-5 години ќе ги видат Карпошани последиците од него. Сега е очигледно дека има некаква зделка со СДС и он е панданот на Максим за СДС. Целта му е да скине што повеќе неутрални гласачи и да направи штета во ИЕ1 и ИЕ2 преку лажна реторика зошто има кривични кои му висат над глава.

Единствена причина за негово ставање на црна листа е ако планираат да му го подигнат имиџот од страна на Америчка амбасада, друго не гледам.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
539
од кај знаеш дека е по пичките, можеби е прогресивен :pos:
Да го седнеш на маса братов и бисер балкански ќе ја пее си сака мрсно се глеа, другарки другари све има и ќе рече абе вија мачедонци не се за фрлање.
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.043
Поени од реакции
1.351
Ne sne a nema ni da bideme ednakvi.
Za ovaa drzhava tebe te boli takvoto i imash ushte dve rezervni (edna od kaj shto dojde pred 20 godini) i zatoa i ne ni plajcash danoci i gledash na sekoj mozhen nachin da ja sjebish.

A nie si sme doma vo Nashata edna edina i gledame da ja zachuvame, i se za nea ne boli, si plajchame danoci, si ja sakame i vo srceto nosime.

A ti namesto da serish i preseruvash zemi BAREM ednash dokazhi i pokazhi kolku ja sakash. Pa utre site da ti se izvinime i kapa simnime.
Dotogash jadi lanja na drugo mesto a ne ovde.
nie sme ovde od kade sonce grije ovu zemju, i toa e historicki fakt, i ne znaci deka i ti ne mozhe da bidesh ovde.
1710803153398.png

Za sve drugo, ima badenter :D
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
Член од
8 август 2013
Мислења
1.043
Поени од реакции
1.351
A da mu go ispushish ti na Badinter?
da toa se tie vashi fakti koi vi gi predava odjata sekoj petok ebate kiseliot delkan so sekira vo toa televizorot.
druzhe vlegaj u google, i kaj sakash ti vo svetskata historija i ke go slusesh toa shto jas ti go kazhuam. Ti imash historija shto vazhi samo vo Makedonija. Vie shto pishuete ovde ste Sloveni, i ne znam zash go kriete, koga site sloveni vo Balkanot go priznavat toa, priznaval Giro Gligorov, Lubcjo i site politicari. Neznam shto vie sega na vas.
Pak ke kazham, ova ne e neshto shto na vas ne vi dozvoluva da zhiveete ovde. Ste doshle odamna vo 6-7 vek i ke zhiveeme zaedno, kako zhiveat lugeto vo civiliziran svet, normallno ako sakate, ako ne, veruvaj mi ne e nash problem :)
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.739
druzhe vlegaj u google, i kaj sakash ti vo svetskata historija i ke go slusesh toa shto jas ti go kazhuam. Ti imash historija shto vazhi samo vo Makedonija. Vie shto pishuete ovde ste Sloveni, i ne znam zash go kriete, koga site sloveni vo Balkanot go priznavat toa, priznaval Giro Gligorov, Lubcjo i site politicari. Neznam shto vie sega na vas.
Pak ke kazham, ova ne e neshto shto na vas ne vi dozvoluva da zhiveete ovde. Ste doshle odamna vo 6-7 vek i ke zhiveeme zaedno, kako zhiveat lugeto vo civiliziran svet, normallno ako sakate, ako ne, veruvaj mi ne e nash problem :)
A da podnamalish so toa drogite?
Vie i zhivot zaedno vo civiliziran svet!!
Nitu ste civilizirani nito so vas ima zhiveacka.
Ili sum slabo upaten a vie kako znak za sozhivot gledam ste im gi sredile kujchite na Makedoncite vo Arachinovo, Ste platile struja, pochi i respekt po avtobusi bez da tepate makedonski deca.................................................................................................................
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.043
Поени од реакции
1.351
A da podnamalish so toa drogite?
Vie i zhivot zaedno vo civiliziran svet!!
Nitu ste civilizirani nito so vas ima zhiveacka.
Ili sum slabo upaten a vie kako znak za sozhivot gledam ste im gi sredile kujchite na Makedoncite vo Arachinovo, Ste platile struja, pochi i respekt po avtobusi bez da tepate makedonski deca.................................................................................................................
deca tepavte vie, patem vie pocnavte. Nie znaeme da zhiveeme vo civiliziran svet, pred vec sme go gleale svetot, zaradi nepravednosta vo ova drzava. Vie sekogash ste zhiveele so benefici od drzavata, zatoa sega placete.

Treba zaedno da gradime drushtsvo, pak ke kazham, ako sakate. Ako ne, veruvaj mi ovde ke bideme zasekogash.
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
539
deca tepavte vie, patem vie pocnavte. Nie znaeme da zhiveeme vo civiliziran svet, pred vec sme go gleale svetot, zaradi nepravednosta vo ova drzava. Vie sekogash ste zhiveele so benefici od drzavata, zatoa sega placete.

Treba zaedno da gradime drushtsvo, pak ke kazham, ako sakate. Ako ne, veruvaj mi ovde ke bideme zasekogash.
Кога бе деца сме тепале уста модра да ти ебам?
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.043
Поени од реакции
1.351
Кога бе деца сме тепале уста модра да ти ебам?
eve be obicen kloshar, vashiot Asani go tepavte.. na 15 godini zash en znael da kazhuva Hamburger. I posle toa Asani go prati Albanija vo Evropsko. Ete shto glubavi ste, mesto da idete so Asani vo Evropsko, ke igrade playstation Evropsko so Asani vo dresot na Albanija!

A ti si obicen kloshar, znaci ne mozhe da bidesh neshto poveke. Vaka cel zhivot ke zhiveesh, so rati bez kamati, i ke pcuesh Albanci, bez da te navredi nikoj!

 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
539
eve be obicen kloshar, vashiot Asani go tepavte.. na 15 godini zash en znael da kazhuva Hamburger. I posle toa Asani go prati Albanija vo Evropsko. Ete shto glubavi ste, mesto da idete so Asani vo Evropsko, ke igrade playstation Evropsko so Asani vo dresot na Albanija!

A ti si obicen kloshar, znaci ne mozhe da bidesh neshto poveke. Vaka cel zhivot ke zhiveesh, so rati bez kamati, i ke pcuesh Albanci, bez da te navredi nikoj!

Ќе ја тераме натака а?
Ти свесен си дека од шиптaрска рака беа убиени 4 деца и возрасен човек? У очи Велигден?
Гз спасивте тогаш да ти биде јасно мвр ве бранеше гоца ве бранеше бе интелекту.
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.043
Поени од реакции
1.351
Ќе ја тераме натака а?
Ти свесен си дека од шиптaрска рака беа убиени 4 деца и возрасен човек? У очи Велигден?
Гз спасивте тогаш да ти биде јасно мвр ве бранеше гоца ве бранеше бе интелекту.
4 deca se ubieni se ubieni od sekoja raka, osven albanska. Cello Skopje znae koj gi ubival za zhal tie deca.

plus, ti kazha deka ne tepame nie deca, zash smeni stav sega, tepate deca zaradi Smilkovsko neli? ova ti e posledna, neli? Ke smenish neshto pak..
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.602
Поени од реакции
3.305
Е тогаш имаме проблем, дека тука Артан Груби влага во игра и со тоа ќе мора пак ДУИ во влада.




Секој што го гледал барем еднаш ќе претпоставеше на каде ќе ја тера кампњата. Ќе ги фали Вучиќ, Груевски и Ердоган и како треба да го следиме нивниот пат и ќе гаѓа на анти-западни гласачи. Притоа ако го прашаат за Преспански ќе рече дека треба да се почитува, на Украина дека треба да им се помогне, а приватизајата била спроведена комплетно професионално. Контрадикција што дише е човекот.

Последниве години им даде градежни дозволи на ДУИ за неколку стотици милиони во Карпош. За 3-5 години ќе ги видат Карпошани последиците од него. Сега е очигледно дека има некаква зделка со СДС и он е панданот на Максим за СДС. Целта му е да скине што повеќе неутрални гласачи и да направи штета во ИЕ1 и ИЕ2 преку лажна реторика зошто има кривични кои му висат над глава.

Единствена причина за негово ставање на црна листа е ако планираат да му го подигнат имиџот од страна на Америчка амбасада, друго не гледам.
Про македонски ставови се причината за ставањето на црна листа.
У главном, смешно е а и оноа соопштението им е смешно објаснето за причините за ставањето на црна листа, јер сам кажа дека 3 години по ред го викале у амбасада за 4ти Јули.
Не знам како тогаш не им бил криминалец?

А у принцип не ни изнесоа докази, за некакви криминали, буквално се гледа дека наврат нашија им пишувано соопштението без никаква поткрепа.
Ова е само памет у глава и показна вежба за другите кандидати да нe помислат да имаат суверени ставови.
 
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
539
4 deca se ubieni se ubieni od sekoja raka, osven albanska. Cello Skopje znae koj gi ubival za zhal tie deca.

plus, ti kazha deka ne tepame nie deca, zash smeni stav sega, tepate deca zaradi Smilkovsko neli? ova ti e posledna, neli? Ke smenish neshto pak..
Кој ги решеташе децата поред езеро бе умрен? Свети Петар а?
Само олуја бе маме ви ебам гадно терористичко никој не видел аир од шиптaр само зло
 

Kajgana Shop

На врв Bottom